Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Vlivný bankéř v Davosu: Kapitalismus se musí podřídit udržitelnosti

Brian Moynihan, vákonný šéf BoA
ČTK
Veronika Kudrnová
vku

Výkonný ředitel Bank of America Brian Moynihan na Světovém ekonomickém fóru v Davosu prohlásil, že je potřeba přesně definovat, co vlastně jsou ona neustále opakovaná kritéria udržitelnosti neboli ESG. A to skutečně natvrdo, nikoli vágně, jak se doposud děje, protože to nefunguje.

Výkonný ředitel Bank of America Brian Moynihan na Světovém ekonomickém fóru v Davosu překvapil kolegy bankéře i odbornou veřejnost. Prohlásil, že je třeba zavést oficiální globální standardy v oblasti udržitelnosti a klimatu, aby se „kapitalismus přizpůsobil tomu, co od něj společnost chce“.

Neformální stanovování standardů podle něj nefunguje, společnosti mohou navenek působit udržitelně, ale špatné postupy v oblasti udržitelnosti mohou skrývat dále ve svém dodavatelském řetězci. Právě jasná tvrdá pravidla mají podle Moynihana zajistit, že se kapitalismus přizpůsobí tomu, co od něj společnost chce.

„Každý si to bez definice vyložil po svém,” prohlásil v Davosu Moynihan v rozhovoru se stanicí CNBC. Podle Moynihana došlo v roce 2017 k tomu, že se sice stovky firem přihlásily k Cílům udržitelného rozvoje OSN, od té doby ale nekončí debata o tom, co pojmy jako udržitelnost vlastně znamenají. A také vlna obvinění z greenwashingu, tedy z naoko přijímaných závazků, které firmy ve skutečnosti neplní.

Ruský prezident Vladimir Putin

Putin před dvěma lety varoval sám před sebou. Nebrali ho vážně

Je to jak ve třicátých letech před druhou světovou válkou, řekl Putin rok před tím, než zaútočil na Ukrajinu.

Přečíst článek

Jasná pravidla ještě letos

Kdo tedy metriky skutečně připraví? V roce 2020 spolupracovala Mezinárodní obchodní rada WEF s takzvanou Velkou čtyřkou na vytvoření souboru společných metrik zainteresovaných stran, kterými by se společnosti měly řídit. Součástí této iniciativy přitom tehdy byl i Moynihan, který je čelním představitelem WEF.

Nyní se ale Moynihan přiklání k ještě tvrdší a jasnější cestě. Tu připravuje Rada pro mezinárodní standardy, kterou zřídila nezisková organizace IFRS, jež je zodpovědná za stanovování a rozvoj globálních účetní standardů a standardů udržitelnosti. Její předseda Erkki Liikanen uvedl, že rada pracuje na publikaci standardů, která bude zahrnovat soubor obecných požadavků na zveřejňování nefinančních informací o udržitelnosti, která má být vydána v polovině roku 2023. Pak bude třeba, aby byla přijata a schválena po celém světě.

Brian Moynihan, vákonný šéf BoA

Vlivný bankéř v Davosu: Kapitalismus se musí podřídit udržitelnosti

Výkonný ředitel Bank of America Brian Moynihan na Světovém ekonomickém fóru v Davosu prohlásil, že je potřeba přesně definovat, co vlastně jsou ona neustále opakovaná kritéria udržitelnosti neboli ESG. A to skutečně natvrdo, nikoli vágně, jak se doposud děje, protože to nefunguje.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Gabriel Marosi, ředitel Sustainability & Climate v Deloitte Česká republika

Expert z Deloitte: Česko nutně potřebuje novou energetickou koncepci. Bez ní zůstane na chvostu Evropy

Přečíst článek
Doporučujeme