Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Účet za zničené ocelárny v Mariupolu. Nejbohatší Ukrajinec chce po Kremlu 20 miliard dolarů

Majitel ruským bombardováním zničených oceláren Azovstal v Mariupolu Rinat Achmetov hodlá Kreml žalovat o náhradu až 20 miliard dolarů.
ČTK / AP
Dušan Kütner
duk

Nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov se nehodlá smířit nejen s ruskou okupací Ukrajiny, ale ani se zničením svých oceláren Azovstal v dlouho obklíčeném a ruským bombardováním zdevastovaném Mariupolu. Hodlá Moskvu žalovat o 17 až 20 miliard dolarů (až 461 miliard korun) za způsobenou škodu, uvedla agentura Reuters.

Reklama

Nejbohatší muž Ukrajiny Rinat Achmetov plánuje žalovat Rusko kvůli ztrátám ve výši 17 až 20 miliard dolarů způsobených bombardováním oceláren, které vlastní ve zdevastovaném městě Mariupol. Ocelárna Azovstal utrpěla těžké škody při ruském bombardování a ostřelování poté, co se rozlehlá továrna stala poslední obrannou baštou v jihoukrajinském přístavním městě. Společnost Iljič Steel and Iron Works, také vlastněná Achmetovem, byla rovněž těžce poškozena při ruském ostřelování Mariupolu, podotkl Reuters.

Určitě budeme Rusko žalovat a požadovat řádné odškodnění za všechny ztráty a ztracené obchody,“ řekl v rozhovoru pro ukrajinský zpravodajský portál mrpl.city pětapadesátiletý Achmetov, který vlastní největší ukrajinskou ocelářskou společnost Metinvest.

ocelárny Azovstal v Mauripolu

Červený kříž řídí akci s cílem evakuovat civilisty z Azovstalu

OSN potvrdila, že probíhá operace s cílem evakuovat lidi zablokované ruskými jednotkami v železárnách a ocelárnách Azovstal v jihoukrajinském Mariupolu. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Na operaci se podílí Mezinárodní výbor Červeného kříže a je koordinována s ukrajinskými a ruskými představiteli, řekl AP mluvčí OSN Saviano Abreu. Situaci označil za "velmi složitou" a podrobnosti nechtěl uvést. Evakuaci potvrdil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Přečíst článek

Na otázku, kolik peněz Metinvest ztratil kvůli škodám na Azovstalu a Iljič Steel, odpověděl: „Náhrada nákladů... kvůli ruské agresi je od 17 do 20 miliard dolarů. Konečná částka bude určena v soudním sporu proti Rusku,“ dodal muž, který podle indexu Bloomberg Billionairs vlastní aktuálně majetek ve výši 7,06 miliardy dolarů a v žebříčku nejbohatších lidí na světě zaujímá 315. pozici. Od začátku roku přitom podle indexu Bloombergu přišel o dvě pětiny majetku, tedy 4,6 miliardy dolarů.

Reklama

Miliardář Achmetov už před válkou viděl, jak jeho obchodní impérium rozbilo osm let bojů na východě Ukrajiny poté, co tam proruští separatisté zabrali část území. Od ruské invaze 24. února společnost Metinvest oznámila, že nemůže dodržovat své dodavatelské smlouvy. Později se ocelárny staly terčem tvrdého ostřelování.

Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny

Zelenskyj: Boje o Mauripol vejdou do dějin jako Ruský válečný zločin

Ruské obléhání ukrajinského přístavního města Mariupol je válečný zločin, který se bude připomínat po staletí. Podle agentury AP to ve svém pravidelném nočním videoposelství řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruské jednotky mezitím podle zpráv z místa po týdnech bombardování postoupily hlouběji do Mariupolu.

Přečíst článek

Sám Achmetov zůstal po začátku války na Ukrajině a prohlásil: „Věříme v naši zemi a věříme v naše vítězství.“ Slíbil také, že pomůže obnovit město Mariupol, které obléhá a zničila ruská armáda, přičemž desítky tisíc lidí se ocitli na hranici i za hranicí humanitární katastrofy kvůli naprostému nedostatku jídla a pitné vody. Mnozí se ukrývali právě v ocelárnách a jejich evakuace se protáhla na několik týdnů.

„Mariupol je globální tragédie a globální ukázka hrdinství. Pro mne Mariupol byl a vždy bude ukrajinské město,“ uvedl již dříve pro agenturu Reuters Achmetov. „Věřím, že naši stateční vojáci toto město ubrání, ačkoli chápu, jak je to pro ně těžké,“ dodal tehdy.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

NATO kvůli Rusku přitvrdí plány na obranu. A Ukrajinu přijme rychleji, rozhodl summit aliance ve Vilniusu.

NATO se shodlo. Na Ukrajinu příští rok pošle pomoc za bilion, možná už naposledy v takové výši

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme