Ukrajinu čeká šílená recese. Hospodářství jí propadne o 40 procent
S krutým odhadem přišlo ministerstvo hospodářství Ukrajiny, které zároveň uvedlo, že za první čtvrtletí ukrajinská ekonomika propadla o 16 procent. Stát vedený prezidentem Volodymyrem Zelenským chystá programy na podporu vybraných sektorů, zejména těch klíčových pro fungování armády. Již dříve prezident ohlásil částečnou ekonomickou reformu, například zrušení daně z přidané hodnoty.
Ukrajinská ekonomika může letos kvůli válce klesnout až o 40 procent. Podle agentury Interfax-Ukrajina o tom informovalo ministerstvo hospodářství v Kyjevě, které zároveň ohlásilo pokles výkonu ukrajinské ekonomiky o 16 procent za první čtvrtletí tohoto roku.
„Ruská agrese proti Ukrajině zásadně změnila naši ekonomiku. Naše prognóza poklesu hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí roku 2022 je 16 procent a celkový roční pokles by mohl dosáhnout 40 procent,“ citovalo prohlášení ministerstva hospodářství prvního náměstka tohoto úřadu Denyse Kudina.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil první dvě významná opatření v daňové soustavě. Zároveň zrušil veškeré kontroly průmyslových podniků. „Ať byznys funguje co nejlépe v rámci možností,“ prohlásil Zelenskyj ve videu, na němž oznamuje reformy. Ukrajina mění ekonomiku i daně. Ruší DPH i daň z příjmu, zakazuje export surovin
Politika
Nejvíce jsou podle něj postižena ta odvětví, kde není možné pracovat na dálku - zejména letecká a námořní doprava či některé služby. Zároveň Kudin uvedl, že v posledních deseti dnech začala ekonomika oživovat. Lidé v regionech stranou válečného konfliktu se vrací do práce a zemědělci začali se setím.
Chystají se podpůrné programy pro zemědělství či armádní průmysl
Ministerstvo dále uvedlo, že v procesu hospodářské obnovy bude Ukrajina věnovat zvláštní pozornost podpoře odvětví, která přímo podporují živobytí občanů a rovněž posilují obranyschopnost státu. „Jedná se o zemědělství, potravinářství, maloobchod, veřejné a energetické služby, průmyslová odvětví pracující na zakázkách spojených s mobilizací,“ uvedlo ministerstvo.
Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová minulý týden uvedla, že HDP Ukrajiny může kvůli ruské vojenské agresi klesnout o třetinu předválečné úrovně. Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) letošní pokles odhaduje na 20 procent. Podle hlavní ekonomky této banky Beaty Javorcikové se vojenské aktivity odehrávají na území, které představuje 60 procent HDP z období před vypuknutím epidemie nemoci covid-19.
V roce 2021 vzrostl ukrajinský HDP o 3,4 procenta, o rok dříve naopak klesl o 3,8 procenta.
„Bojujeme za společný cíl, zachránit Ukrajinu. Rozpory ponechávám stranou,“ tvrdí ukrajinský miliardář Rinat Achmetov. Na změnu postoje nejbohatšího Ukrajince, který se před ruskou invazí na Ukrajinu ke vztahu obou zemí nevyjadřoval, upozornila agentura Bloomberg.Ve válce s Putinem bere Zelenskyj na milost jinak kontroverzního oligarchu
Politika
Česká národní banka ani vláda v aktuální situaci nemohou plně kontrolovat tuzemskou inflaci. Na jejím růstu se stále výrazněji podepisuje válka na Ukrajině, jejíž případné dlouhé trvání může vést i k recesi, domnívá se bývalý člen rady České národní banky Lubomír Lízal, který v současnosti vyučuje na Anglo-American University a ČVUT. „Pokud válka skončí brzy, vrchol inflace zažijeme již v létě a pak začne klesat. Pokud ne, budeme tu mít vyšší inflaci třeba i rok,“ domnívá se ekonom.Lubomír Lízal: Řešení závislosti na ruském plynu? Přestaňme ho využívat na výrobu elektřiny
Leaders
S vysokou inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě, a v řadě zemí hlásili v posledním roce dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedaly či stále zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.Jaká je inflace ve světě? Padaly rekordy staré desítky let
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.