Potvrzeno. ECB od července zvýší úroky, v září jejich růst ještě zrychlí
Evropská centrální banka dnes oficiálně potvrdila, že kvůli rekordní inflaci od července zvýší úrokové sazby. Na konci června ukončí nákupy aktiv, kterými léta podporovala ekonomiku eurozóny.
Základní úrokovou sazbu ECB ponechala podle očekávání zatím na rekordním minimu nula procent, ale naznačila, že od července zahájí její zvyšování. Základní úrok ECB naposledy zvýšila v roce 2011. Nutí ji k tomu především vysoká inflace, která v květnu v eurozóně vystoupila na rekordních 8,1 procenta, píše CNBC.
Banka už dala finančním trhům několikrát zřetelně najevo, že léta nákupů dluhopisů, kterými podporovala ekonomiku eurozóny, budou minulostí.
„Někteří členové Rady guvernérů ECB jsou již nyní připraveni k podpoře zvýšení o 50 bazických bodů,“ uvedl Mark Wall, hlavní ekonom Deutsche Bank. S tím, že skupina lidí podporující toto zvýšení se bude během léta rozrůstat.
Blíží se léto a Češi přemýšlejí, kdy nejlépe nakoupit cizí měny, euro. Posílí ještě koruna k euru, nebo naopak oslabí? Máme nakoupit eura nebo kuny teď, nebo ještě počkat? Těžké otázky.Dalibor Martínek: Čekáte na silnější korunu? Marně. ECB už nabíjí svůj kanón
Názory
Prezidentka ECB Christine Lagardeová se tedy teď podle některých ekonomů nachází ve velmi nezáviděníhodné pozici. „Existují pochybnosti, zda bude ECB skutečně schopna začít výrazně zvyšovat sazby," konstatoval hlavní ekonom finančního ústavu LBBW Moritz Kraemer.
Zvýšení pocítí hlavně zadlužené jižní státy
Dopady vysokých úrokových sazeb totiž pocítí zejména slabší státy na jižním křídle eurozóny, které se výrazně zadlužily. ECB nicméně již několikrát v minulosti oznámila, že hodlá nadále reinvestovat výtěžek ze splatných dluhopisů zpět na trhu, aby zranitelné členské země eurozóny podpořila.
Růst světové ekonomiky v letošním roce zpomalí téměř na polovinu – z loňských 5,7 procenta se sníží na 2,9 procenta. Předpověděla to dnes Světová banka (SB). Zhoršila tak svou lednovou prognózu, ve které počítala s růstem o 4,1 procenta. Za zhoršením výhledu podle banky stojí válka na Ukrajině, rostoucí inflace a zvyšující se úrokové sazby.Světová banka: Bude hůř. A to pořádně dlouho
Money
Globální ekonomika teď zápasí s dopady vysoké inflace, která nepříznivě dopadá na spotřebu, dále s dopady války na Ukrajině a uzávěr zavedených v Číně kvůli novým ohniskům epidemie covidu-19.
Proto ekonomové spekulují o tom, že ECB dnes rovněž výrazně zhorší výhled růstu ekonomiky eurozóny, zatímco výhled inflace výrazně zvýší.
Inflace v zemích platících eurem vystoupala na další rekord, v průměru přesáhla osm procent. Vyplývá to z dat Eurostatu. Nejvýrazněji se zvýšily ceny energií.
Inflace v eurozóně vystoupila nad osm procent. Ceny rostou nejrychleji Estoncům
Money
Kryptoměny jsou založené na ničem a měly by být regulovány, aby se lidé vyhnuli spekulacím se svými životními úsporami. V nizozemské televizi to dnes řekla prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová. Obává se, že lidé, kteří nerozumějí riziku, mohou přijít o všechno a být velmi zklamaní. Proto se domnívá, že by měly být kryptoměny regulovány.Šéfka ECB: Kryptoinvestoři dávají všanc životní úspory. Digitální měny mají nulovou hodnotu
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.