Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Úporná vedra ohrožují úrodu olivového oleje. Bude ho méně a bude dražší

Olivový olej
iStock
 ČTK

Letošní vlna veder ve Španělsku v zemi citelně sníží produkci olivového oleje. Agentuře Bloomberg to řekl španělský ministr zemědělství Luis Planas. Výsledkem by mohly být vyšší ceny. Španělsko je největším vývozcem olivového oleje na světě.

„Pokud se v nadcházejících týdnech nezmírní teploty nebo nepřijdou deště, mohla by být letošní sklizeň oliv výrazně nižší než v předchozích letech,“ uvedl Planas. Odmítl ale uvést přesný odhad produkce.

Španělsko se na globální produkci olivového oleje podílí téměř polovinou. Méně olivového oleje ze Španělska a pokračující problémy kolem dodávek slunečnicového oleje z Ukrajiny pravděpodobně udrží ceny rostlinných olejů vysoko. Ceny rafinovaného oleje z Jaénu, který je referenčním produktem pro španělský olivový olej, v červnu stouply oproti předchozí pěstitelské sezoně o 8,3 procenta, uvedla Mezinárodní rada pro olivy.

Pečivo - ilustrační snímek

Agrární analytik Havel: Cena pečiva dál poroste. Jen mírněji než doposud

Zlevňování pečiva a dalších potravin nelze přes světový pokles cen pšenice v blízké době v Česku očekávat. Zdražování by ale mělo být pomalejší než doposud, řekl agrární analytik Petr Havel. Podle něj bude záležet na tom, jak se budou vyvíjet ceny energií.

Přečíst článek

Olivový olej není jedinou zemědělskou komoditou, kterou trápí vedra. Horké počasí v rozsáhlých částech Evropy zřejmě sníží i produkci obilovin, a to v době, kdy se světové ceny potravin po ruské invazi na Ukrajinu blíží rekordním hodnotám. Ministr Planas odhaduje, že celková produkce obilovin ve Španělsku, včetně kukuřice, pšenice a ječmene, by se letos mohla kvůli vysokým teplotám a nedostatku srážek snížit až o 13 procent na 17,5 milionu tun.

Vše o cenách potravin čtěte zde

Americké ministerstvo zemědělství odhaduje, že celosvětová produkce olivového oleje v pěstitelské sezoně 2022/2023 klesne o 11 procent na 2,9 milionu tun. Ve Španělsku činí medián produkce 1,3 milionu tun ročně a olivový olej tam je třetím největším zemědělsko-potravinářským vývozním artiklem.

Podle Planase by cenám potravin mohlo částečně ulevit, pokud Rusko dodrží dohodu, která Ukrajině umožní přepravu obilí ze tří přístavů v Černém moři. Ministr řekl, že Španělsko obdrželo od invaze před šesti měsíci pouze několik zásilek ukrajinského obilí za využití alternativních tras.

Obchod (ilustrační foto)

Máslo, mléko, eidam, vejce. Zdražily opět téměř všechny základní potraviny

V polovině července v Česku opět meziročně zdražily základní potraviny jako máslo, mléko, vejce, mouka či cukr. A to rapidně – oproti loňskému stejnému období činí nárůst cen u těchto potravin dvacet procent až tři čtvrtiny, jako třeba u mouky. Vyplývá to z šetření průměrných cen potravinářských výrobků Českého statistického úřadu. Důvodem zdražování jsou dopady ruské invaze na Ukrajině na potravinářský a energetický trh, přičemž růst se stále podle všeho ještě nezastavil.

Přečíst článek

Bankovky

Týden tradera: Globální ekonomika brzdí a Evropa přerozděluje

Červenec zatím rozhodně nepřipomíná nějakou okurkovou sezonu. Trhy, byť nejsou v panických výprodejích, opět především klesaly, a to i vzhledem k velké zásobě poměrně negativních makroekonomických dat.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme