Domácnosti rekordně chudnou, méně tak utrácí. Maloobchodní tržby stagnují, prozatím

České domácnosti se již připravují na nejhlubší pokles reálných mezd v novodobé historii a tak méně utrácí. Maloobchodní tržby v březnu podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesly ve srovnání s předchozím měsícem o 0,1 procenta.
Tržby v maloobchodě v březnu zrychlily meziroční růst na 5,4 procenta z únorových revidovaných 4,1 procenta. Výrazně si polepšily hlavně prodejny nepotravinářského zboží, které byly loni zavřené kvůli epidemii koronaviru. Nižší tržby naopak letos měly internetové obchody, uvádí statistiky ČSÚ.
Meziroční statistika ale není podle ekomonů směrodatná kvůli nízké srovnávací základně. „V březnu 2021 v Česku na plné obrátky zuřila koronavirová pandemie, která si tehdy vyžádala dokonce uzavření hranic okresů. Překonání této mety tak stěží o něčem vypovídá,“ uvedl Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus.
Letošní roku bude pro maloobchod velmi slabým rokem. K pozvolnému útlumu nakupování dochází vlivem inflace už nyní. A bude hůř, píše ve svém komentáři hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek.
Petr Dufek: Obchod čeká těžký rok. Lidé šetří
Názory
Nejvyšší růst zaznamenaly prodejny s oděvy a obuví, tržby v nich proti loňskému březnu vzrostly více než trojnásobně. Ovšem loni v březnu měly prakticky zavřeno. Předpandemické úrovně tržeb nedosáhly. „V porovnání s rokem 2019 byly o čtvrtinu nižší,“ podotkla vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová.
Nákupní boom se nekoná
Vysoká meziroční tempa růstu vykázaly i další skupiny prodejen s nepotravinářským zbožím, například prodejny domácích potřeb (+17,3 procenta a zároveň překonaly konec roku 2019 o 12 procent) či prodejny sportovního vybavení (+17,8 procenta, za rokem 2019 ale zaostávaly o pět procent). Dařilo se rovněž prodejcům na stáncích a trzích, i ti ovšem zaostávaly proti roku 2019 o téměř 16 procent.
Naopak e-shopy si v tržbách pohoršily téměř o pětinu. „Pokles prodeje internetových a zásilkových obchodů byl ovlivněn vysokou srovnávací základnou z loňského roku,“ uvedla Gotvaldová. Právě před rokem totiž internetové obchody představovaly de facto jedinou možnost realizace nákupů, a návrat k normálu tak pro ně představuje ochlazení poptávky.
Za celé první čtvrtletí letošního roku se maloobchodní tržby meziročně zvýšily o 6,3 procenta. „Spotřebitelé za pohonné hmoty utratili reálně o 14,8 procenta více než v loňském roce, za nepotravinářské zboží o 10,5 procenta více, naopak za potraviny tržby klesly o 1,4 procenta,“ dodala ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Marie Boušková.
Zdražování předčilo očekávání analytiků. Tuzemská inflace, která patří mezi nejvyšší v Evropské unii, výrazně snižuje kupní sílu úspor českých domácností a může podle ekonomů vést k zániku firem, které nebudou schopny přenášet zvýšené náklady do koncových cen.
Zpátky v devadesátkách. Dvojciferná inflace bude určitě i po zbytek roku, míní ekonomové
Money
Za pozornost podle ekonomu spíše stojí srovnání s předchozím měsícem, tedy letošním únorem. Zde naopak došlo k poklesu maloobchodních tržeb o 0,1 procenta. „Jedná se tak patrně o první vlaštovku ochlazování ochoty spotřebitelů utrácet a nástup trendu, který bude zřejmě pokračovat i v nadcházejících měsících,“ dodal Hradil.
Právě v březnu totiž podle něj do úvah spotřebitelů začaly vstupovat možné dopady války na Ukrajině a hlavně dramatického zdražování energií. Podle dat o spotřebitelském sentimentu se následně začala nálada českých domácností znatelně zhoršovat a jejich nákupní úmysly se stávaly méně ambiciózními.
Dosavadní data zahraničního obchodu podle ekonoma Jiřího Poura z UniCredit Bank ukazují nadále poměrně solidní chuť domácností utrácet, ovšem to se během roku pravděpodobně změní. „V celém letošním roce neočekáváme pro maloobchod příliš oslnivé výsledky, neboť poptávka domácností bude brzděna nejhlubším poklesem reálných mezd v novodobé historii (přes pět procent) kvůli vysoké inflaci, a nepříznivě se může projevit i růst úrokových sazeb. Pro celý letošní rok tak očekáváme, že růst spotřeby domácností výrazně zpomalí.
Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku je nejvyšší od prosince 1993. Inflace v dubnu zrychlila na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta. Vliv na to měly zejména ceny bydlení, pohonných hmot a potravin.
Zdražilo všechno kromě lihovin. Nárůst cen je rychlejší, než se předpokládalo
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.