Týden tradera: Výsledková sezona versus zvyšování sazeb
Trhy po krátké pauze opět zažily obchodování v turbulentním rozpětí. Akciové indexy byly pod tlakem kvůli přívalu geopolitických zpráv a možných hrozeb silnějšího utahování měnové politiky. Padaly hlavně otázky jako: Bude Fed na svých příštích zasedáních zvyšovat sazby o 50 bazických bodů? Co konkrétně mělo vliv na energetické komodity nebo americký technologický index NASDAQ?
Utahovaní měnové politiky ze strany Fedu nabírá čím dál víc jestřábí kontury. Americká centrální banka je totiž stále hodně za křivkou a má na čem pracovat. Jerome Powell tak znovu přitvrdil ve své rétorice a rovnou uvedl, že by mohl Fed zvyšovat sazby o 50 bazických bodů na každém dalším zasedání. To by dle tržních očekávaní implikovalo sazby o dalších 2,5 procenta výše. Úrokové sazby by tak již v čtvrtém čtvrtletí mohly dosáhnout neutrálních úrovní (ty obvykle bývají mezi 2,5 až třemi procenty).
Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla v ročním přepočtu o 1,4 procenta. Ve své předběžné zprávě to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Je to překvapivý výsledek a znamená to první pokles od roku 2020, kdy na ekonomiku nepříznivě dolehla pandemie. I tentokrát k propadu přispěly nové případy nákazy covidem-19. Ve čtvrtém čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil v ročním přepočtu o 6,9 procenta.Americká ekonomika klesla, domácí poptávka ale zůstává vysoká
Money
Ve výsledku by měl Fed dosáhnout snížení peněžní nabídky, což je klíčová proměnná pro další inflační vývoj v americké ekonomice. Tvrdší sazby v USA reflektuje neúnavně posilující americký dolar, který se dostal na nejvyšší úrovně od března 2020. Měna posiluje na pozadí očekávaného růstu sazeb a panujících ekonomických nejistot. Vzhledem k tomu se mezi analytiky diskutuje o tom, že proti euru by mohl USD dosáhnout parity.
Evropa v zajetí energetické nejistoty
Evropskou ekonomiku sužuje nejistota ohledně toku plynu z Ruské federace. Konflikt na Ukrajině neustává a platby v rublech za dodávky plynu nejsou po chuti většině zemí západního společenství. Nechtějí podporovat ruskou ekonomiku stabilizací jejich domácí měny. Polsko v tomto bylo nejodvážnější a rovnou odmítlo zaplatit v rámci rublového vyrovnání. Rusko platbu v dolarech vrátilo a okamžitě přišel trest v podobě přerušení dodávek. V podobné situaci se ocitlo také Bulharsko.
Tyto kroky Ruska eskalují energetickou krizi v Evropě a zvyšují ceny plynu na trzích. Ten se dostal zpět nad úroveň 120 eur za megawatthodinu. Investoři se nyní obávají odstřižení dalších zemí od této komodity. Z pohledu strategie Ruska je klíčové dosáhnout nalomení evropské jednoty, kdy země jako Maďarsko nebo Rakousko nemají s tímto systémem plateb za dodávky plynu problém. V této věci lze očekávat ještě určitý vývoj a nějakou formu pokusu o sblížení rozdílných pozic zemí EU. Německo totiž například připustilo, že by „gradualisticky“ mohlo ukončovat odebírání ropy z Ruska.
Návrat zlatého standardu? Rusko chce navázat rubl na zlato
Money
Prezidentské volby ve Francii dopadly dle odhadů a potvrdily, že zde zatím není přesvědčivá většina, která by preferovala výraznou politickou změnu. Prezidentem bude pro nadcházející období znovu Emmanuel Macron, který v samotném finále znovu porazil Marine LePen. Vítězství bylo poměrně přesvědčivé a Macron vyhrál s většinou 58,5 procenta hlasů. Očekává se, že Macron bude dál usilovat o výraznější integraci v EU a prosazovat kontinuitu v hospodářské a zahraniční politice.
Meta zazářila
Výsledky firem jedou na plné obrátky. Mezi žhavá jména tohoto týdne patřila Meta Platforms (Facebook, Instagram apod.), které se podařilo trhy skutečně potěšit. Na úrovni zisku se podařilo překonat konsensus analytiků 2,52 dolaru na akcii výdělkem 2,72 dolaru na akcii při tržbách 27,9 miliard dolarů, což je růst meziročně o sedm procent. Akcie reagovaly růstem o bezmála 20 procent po zveřejnění výsledků a částečně tak umazaly poklesy z minulých měsíců. Hospodaření společnosti podržely aktivity denních inzerentů.
Výsledková sezona dokonala dílo zkázy na majetku většiny nejbohatších lidí planety. Poraženým dosavadního roku je zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, jehož jmění kleslo o polovinu. Naopak neznámý indický miliardář Gautam Adani využívá komplikované situace na Ukrajině a v Číně a jeho přístavy mu vydělaly desítky miliard navíc za pár týdnů, vyplývá ze žebříčku miliardářů agentury Bloomberg.Američtí miliardáři letos chudnou. Nahoru se derou indičtí magnáti
Money
Před vyhlášením výsledků se akcie obchodovaly za cenu z roku 2017, kdy ovšem firma generovala třetinu příjmů, než nyní. V současné době se akcie obchodují na budoucím P/E okolo 13x. V pozitivním duchu se neslo také hospodaření Microsoftu, který také na úrovni zisku a tržeb překonal konsensus trhu. Zejména v sektoru cloudových služeb se firmě podařilo zvyšovat příjmy a zisk.
Dobrý výkon Monety
Na domácím parketu reportovala výsledky Moneta Money Bank, která vykázala zisk ve výši 1,29 miliardy korun, což je meziroční růst o 116 procent. Odhady byly posazeny níže na 1,25 miliardy korun. Banka potvrdila svůj výhled zisku a příjmů pro letošní rok. Růst zisku banka vysvětluje zejména lepšími úrokovými sazbami, což se projevuje v jejích maržích na hypotečních, spotřebitelských a podnikatelských úvěrech. Ve 3Q 2022 očekává dokončení plánovaného spojení s Air Bank.
Centrální bankéř Holub vnímá odchylku inflačních očekávání v tom, jak firmy nastavují ceny svých produktů. Tento vývoj by mohl nahrávat scénáři dalšího utažení sazeb. Firmy přenášejí své náklady na zákazníky 1:1. To se ČNB příliš nelíbí. Sazby by tak na příštím zasedání v květnu mohly jít o dalších výrazných 50 bazických bodů nahoru. To by implikovalo dvoutýdenní repo sazbu na úrovni 5,5 procenta. Podle bankéře bude příští prognóza banky v květnu upravena více „stagflačním“ směrem.
Uplynulý týden přinesl další zajímavou várku zpráv s významným dopadem na trhy. Akciové indexy se vesměs postupně stabilizovaly a předvedly mírný růst. Nadále je přesto v trhu cítit vysoká míra nejistoty, důvodem je ruská ofenziva na jihovýchodě Ukrajině, navíc Powell připustil 50 bodový růst sazeb. Investoři pak především vyhlíželi hospodářské výsledky firem, jako je Netflix, Tesla, Bank of America a dalších.Týden tradera: Trhy ve znamení Netflixu či Tesly a cen výrobců utržených ze řetězu
Money
Druhý dubnový týden byl opět poměrně bohatý na zajímavé události. Světové indexy se nadále potýkaly s nejednoznačným vývojem, kdy by se jejich chování dalo označit jako pohyb do strany s prudkými výkyvy oběma směry. Pozornost investorů se soustředila na zasedání ECB, která mohla naznačit, jak se staví k poslednímu dění (nabídkové šoky v komoditním sektoru) a jaký by to mohlo mít dopad na její budoucí plán utažení sazeb v eurozóně. A jaké byly další události uplynulého týdne? Jak dopadly banky zahajující výsledkovou sezónu v Severní Americe nebo jaké milníky pokořila nová česká inflační data či ČEZ?Týden tradera: Zlobivý Elon Musk i nový rekord ČEZ
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.