Týden tradera: Downgrade od Moody´s znejistěl Wall Street

Uplynulý týden se nesl opět spíše ve znamení určité nejistoty. Vysoké valuace, nepříznivé zprávy a patrný výběr zisků ze strany investorů si vybraly svoji daň. Hlavní americký index si prošel určitou volatilitou a obchodoval se i hlouběji pod 4500 bodů. Mezi hlavní témata patřila změna ratingu u menších amerických bank nebo pokračující krize kolem převratu v Nigeru.
Dalšího překvapení se dočkali investoři od globálních ratingových agentur. Světová dvojka v udělování známek pro dluhopisy, ratingová agentura Moody's se rozhodla snížit hodnocení dluhu u amerických menších bank, což notně muselo otřást nejen s bankovními tituly na burzách. Hlavní důvody jsou vyšší náklady na financování, potenciální slabé stránky regulatorního kapitálu a rostoucí rizika spojená s úvěry na komerční nemovitosti v důsledku slábnoucí poptávky po kancelářských prostorech.
Warren Buffett dále bezmezně věří dlužnické spolehlivosti vlády USA. Legendární investor, resp. jeho společnost Berkshire Hathaway, napůjčovala v tomto a minulém týdnu americké vládě v přepočtu zhruba 450 miliard korun, dalších více než 200 miliard jí půjčí v pondělí. Přitom toto úterý renomovaná ratingová agentura Fitch historicky vůbec poprvé Spojeným státům zhoršila hodnocení spolehlivosti coby dlužníka.
Lukáš Kovanda: Ohrožuje zhoršení ratingu USA jejich „dolarové priviliegium“?
Názory
Společnost rovněž pohrozila, že by mohla snižovat rating i jiných velkých amerických bank. Mezi postižené bankovní domy patří: M&T Bank, Webster Financial, BOK Financial, Old National Bancorp, Pinnacle Financial Partners a Fulton Financial. S postupem dalšího růstu úrokových sazeb v USA v kombinaci s kvantitativní utahování by se snadno krize okolo menších bank mohla opakovat. Moody's si je toho určitě vědoma a jedná předem.
Dnešní den nepřinesl příliš dobré zprávy pro bankéře, akcionáře finančních domů, a vlastně pro všechny investory. Italové totiž zavádějí windfall tax na bankovní sektor a v USA dostaly některé banky výrazně horší hodnocení od ratingových agentur. Co to přinese? Problémy.
Stanislav Šulc: Černé úterý pro banky. Jejich problémy dopadnou na všechny
Názory
Niger, který se stal ropným producentem v roce 2011 zásluhou čínských investic, může čelit plnohodnotné válce. Převrat, který zde provedla vojenská skupina v poslední době dál „dráždí“ celou řadu států. Pokud by se konflikt rozhořel, měl by pravděpodobně dopad na migraci, ceny nerostných surovin, ekonomický vývoj atd. Rozhodně bude zajímavé ho dále sledovat.
Společnost WeWork, která poskytuje kancelářské prostory, se znovu ocitá v potížích, a dokonce vzbuzuje pochybnosti o své budoucí existenci. Při prezentaci svých ekonomických výsledků za druhé čtvrtletí sama uznala, že má „významné pochybnosti“ o schopnosti přežít, dochází ji totiž hotovost na účtech. Pandemie covid-19 firmu hodně zasáhla, společnost tak byla v uplynulých měsících výborným kandidátem na „short“ pozici (spekulace na pokles). Akcie společnosti reagovaly na výše uvedené zprávy poklesem o dalších 30 procent.
Poskytovatel sdílených kanceláří WeWork je znovu v potížích a vzbudil dokonce pochybnosti o své další existenci. Firma uvedla, že odstoupili tři členové jejího představenstva. Vydala také varování, že její management potřebuje získat dodatečný kapitál, aby se společnost udržela nad vodou a udržela likviditu během příštích 12 měsíců. Akcie podniku po skončení obchodování ztrácely až 27 procent.
Nejistá budoucnost WeWork. Odstoupilo několik členů představenstva, akcie firmy prudce klesly
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.