Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Týden tradera: Pražská burza překonává většinu světových trhů

Týden tradera, Kryštof Míšek,
Petr Svoboda / Newstream
Kryštof Míšek

Pražská burza je letos pro investory výnosnější než indexy největších trhů v Evropě a ve světě. A Spojené státy vykročily vstříc masivnímu zadlužení.

Americkým Senátem prošel mamutí balíček investic do infrastruktury. Vlajkový projekt administrativy prezidenta Joea Bidena v celkovém objemu 3,5 bilionu dolarů (téměř 76 bilionů korun) horní kongresová komora schválila poměrem hlasů 50 ku 49. Nejtěsnější možná většina ukazuje na velké názorové rozepře. Kritici zákona zdůrazňují velké náklady projektu a již tak obrovský americký rozpočtový schodek. 

O rozpočtovém opatření bude nyní hlasovat Sněmovna reprezentantů, která se sejde asi za dva týdny, tam se ale komplikace nečekají.
Zadlužení Spojených států nedávno dosáhlo 122 procent HDP, což lehce začíná připomínat situaci předlužené Itálie nebo Řecka. Schodek za červenec dokonce dosáhl nového absolutního rekordu 304 miliard dolarů. Nicméně, kdo by to vlastně řešil, když Fed dál operuje na finančních trzích, dodává likviditu a volby jsou přeci tak daleko?

Vavříny pro pražskou burzu 

Ve svém okolí neznám tolik lidí, co by investovaly na pražském burzovním parketu měřeným indexem PX. Přesto je to trh, který letos nabídl investorům vyšší výnos než investice do hlavních amerických indexů. Meziročně totiž rostl o 20 procent. Tituly, jako jsou ČEZ, Moneta Money Bank nebo Erste sice nejsou tak „sexy“, jako Tesla či Apple, ale poskytují zajímavý dividendový výnos, pomalu zlepšující se hospodaření a nulové kurzové riziko. 

Jsem přesvědčen, že případná další IPO (v nedávné době vstoupil na trh SAB Finance, Pilulka nebo Česká zbrojovka) a vysoké dividendy přilákají další investory a léta opomíjená burza by podporou například důchodové reformy mohla začít oživovat a přitahovat investory. 

Přece jen, když například ČEZ, na jehož výplatách zisku je závislý každý ministr financí, vyplácí šest až osm procent ročně, proč by investoři hledali podobné tituly s kurzovým rizikem v zahraničí?

Burza cenných papírů Praha

Akcie na pražské burze patří letos mezi nejvýnosnější na světě

Pražská burza je letos pro investory výnosnější než indexy největších trhů v Evropě a ve světě. Index PX již několik dní v řadě překonává své osmileté maximum z ledna 2014 a hlásí za letošek nárůst 20,25 procenta, oznámila dnes burza.

Přečíst článek

Drahota sílí

Vodou na mlýn dalšího zvyšování sazeb zůstává pokračující růst inflace v Česku, která skutečně nepolevuje. Červencová statistika odhalila 3,4procentní meziroční růst cen, což je výrazně více než analytiky odhadovaných 2,9 procenta. Reakce českých úrokových swapů na sebe nenechala dlouho čekat a trh nyní čeká na konci prosince sazbu kolem 1,5 procenta. S tím může a bude souviset také naprostá rezignace politické garnitury na rozpočtovou konsolidaci. 

Větší veřejné rozpočty ale mohou znamenat také vyšší inflaci. Staré ekonomické pravdy by se mohly dostat opět do popředí. A myšlenka, že je možné se z krize vždycky tzv. protisknout penězi, by mohla nakonec dostat vážné trhliny.

Tisk tisícikorunových bankovek v tiskárně cenin

Lukáš Kovanda: Česko deptá past dluhu i inflace. Běžné spoření vede k chudobě

Když tuzemští statistici před pár dny zveřejnili červencovou inflaci, kroutili ekonomové i centrální bankéři nevěřícně hlavou. Nikdo nečekal, že spotřebitelské ceny stoupnou meziročně až takhle výrazně, o 3,4 procenta.

Přečíst článek

průmyslová výroba, ilustrační foto

Inflace letos vystřelí na tři procenta, shodují se banky

Hlavní ekonomové bank zastoupení v prognostickém panelu České bankovní asociace očekávají letos růst tuzemské ekonomiky o 3,4 procenta. Odhad pro rok 2022 mírně upravili směrem vzhůru na 4,5 procenta.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

V Americe roste nabídka nemovistostí. Ceny rostou

Američanům se vzdaluje sen o vlastních domech. Zvládne Donald Trump splnit svůj klíčový slib?

Přečíst článek
Doporučujeme