Účet za covid. Pandemii nejvíc odnesl cestovní ruch v Praze a na Karlovarsku
Proticovidová omezení v letech 2019 až 2021 tvrdě dopadla na cestovní ruch v celé republice. Nejvíc ovšem zasáhla Prahu a Karlovarský kraj. Podle údajů, které nyní zveřejnil Český statistický úřad, poklesla hrubá přidaná hodnota cestovního ruchu v hlavním městě během dvou let o více než polovinu na hodnotu 25,1 miliardy korun, zatímco v roce 2019 dosahovala 53,2 miliardy korun.
Ze svého zaměstnání v turismu odešlo v Praze mezi roky 2019 a 2021 i přes pomoc různých subvenčních programů v oblasti zaměstnanosti přes 17 procent pracovníků. V metropoli cestovní ruch zaměstnával 5,6 procenta lidí, tedy téměř každého osmnáctého pracujícího.
V Karlovarském kraji obor opustila dokonce téměř čtvrtina lidí. Karlovarsko přitom zůstávalo i v roce 2021 regionem s nejvyšším podílem zaměstnanosti v oboru a také s nejvyšším podílem na celkovém objemu hrubé přidané hodnoty všech odvětví kraje. V Karlovarském kraji v turismu přímo pracovalo 9,5 tisíce lidí, což představovalo podíl 7,8 procenta na zaměstnanosti regionu. V oboru zde působil zhruba každý třináctý pracující. Vyšší objem lidské práce je v tomto regionu tradičně spojen s poskytováním převážně lázeňských a wellness služeb.
O Česko je mezi turisty opět zájem, nejvíce mezi těmi domácími. Celkem se v tuzemských hotelech a dalších ubytovacích zařízeních ubytovalo letos od ledna do března bezmála 3,8 milionu lidí. Převažují domácí návštěvníci nad těmi zahraničními, a to v poměru zhruba 2,1 milionu ku 1,7 milionu, ukazují čerstvá data Českého statistického úřadu. Nejlepší výsledek v historii. Cestovní ruch v Česku letos definitivně vychází z covidového stínu
Money
Jižní Čechy předběhly Prahou
Význam cestovního ruchu pro hospodářství na úrovni krajů vyjadřuje podíl na celkovém objemu hrubé přidané hodnoty za všechna odvětví, vždy přímo v daném regionu. Nejvyšší hodnoty vykazuje dlouhodobě Karlovarský kraj, kde v roce 2021 cestovní ruch tvořil tři procenta regionální hrubé přidané hodnoty a 2,7 miliardy korun. V roce 2019 to však bylo 5,4 procenta.
Praha dosáhla hodnoty 1,65 procenta, nad ní se umístil Jihočeský kraj s 1,8 procenta . Průměr za celou Českou republiku činí 1,5 procenta. Nadprůměrné hodnoty vykazují ještě kraje Jihomoravský, Královehradecký a Liberecký.
V Česku se loni ubytovalo 19,5 milionu turistů. Oproti roku 2021 to sice znamená nárůst o 71 procent, stále je to ale o 2,5 milionu turistů méně než v předcovidovém roce 2019. Ve srovnání s ním totiž stále scházeli zahraniční turisté.
Vláda Petra Fialy představila balík 55 opatření na záchranu veřejných financí. Nazvala jej Česko ve formě a během dvou let má přinést úspory ve výši téměř 150 miliard korun. Z reakcí na balíček to vypadá, že se vládě opět povedl majstrštyk: naštvat úplně každého. Tentokrát to však není chyba, ale vlastnost. A ačkoli se pochvaly mnoho nedočká, stávající balíček má i vedle běžných obětí také několik vítězů a skutečných poražených. Kteří to jsou?Stanislav Šulc: Před balíčkem jsme si všichni rovni. Ale někteří si jsou rovnější
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.