Týden tradera: Trhy ve znamení Netflixu či Tesly a cen výrobců utržených ze řetězu
Uplynulý týden přinesl další zajímavou várku zpráv s významným dopadem na trhy. Akciové indexy se vesměs postupně stabilizovaly a předvedly mírný růst. Nadále je přesto v trhu cítit vysoká míra nejistoty, důvodem je ruská ofenziva na jihovýchodě Ukrajině, navíc Powell připustil 50 bodový růst sazeb. Investoři pak především vyhlíželi hospodářské výsledky firem, jako je Netflix, Tesla, Bank of America a dalších.
Z hlediska výhledu amerických sazeb se začátkem týdne ozval „jestřáb“ James Bullard, prezident Fedu v St. Louis. Uvedl, že centrální banka musí působit rychle, aby letos zvýšila sazby na zhruba 3,4 procenta. Neměla by tedy vyloučit zvýšení sazeb o 75 bazických bodů na svém příštím zasedání.
Celkem 7,53 miliardy dolarů (asi 169 miliard korun) dosud získala Ukrajina na financování zejména vojenské obrany proti ruské agresi trvající bezmála dva měsíce. Z čeho peníze pocházejí? Nejvíce zatím Kyjev získal z prodeje válečných dluhopisů, a to 1,53 miliardy dolarů. Výrazně ale přispěly i Mezinárodní měnový fond, ukrajinská centrální banka, EU či Evropská investiční banka, vyplývá z analýzy agentury Bloomberg. V číslech ale například nejsou zahrnuty tři miliardy dolarů pomoci od USA, ani pomoc z ČR.Z čeho Ukrajina financuje svou obranu? Válečné dluhopisy, měnový fond, EU či Světová banka
Money
Trh z tohoto pohledu tak vysoké sazby na konci roku v současnosti neočekává. Béžová kniha Fedu ukázala, že USA ekonomicky stabilně rostly, ale vysoká inflace nevykazuje žádné známky toho, že by měla v nadcházejících měsících ustoupit, a zatemňuje tak výhled tamní ekonomiky.
Podniky jsou nuceny vyplácet vyšší mzdy v důsledku napjatého trhu práce, přetrvávala úzká hrdla v dodavatelském řetězci a ceny nadále rostly. To vše potvrzuje, že Fed ať už chce, nebo ne, bude muset začít razantně přitvrzovat, jestli má inflační tlaky podchytit včas a ještě předejít nějakému scénáři s trvaleji pádivou inflací, jaké jsme nyní svědky jinde ve světě – například v Česku.
A zase ten Netflix...
Hospodářské výsledky Netflixu poslaly do kolen technologický sektor v USA. Firmě, která se stala průkopníkem v oblasti internetových televizí s rozsáhlým repertoárem filmů a seriálů, začíná zjevně docházet dech. Netflixu klesl poprvé za více než deset let celosvětový počet předplatitelů, když došlo k poklesu o 200 tisíc uživatelů za čtvrtletí.
Stejně jako před čtyřmi lety světová jednička na trhu hudebních streamovacích platforem Spotify se rozhodla jít na burzu i konkurenční francouzská společnost Deezer. Vstup plánuje na burzu v Paříži prostřednictví speciální akviziční firmy (SPAC) a očekává přínos 1,05 miliardy eur (asi 25,6 miliardy korun), uvedla agentura Reuters.Streamovací služba Deezer si jde na burzu pro desítky miliard
Zprávy z firem
Firma v Rusku také ztratila okolo 700 tisíc svých předplatitelů, když ohlásila odchod ze země po začátku války na Ukrajině. Čistý zisk Netflixu se snížil na 1,5 miliardy dolarů (asi 33 miliard korun) a akcie na to reagovaly poklesem o více než třetinu. V příštích dnech a týdnech bych očekával další pozvolný pád těchto akcií, protože růstový příběh je zjevně u konce. Společnost by se ráda nyní zaměřila na reklamy a změnu business modelu.
Autoprůmysl strádá, Tesla nikoli
Oproti tomu předvedla solidní výsledky automobilka Tesla. Na úrovni zisku a tržeb došlo k překonání konsensu analytiků. Tesla zvýšila své ceny v reakci na inflační tlaky, ale prodeje to neohrozilo. Firma v tomto kvartálu zvýšila čistý zisk na 3,32 miliardy dolarů (zhruba 73,2 miliardy korun). Tržby společnosti vyrostly na 18,8 miliardy dolarů.
Za první čtvrtletí letošního roku Norský státní investiční fond vykázal ztrátu 653 miliard norských korun, tedy v přepočtu 1,7 bilionu korun českých. To je téměř stejná částka, kterou činily výdaje celé České republiky za rok 2021.Největší fond světa prodělává. Na Norský penzijní fond dopadá covid i válka
Zprávy z firem
Když se podíváme na tento sektor, automobilka Tesla vykazuje oproti svým konkurentům v současnosti růst dodávek a zisku. Akcie v reakci rostly o více než deset procent a valuace firmy, která je stále vysoko – poměr mezi tržní cenou akcie a čistým ziskem na akcii činí 88násobek – se postupně může v nadcházející době dostat na trochu rozumnější úroveň.
Výsledky inovativní automobilky přicházejí ve chvíli, kdy Twitter odmítl „nájezd“ majitele Tesly Elona Muska, který by rád firmu celou koupil a vyvázal ji z veřejného obchodování. V tomto směru budou příští týdny jistě zajímavé.
Konec ruských akcií ve světě
Prezident Putin nařídil stažení ruských firem ze zahraničních burz. „Delisting“ firem ve formě globálních depozitních certifikátů (GDR) proběhne v několika málo dnech od tohoto oznámení z poloviny dubna. Výsledkem je de facto konec obchodování s většinou zahraničních ruských akcií na trzích v Londýně.
Výrobce kultovních luxusních vozů Ferrari čelí propadu akcií. Důvodem je oznámení, že firma svolává po světě tisíce aut této značky kvůli potenciálním problémům s brzdami. Přesné číslo slavná automobilka neuvedla, ale jen v Číně by mělo jít na kontrolu přes 2200 vozů – což je počet vozů, který odpovídá prodejům značky na čínském trhu za více než čtyři roky, uvedla agentura Bloomberg.Ferrari svolává po světě tisíce aut na kontrolu brzd, akcie šly dolů
Zprávy z firem
Nicméně stopka pro obchody s ruskými aktivy přišla například právě v Londýně již v březnu pod tlakem světových sankcí uvalených na Rusko po vpádu na Ukrajinu. Nyní dojde ke konvertování zahraničních cenných papírů na domácí. Tento příkaz dopadne na subjekty, jako je skupina EN+ nebo Tatněft.
Ceny výrobců utržené ze řetězu
Ceny výrobců (PPI index) se v březnu utrhly ze řetězu. V zemědělství se ceny bezmála zvýšily o třetinu a v průmyslu skoro o 25 procent. Vzhledem k tomu, že konsensus byl posazen na 23,3 procenta a 19 procent, jedná se o znatelný rozdíl a zdá se, že nabídkové šoky v komoditním sektoru způsobené konfliktem na Ukrajině se pomalu propisují do chování ekonomických subjektů v Česku.
ČNB tak do skládačky dostává další dílek, který naznačuje, že by mohla sáhnout k opatřením v rámci měnového kanálu. V tomto směru se vyjádřil také guvernér Jiří Rusnok, který očekává opatrnou debatu o koruně jakožto měnově politickém nástroji. Silnější apreciace domácí měny by mohla být skutečně žádoucí, kurz osciluje v současné době stále kolem 24,50 koruny za euro.
> > > > > Vše o inflaci čtěte zde < < < < <
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.