Týden tradera: Čekání na recesi investorům zpříjemňují vyšší než očekávané zisky Big Techů

V uplynulém týdnu se akciové trhy solidně zhouply směrem dolů, americký index S&P 500 poklesnul až k hladině 4050 bodů, kde znovu našel pevnou podporu kupců. Ti chtěli patrně využít korekce širšího trhu. Tento „výplach“ se odehrál i přes pokračující solidní výsledky v americkém korporátním sektoru, kde rozhodně nezklamal Microsoft ani Alphabet (Google). Obě společnosti překonaly konsensus analytiků a udržují víru v to, že případná technická recese v americké ekonomice nebude mít na zisky velkých společností výraznější dopad.
Akcie společnosti Microsoft (MSFT) posílily až o osm procent poté, co tento technologický moloch v úterý oznámil lepší než očekávané výsledky za třetí fiskální čtvrtletí. Vlastník produktů, jako je MS Office nebo operační systém Windows, překonal očekávání analytiků snad ve všech oblastech. Společnost Microsoft vykázala ve čtvrtletí celkové tržby ve výši 52,9 miliardy dolarů oproti očekávaným 51,1 miliardy dolarů. Technologický obr vykázal za čtvrtletí meziroční nárůst tržeb z Azure a dalších cloudových služeb o 27 procent. To jsou vskutku solidní čísla a příslib budoucích zisků nabízí rovněž produkty spojené s AI (umělá inteligence). Společnost Microsoft pomohla rozvoji těchto nových velkých technologií svou několikaletou investicí v hodnotě miliard dolarů do vývojáře ChatGPT OpenAI. Z mého pohledu tedy mohou cenné papíry Microsoftu „útočit“ na svá mnohaletá maxima. V portfoliu investora by neměly chybět.
Americký softwarový gigant Microsoft ve třetím finančním čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o devět procent na 18,3 miliardy dolarů (téměř 400 miliard korun). Jeho tržby stouply o sedm procent na 52,9 miliardy dolarů. Výsledky firmy překonaly očekávání analytiků.
Microsoftu se daří, softwarový gigant zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
Zprávy z firem
Hospodářské výsledky představil rovněž Alphabet (Google). Tržby společnosti Alphabet vzrostly o tři procenta na 69,79 miliardy dolarů z předchozích 68 miliard dolarů. Společnost se po téměř dvou desetiletích soustavné a rychlé expanze potácí v období nižšího růstu tržeb a hledání směru. Pokles příjmů plyne zejména z obav z recese, kdy firmy snižují náklady na propagaci skrze PPC reklamy u Googlu. Čistý zisk klesl na 15,05 miliardy dolarů, tj. 1,17 dolaru na akcii. Čísla přesto překonala konsensus a trh to ocenil růstem akcií o několik procent. Osobně bych výsledky Alphabetu také neviděl černě, pokud se společnosti podaří chytnout na trhu s umělou inteligencí, tak si myslím, že může v budoucnu opět rychle zvýšit své příjmy.
Americké technologické společnosti Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk na 15,05 miliardy dolarů (zhruba 323 miliard korun) z 16,44 miliardy dolarů před rokem. Tržby se však meziročně zvýšily o téměř tři procenta na 69,79 miliardy dolarů. Překonaly tak očekávání analytiků, kteří je podle průzkumu společnosti Refinitiv odhadovali v průměru na 68,95 miliardy dolarů.
Tržby rostly nad očekávání, ale čtvrtletní zisk majitele Googlu klesl
Zprávy z firem
Moneta Money Bank v týdnu oznámila své výsledky za první čtvrtletí roku 2023. Čistý zisk dosáhl 1,22 miliardy korun a převýšil tak očekávání analytiků, které bylo nastaveno na 0,97 miliardy korun. Tento výsledek byl v souladu s tržním výhledem zveřejněným v únoru 2023. Čistý úrokový výnos dosáhnul výše 2,03 miliardy korun. Negativem pro akcie je rozhodně to, že byly pozastaveny zpětné odkupy.
„Příští dva až tři roky budou o konsolidací státních financí. Pokud se pokusíte o odkup akcií, myslím, že vyvolá negativní reakci regulátora a ministerstva financí,“ uvedl CEO banky Tomáš Spurný během rozhovoru k výsledkům. To shodou okolností potvrzuje složitost nápravy veřejných rozpočtů, kterou jsem tu nastínil v minulém příspěvku. Nikomu se do toho nechce a nikdo za to nechce zaplatit krátkodobým poklesem voličské podpory. Fakt, že danou situaci řeší ve svých výsledcích i jedna z největších tuzemských bank, je skutečným důkazem krize ohledně možné úspěšné konsolidace domácího rozpočtu.
Tržní shrnutí optikou tradera čtěte zde
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.