Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Úrokové sazby a inflace snižují spotřebitelskou důvěru v USA

Biden
ČTK
 ČTK

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v listopadu klesla kvůli přetrvávajícím obavám z inflace a vyšších úrokových sazeb. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu Michiganské univerzity.

Index spotřebitelské důvěry v listopadu klesl na 54,7 bodu z říjnových 59,9 bodu. Přišel tak o zhruba polovinu růstu, který vykázal po červnovém propadu na historické minimum. Zaostal rovněž za očekáváním analytiků. Ti jeho listopadovou hodnotu v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 59,5 bodu.

Obavy z inflace přetrvávají 

Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně, neboť se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny hospodářské aktivity. Spojené státy jsou největší ekonomikou na světě. Ve třetím čtvrtletí se hrubý domácí produkt USA v přepočtu na celý rok zvýšil o 2,6 procenta po poklesu o 0,6 procenta ve druhém kvartálu.

Obavy spotřebitelů z inflace podle průzkumu přetrvávají, přestože meziroční růst spotřebitelských cen v USA již několik měsíců zpomaluje. Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že meziroční míra inflace v USA se v říjnu snížila na 7,7 procenta ze zářijových 8,2 procenta. Pokles tak vykázala už čtvrtý měsíc za sebou a poprvé za osm měsíců se dostala pod osm procent.

web kryptoburzy FTX

Kryptoburza FTX zbankrotovala. Trh digitálních měn prožívá největší krach v historii

Kryptoměnová burza FTX, která je ve finančních potížích, vyhlásila ve Spojených státech bankrot a požádá o soudní ochranu před věřiteli. Firma to oznámila na Twitteru. Její generální ředitel Sam Bankman-Fried na svůj post rezignuje. Kyperská komise pro cenné papíry krátce nato oznámila, že firmě pozastavila licenci pro působení v Evropské unii, aby ochránila investory. Krach FTX by tak mohl být jedním z největších v odvětví kryptoměn.

Přečíst článek

Americká centrální banka (Fed) minulý měsíc v rámci boje proti inflaci počtvrté za sebou zvýšila úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Její základní sazba se tak dostala do rozpětí 3,75 až 4,00 procenta, nejvýše za téměř 15 let. Čtvrteční údaje o inflaci podpořily očekávání, že na příštím zasedání, které se bude konat v prosinci, zvýší Fed úroky pouze o půl procentního bodu.

Sankce proti Rusku za jeho postup vůči Ukrajině

Rusko už není tržní ekonomikou, tvrdí USA. Vzájemné obchodní vztahy to ještě více ochladí

Spojené státy přestávají považovat Rusko za zemi s tržní ekonomikou, oznámilo americké ministerstvo obchodu. Zrušilo tím status, který v posledních dvaceti letech omezoval možnost uplatnění antidumpingových cel na dovoz ruského zboží. Informovala o tom agentura Reuters. Mluvčí Kremlu toto rozhodnutí označil za pokračování tlaku, který západní země uplatňují vůči Rusku.

Přečíst článek

Americký Kapitol ve Washingtonu

Těsný boj o americký Kongres pokračuje. Vítězí Trumpovi favorité, demokraté překvapují

Po uzavření volebních místností v USA stále není jasno, která strana získala většinu v Senátu a Sněmovně reprezentantů amerického Kongresu. Předvolební průzkumy předpovídaly velký republikánský úspěch. Zatím však je situace relativně vyrovnaná a je možné, že si demokraté nakonec vedli lépe, než se předpokládalo.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Wall Street

Týden tradera: Čip Willow od Googlu a čínské snahy o oživení ekonomiky zahýbaly trhem

Přečíst článek
Doporučujeme