Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Ukrajina z návratu uprchlých žen získá více miliard než z obří pomoci od EU

Uprchlice z Ukrajiny se stále nevrací. Ekonomiku to může stát miliardy
ČTK
Lukáš Kovanda

Ukrajinské uprchlice by se měly rychle vrátit domů, ukrajinská ekonomika tak zamezí ztrátám za stovky miliard, získá tudíž více miliard než z obří pomoci od EU, spočítala agentura Bloomberg.

Reklama

Ukrajinská ekonomika potřebuje, aby se uprchlé ženy rychle vrátily domů, konstatuje agentura Bloomberg. Ruská agrese vyhnala počet ukrajinských uprchlíků na více než šest milionů lidí. Z toho 68 procent představují ženy, protože muži zpravidla zemi opustit nemohou. A z těchto žen jich hned 2,8 milionu představují ty v práceschopném věku. 

Jestliže by tyto bezmála tři miliony Ukrajinek práceschopného věku zůstaly v zahraničí, ukrajinská ekonomika přijde o desetinu svého předválečného hrubého domácího produktu, plyne z výpočtu Bloombergu. To odpovídá přibližně dvaceti miliardám dolarů ročně, což je v přepočtu 435 miliard korun.

Bez žen bude totiž o to palčivější nedostatek pracovní síly, nutné k obnově po válečné destrukci. Zároveň bez nich bude o to nižší spotřebitelská poptávka na Ukrajině. Obé se nepříznivě promítne do celkového výkonu tamního hospodářství. Sklony zůstat v zahraniční trvale mají přitom navíc kvalifikovanější, tedy ekonomicky přínosnější Ukrajinky, například ty vládnoucí znalostí cizích řečí. Takové ženy se totiž, žádný div, snáze mohou uplatnit na některém ze zahraničních trhů práce.

Ukrajina podle šéfa MI6 za měsíc osvobodila větší část území, než Rusko obsadilo za rok

Ukrajina za měsíc osvobodila větší část území, než Rusko za rok obsadilo, řekl šéf MI6 Richard Moore

Ukrajina za poslední měsíc osvobodila větší část území, než Rusko zabralo za poslední rok, v projevu na britském velvyslanectví v Praze to řekl šéf britské rozvědky MI6 Richard Moore. Mnoho Rusů je podle něj tiše zděšeno tím, že ruské ozbrojené síly demolují ukrajinská města, vyhánějí nevinné rodiny z jejich domovů a unášejí tisíce dětí.

Přečíst článek

Reklama

Téměř polovina uprchlíků z Ukrajiny zpět do vlasti nespěchá

Zmíněná ztráta 435 miliard ročně vůbec není zanedbatelná. Vždyť EU nyní navrhuje čtyřletý program na podporu obnovy Ukrajiny, který by zemi zajistil ročně v přepočtu zhruba 300 miliard korun pomoci. Jestliže ovšem uprchlé Ukrajinky práceschopného věku z většiny již zůstanou v zahraničí, daná pomoc zemí Unie půjde vlastně jen na to, aby pokryla na základě toho vzniklé „manko“, nic víc.

Letošní průzkum, který provedl německý institut Infas, přitom zjistil, že hned 44 procent válečných uprchlíků z Ukrajiny hodlá v Německu zůstat několik let, nebo dokonce navždy.

Uprchlíci z Ukrajiny čekají před krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině, 14. června 2022, Praha.

Lukáš Kovanda: Ne, vláda neupřednostňuje migranty před seniory. Jeden důchodce „stojí“ Česko tolik, co čtyři ukrajinští uprchlíci

Celkové výdaje na ukrajinskou uprchlickou krizi od začátku ruské agrese loni v únoru do konce letošního března činily 33,5 miliardy korun, z toho přímo ze státního rozpočtu šlo 23,4 miliardy korun. Údaje zveřejnilo ministerstvo financí. Částka je dvacetkrát nižší, než kolik stát vyplatil na důchodech, upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Pokud by se na Ukrajinu vrátila jen zhruba právě polovina uprchlíků, vyjde to tamní ekonomiku podle Bloombergu v přepočtu na nějakých 220 miliard korun ročně. V dané ztrátě je přitom zohledněný také dopad toho, že někteří muži se rozhodnou Ukrajinu opustit, až budou moci, aby mohli žít v zahraničí se svými ženami a rodinami, které se pro trvalou emigraci rozhodnou.

Část Ukrajinek se do své domoviny již vrací. A to i do míst, jako je přístavní město Mikolajiv, vzdálené jen 70 kilometrů do válečné fronty. Vrací se ale hlavně ty, které mluví pouze ukrajinsky a rusky a mají tak v zahraničí problém získat práci a integrovat se.

Kvalifikovanější Ukrajinky zpravidla zůstávají v zahraničí. Ty budou při obnově země chybět nejvíce. A tím spíše, že se za nimi časem zřejmě přistěhují také jejich muži, často tedy také spíše ti kvalifikovanější, se znalostí cizích řečí.

Jiří Hynek: Demokracie musí válčit chytře. K tomu směřují také inovace českých firem

Jiří Hynek: Demokracie musí válčit chytře. K tomu směřují také inovace českých firem

České firmy by se mohly významně podílet na poválečné obnově Ukrajiny a budování tamního obranného průmyslu. „Také tady můžeme školit odborníky, kteří by se pak na Ukrajinu vraceli,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. Souvisí to podle něj i s problematikou migrace. Je mnohem lepší poskytnout zemím jako Ukrajina pracovní příležitosti na jejich území, než je personálně vysávat.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Lukáš Kovanda: Efekt západních sankcí proti Rusku se dostaví třeba až za pět let

Lukáš Kovanda: Efekt západních sankcí proti Rusku se dostaví třeba až za pět let

Přečíst článek
Co nejvíce zaujalo čtenáře Newstreamu v roce 2022? Válku na Ukrajině či energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Co čtenáře Newstreamu nejvíce zaujalo v roce 2022? Válku na Ukrajině i energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Přečíst článek
Fotografie pořízená z videa zveřejněného tiskovou službou ruského ministerstva obrany v neděli 16. října 2022 ukazuje ruský vojenský taktický raketový systém země-vzduch krátkého doletu Osa odpalující rakety na ukrajinské jednotky na nezveřejněném místě.

Lukáš Kovanda: Kvůli dopadu rakety v Polsku oslabuje zlotý, zlevňují akcie i ropa. A Družba stále stojí

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme