Trumpova cla zabolí Američany. Co všechno jim podraží?

Finanční trhy se propadají a zbytek světa tají dech, ale plošná cla, která vyhlásil prezident Spojených států Donald Trump, nejspíš pocítí i americké domácnosti, napsala agentura AFP.
Ve čtvrtečním projevu k novinářům americký prezident obyvatele ujistil, že cla učiní Spojené státy bohatšími. Protože je ale budou platit američtí dovozci, zvýší tato cla pravděpodobně cenu mnoha výrobků, od šálku kávy až po nový iPhone. A to v době, kdy si Američané už tak stěžují na klesající kupní sílu.
Banány, rýže a krevety
Podle údajů ministerstva zemědělství Spojené státy dovážejí stále větší podíl čerstvého ovoce a zeleniny, které se v zemi spotřebují. Velká část z nich pochází z Kanady a Mexika, tedy ze dvou zemí, na něž se také vztahují přirážky.
Dále se Trumpovy kroky pravděpodobně dotknou takových produktů, jako jsou například banány dovážené z Guatemaly, Ekvádoru a Kostariky, které budou od 5. dubna podléhat novým clům ve výši deseti procent.
Káva, které se do USA dováží přibližně 80 procent, pravděpodobně zdraží; hlavních vývozců - Brazílie a Kolumbie - se bude brzy také týkat desetiprocentní zvýšení cel. Dovoz olivového oleje a alkoholu z Itálie, Španělska a Řecka bude ovlivněn novou dvacetiprocentní daní, kterou Evropská unie zavede od 9. dubna.
Thajská jasmínová rýže bude zatížena clem ve výši 36 procent, zatímco rýže basmati a krevety z Indie 26 procentním.
Automobily a špičkové technologie
Pokud jde o technologie, neměli by být ušetřeni ani američtí spotřebitelé vzhledem k množství výrobků vyráběných nebo montovaných v Indii a Číně.
Navzdory opatřením, které přijala firma Apple ve snaze rozšířit dodavatelské řetězce, se naprostá většina iPhonů stále vyrábí v Číně, a to prostřednictvím tchajwanského dodavatele Foxconn. A na Čínu mají být od 9. dubna uvalena cla ve výši 54 procent.
Kromě opatření oznámených ve středu zavedla Trumpova administrativa také 25procentní cla na vozidla nevyráběná v USA, což by podle analytiků mohlo zvýšit cenu automobilů o několik tisíc dolarů.
Oděvy a textil
Akcie oděvních a textilních společností, které jsou závislé na levné pracovní síle v zemích, jako jsou Čína a Vietnam, ve čtvrtek na burze prudce klesly, přičemž Nike ztratila více než 13 procent a Gap více než 20 procent. Nová cla znamenají, že dovoz do USA z Číny a Vietnamu bude dražší.
Laboratoř Budget Lab při Yaleově univerzitě odhadla, že účinek všech cel oznámených do 2. dubna povede k 17procentnímu nárůstu cen oděvů a textilu obecně. Podle této expertní skupiny se celkový dopad dosud oznámených cel na ceny rovná průměrné roční ztrátě 3800 dolarů (asi 86 500 korun) na domácnost.
Japonský výrobce automobilů Nissan Motor zvažuje přesun části domácí výroby určené pro americký trh do Spojených států poté, co americký prezident Donald Trump uvalil 25procentní cla na dovoz automobilů do USA. Automobilka Jaguar Land Rover, kterou vlastní indická společnost Tata Motors, na měsíc pozastaví dodávky svých automobilů vyrobených v Británii do Spojených států, zatímco zváží, jak zmírnit náklady na americká cla. Píše o tom agentura Reuters.
Automobilky řeší strategie, jak se poprat s Trumpovými cly
Zprávy z firem
Volební klání se rozjíždí naplno. Není se čemu divit, do voleb totiž zbývá téměř přesně půl roku. A tak jednotliví vůdci již ladí formu a strategie, jak převálcovat soupeře. Nejzajímavější je z tohoto pohledu šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který již podniká spanilé jízdy po regionech. A oproti předchozím kampaním má tentokrát jednu zásadní novinku. A právě ta mu zcela jistě vyhraje volby.
Stanislav Šulc: Okopírovaný Andrej Babiš
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.