Úleva pro německý Bayer. Americký soud o stovky milionů snížil odškodné, které musí zaplatit

Soudce v americkém státě Missouri snížil částku, kterou má německá skupina Bayer vyplatit v rámci odškodnění třem lidem za zdravotní problémy související s používáním přípravku na hubení plevele RoundUp, na 611 milionů dolarů (14,3 miliardy korun) z předchozích 1,56 miliardy dolarů. Částka je nižší kvůli snížení výše trestního odškodnění, uvedla agentura Reuters.
Porota soudu dala loni v listopadu za pravdu trojici žalobců, kteří trpí rakovinou krve. Ta podle nich vznikla právě kvůli přípravku RoundUp, který používali při zahradničení. Soud trojici žalobců uznal odškodné ve výši 61,1 milionů dolarů a trestní odškodnění v celkové výši 1,5 miliardy dolarů.
Soudce nechal v platnosti odškodné. Snížil ale trestní odškodnění, která má činit devítinásobek této částky, tedy 549,9 milionu dolarů. Nejvyšší soud uvedl, že trestní odškodnění, které má za cíl potrestat žalovaného za jeho nezákonné jednání a odrazit od podobného chování v budoucnosti, by obecně nemělo být vyšší než devítinásobek náhrady škody.
Ocelářská společnost Liberty Steel se potýká s problémy od pádu jejího hlavního věřitele Greensill Capital v roce 2021. Kromě Česka, kde vlastní Liberty Ostrava, čelí hospodářskému poklesu a dluhům také v Británii nebo Rumunsku.
Guptovo ocelářské impérium je v problémech. A nejen v Česku
Zprávy z firem
Firma Bayer usiluje o zrušení verdiktu a také o snížení odškodnění a 22. března podala odvolání. Firma uvádí, že desítky studií prokázaly, že RoundUp a jeho účinná látka glyfosát jsou bezpečné.
Bayer čelí řadě soudních sporů kvůli tomu, že RoundUp způsobuje rakovinu, od doby, kdy v roce 2018 koupil americkou firmu Monsanto, výrobce tohoto přípravku. V roce 2020 firma souhlasila s urovnáním velké části těchto sporů za téměř 11 miliard dolarů. Ne všechny žaloby jsou ale vyřešené. Z celkem 167 tisíc žalob jich zhruba 113 tisíc bylo urovnáno nebo byly označené za nezpůsobilé.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.