Ukrajina získá na obnovu dalších půl miliardy dolarů. Za úvěr se zaručí Británie

Světová banka oznámila, že Ukrajině vyplatila dalších 500 milionů dolarů (zhruba 12,5 miliardy korun) na pomoc s následky ruské invaze. Napsala to agentura Reuters. Celkově SB připravila pro Ukrajinu pomoc ve výši 13 miliard dolarů (322 miliard korun), z nichž vyplatila 11,4 miliardy dolarů.
SB vyplatila pomoc skrze úvěry poskytnuté Mezinárodní bankou pro obnovu a rozvoj (IBRD). Za úvěry se zaručila Británie. „Nová část financí, která je dnes (v pondělí) vyplacena, poslouží k udržení základních vládních služeb," uvedl prezident Světové banky David Malpass. Dodal, že ruská invaze způsobila ukrajinské infrastruktuře obrovské škody.
SB uvolnila nové prostředky krátce před tím, než se v Berlíně uskuteční mezinárodní konference o obnově Ukrajiny. Ekonomický poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Alexander Rodňanskyj uvedl, že Ukrajina bude v příštích šesti měsících potřebovat ze zahraničí zhruba čtyři až pět miliard dolarů, aby pokryla své vládní výdaje.
Dopady války, kterou Rusko rozpoutalo na Ukrajině, a následné rostoucí inflace uvrhly do chudoby další čtyři miliony dětí ve východní Evropě a Střední Asii. Oproti roku 2021 žije nyní v chudobě o 19 procent více dětí, uvedl ve zprávě Dětský fond OSN (UNICEF). Studie zahrnuje data z 22 zemí regionu včetně Ruska, Ukrajiny, Běloruska, balkánských a kavkazských států a středoasijských republik.
Ruský vpád na Ukrajinu uvrhl do chudoby další čtyři miliony dětí, varuje OSN
Politika
Podle agentury DPA Rodňanskyj očekává, že by zhruba 500 milionů dolarů měsíčně mohlo poskytnout Ukrajině Německo. Ruské raketové a letecké útoky, které v říjnu zasáhly mnoho energetických cílů, podle Rodňanského výrazně snížily schopnost Ukrajiny vyvážet svou elektrickou energii. To byl při tom pro zemi výrazný zdroj příjmů.
Podle odhadů SB ruská invaze způsobila do začátku července zhruba 100 miliard dolarů (zhruba 2,5 bilionu korun) škod na ukrajinském majetku. Náklady na obnovu by se ale podle tehdejšího odhadu mohly vyšplhat až na 350 miliard dolarů (8,7 bilionu korun).
Vše o ruské invazi na Ukrajinu a jejích dopadech čtěte zde:
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.