Týden tradera: Popřejme si pevné nervy, v roce 2022 je budeme potřebovat

Guvernér Rusnok uvedl „že je v roce 2022 extrémně nepravděpodobné“ zvýšení úrokových sazeb nad 5 %. Připustil však další zvýšení sazeb na dalším měnovém zasedání ČNB. O kolik by se sazby mohly zvednout, neupřesnil, ale již nyní trh počítá minimálně s 50 bazickými body.
Bude to stačit? Situace je následující. Na začátku nového roku začnou působit v české ekonomice inflační tlaky způsobené zdražující elektřinou pro domácnosti i podniky a reálný dopad na ekonomiku ucítíme všichni. Z mého pohledu je tedy zřejmé, že růst sazeb může nějakou dobu ještě pokračovat, ale sama banka si je vědoma, že inflační tlaky by např. v rychlém čase snížil příliv zahraničních pracovníků a oslabení mzdových tlaků na trhu práce, kde panuje velký nesoulad mezi nabídkou a poptávkou po pracovnících.
Česko od dneška hospodaří v režimu rozpočtového provizoria. Musí totiž začít osekávat pandemické dluhy. Nejen státní zaměstnanci a důchodci se tak musí připravit na hubenější čas, i když ne nutně od letoška. Inflace, která však letos udeří – v tomto měsíci až desetiprocentní – způsobí výrazné pokles kupní síly obyvatelstva – a tedy jeho životní úrovně. Na co dalšího je letos třeba se v ekonomické a finanční oblasti připravit. Zde osmero hlavních změn a očekávání roku 2022.
Co Česko v roce 2022 čeká a nemine v ekonomice? Osm hlavních změn a očekávání
Money
Rušno na burze
Mezi vítěze na Pražské burze lze za rok 2021 rozhodně patří ČEZ, který si za loňský rok připsal přes 40 %. A pak české banky se zahraničními vlastníky. Akcie bankovních titulů, jako jsou Erste, KB či Moneta, připsaly v letošním roce také solidní zisky v řádech desítek procent.
Hodně se na tom podepsalo ekonomické oživení, ale především nebývale rychlý nástup zvyšování úrokových sazeb díky přísné politice ČNB, které vyrostly od června o 3,5 % (současná klíčová 2týdenní repo sazba se nachází na úrovni 3,75 %). Marže se tak těmto společnostem zvýšily na hypotečních úvěrech, spotřebitelských úvěrech nebo podnikových a exportních financování.
Na pražské burze letos akcie a výnosy rostou jako nikde jinde v Evropě a v celém vyspělém světě. Parketu pomáhá růst úroků ČNB, poměrně silná koruna i rekordní zdražování energií a povolenek. A během dneška navíc pražský trh vystoupal na nejvyšší hodnotu od roku 2008.
Zlatá sázka na pražskou burzu. Vydělává nejvíc z burz vyspělého světa
Money
Pokud sazby dále porostou a ekonomické oživení nebude zasaženo nějakým dalším výrazným šokem, mohly by banky na pražské burze v průběhu letošního roku dále těžit z příznivého prostředí vyšších úrokových sazeb.
Závěrem bych rád čtenářům svého sloupku o dění na kapitálových trzích popřál pro rok 2022 pevné zdraví, nervy a zejména dobrý systém řízení rizika. Vzhledem k tomu, že objem tištěných peněz by mohl být v příštím roce nižší, mohla by tak adekvátně stoupat volatilita na akciových trzích.
Akcie v Evropě za sebou mají úspěšný rok, jejich hlavní index zpevnil asi o 22 procent. Je to druhý nejlepší výsledek od roku 2009, kdy se svět vzpamatovával z globální finanční krize. Dnes bylo obchodování slabší, protože v Německu, Itálii nebo ve Španělsku byly trhy zavřené. Panevropský index STOXX Europe 600 dnes zůstal bez výraznějších změn a uzavřel na 488 bodech.
Akcie v Evropě mají za sebou druhý nejlepší rok od globální krize
Money
Podnikatelé a firmy působící v turismu přišli během pandemie nejméně o polovinu příjmů. Přitom zaměstnávají čtvrt milionu lidí, jejichž živobytí je nyní ještě více ohroženo, tvrdí Česká unie cestovního ruchu.
Tak budeme propouštět, reagují hoteliéři a restauratéři na zrušení vládní pomoci
Money
Díky unikátní metodě mohou využívat při výrobě vína daleko méně síry. “Kdyby si to patentovali Francouzi nebo Italové, už z toho je dávno světový standard. Ale věřím, že se to povede prosadit,” míní Dušan Černoch, majitel Vinného domu Bzenec, jednoho z největších vinařství u nás. Čtení na Silvestra i Nový rok.
Po víně už vás nebude bolet hlava, slibují otec a syn Černochovi z Bzence
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.