Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Úleva pro německý Bayer. Americký soud o stovky milionů snížil odškodné, které musí zaplatit

Bayer, RoundUp
Profimedia
 ČTK

Soudce v americkém státě Missouri snížil částku, kterou má německá skupina Bayer vyplatit v rámci odškodnění třem lidem za zdravotní problémy související s používáním přípravku na hubení plevele RoundUp, na 611 milionů dolarů (14,3 miliardy korun) z předchozích 1,56 miliardy dolarů. Částka je nižší kvůli snížení výše trestního odškodnění, uvedla agentura Reuters.

Reklama

Porota soudu dala loni v listopadu za pravdu trojici žalobců, kteří trpí rakovinou krve. Ta podle nich vznikla právě kvůli přípravku RoundUp, který používali při zahradničení. Soud trojici žalobců uznal odškodné ve výši 61,1 milionů dolarů a trestní odškodnění v celkové výši 1,5 miliardy dolarů.

Soudce nechal v platnosti odškodné. Snížil ale trestní odškodnění, která má činit devítinásobek této částky, tedy 549,9 milionu dolarů. Nejvyšší soud uvedl, že trestní odškodnění, které má za cíl potrestat žalovaného za jeho nezákonné jednání a odrazit od podobného chování v budoucnosti, by obecně nemělo být vyšší než devítinásobek náhrady škody.

Sanjeev Gupta

Guptovo ocelářské impérium je v problémech. A nejen v Česku

Ocelářská společnost Liberty Steel se potýká s problémy od pádu jejího hlavního věřitele Greensill Capital v roce 2021. Kromě Česka, kde vlastní Liberty Ostrava, čelí hospodářskému poklesu a dluhům také v Británii nebo Rumunsku.

Přečíst článek

Firma Bayer usiluje o zrušení verdiktu a také o snížení odškodnění a 22. března podala odvolání. Firma uvádí, že desítky studií prokázaly, že RoundUp a jeho účinná látka glyfosát jsou bezpečné.

Reklama

Bayer čelí řadě soudních sporů kvůli tomu, že RoundUp způsobuje rakovinu, od doby, kdy v roce 2018 koupil americkou firmu Monsanto, výrobce tohoto přípravku. V roce 2020 firma souhlasila s urovnáním velké části těchto sporů za téměř 11 miliard dolarů. Ne všechny žaloby jsou ale vyřešené. Z celkem 167 tisíc žalob jich zhruba 113 tisíc bylo urovnáno nebo byly označené za nezpůsobilé.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Rudy Giuliani

Trumpův bývalý právník musí zaplatit dvěma ženám 148 milionů dolarů za křivé obvinění

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme