Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Úroky na spořicích účtech rostou, inflaci ale zdaleka nestačí

peníze, ilustrační foto
iStock
 Zlaťák

Zvýšení sazeb ze strany České národní banky (ČNB) o 125 bazických bodů překvapilo celý trh, který očekával, že ČNB přikročí ke zvýšení maximálně o 75 bazických bodů. Nejodvážnější odhady hovořili o 100 bazických bodech. Národní banka se obává rostoucí inflace, která už nyní výrazně přesahuje dvouprocentní inflační cíl.

„Sazby jsou stále níž, než kde by dle slov samotné ČNB měly být, tedy nad třemi procenty. Trh tak šokovala rychlost zvyšování. I proto se tak bezprecedentní růst sazeb příliš nepropsal například do kurzu, kdy na eurokoruně udělal dosud pohyb o pouhých 20 haléřů, tedy o méně než procento. To navyšování bylo už zaneseno do cen, jen přišlo rychleji, než se čekalo,“ uvádí Dominik Stroukal, hlavní ekonom platební instituce Roger. 

Banky zvyšují úroky u spořicích účtu

Na prudké zvýšení sazeb zareagovaly také banky, které nabídly atraktivnější úročení na spořicích účtech. Úrok ale inflaci zdaleka nepřekoná. „Už nyní se dostáváme u některých bank nad dvě procenta, ale zpravidla v akci pro nové vklady či na omezené objemy úspor. Je pravděpodobné, že se hodnota kolem dvou procent postupně stane na spořících účtech standardem, ale stále ne bez omezení a zejména u malých bank. Velké banky si ještě počkají na další zvyšování. S očekávanou inflací těsně pod šest procent v příštím roce jde ale stále reálně o čtyřprocentní znehodnocení úspor, není se tedy z čeho příliš radovat,“ podotýká Stroukal.

Nejvyšší úrok k dnešnímu dni (8. listopadu) nabízí v současnosti Trinity Bank. Peníze na účtech, které byly zřízeny po 4. listopadu, se klienti dočkají zhodnocení ve výši 2,08 procenta. U Trinity Bank navíc není úrok omezen stanovenou výši vkladu. Na druhém místě je banka Creditas, která vklady do 350 tisíc korun zhodnotí dvěma procenty ročně. Další banky poté nabídnou úrok kolem 1,5 procenta, většinou s nejrůznějšími omezeními ohledně výše vkladů. Banky, které podmiňují získání výhodnějšího úroku primárně výši investic, jsme do žebříčku nezařazovali. 

Na žebříček bankovních ústavu a spořicích účtů se podívejte do tabulky: 

Banka

Název účtu

Úrok

Podmínky

Trinity Bank

Spořicí účet Výhoda+, Dobrý klient

2,08 %

Platí pro účty zřízené od 4.11. Účty zřízené před tímto termínem mají úrok 1,78 %. Není nijak omezen úrok podle vložené částky. 

Banka Creditas  

Spořicí účet+

2 %

Od 10. listopadu 2021 banka zvyšuje úroky. Úrok 2 % platí pro vklady do 350 000 Kč, zbylé peníze jsou úročeny 1 %

Moneta Money Bank

Spoření a Spoříto

1,5 %

Úrok 1,5 % je pro vklady do 1 000 000 Kč. Vklady nad mají úrok 0,5 %.

Air Bank

Spořicí účet

1,5 %

Platí od 22. listopadu, do té doby je maximální úrok činí 0,7 %. Pro získání úroku 1,5 % při vkladů do 250 000 Kč je nutné provést 5 plateb za měsíc. Od 250 000 do 1000 000 se vklad úročí jen 0,1 %, vyšší vklad se poté neúročí vůbec.

Česká spořitelna

Spoření České spořitelny

1,5 %

Nutné mít běžný účet Pro. Úrok 1,5 % platí pro vklady do 200 000 Kč. Nad limit poté 0,01 %. Klienti Erste Premier mají limit do 1000 000 Kč. Platí od 1. prosince. 

 

Pár rad na závěr 

  • Spořicí účty neslouží jako ochrana proti inflaci. Spořicí účty vám téměř nikdy nepřinesou vyšší úrok, než je aktuální inflace. 
  • Jelikož peníze ztrácejí na hodnotě, doporučuje se na spořicích účtech mít vloženo maximálně šest měsíčních mezd. Tyto peníze poté můžete využít v případě vyšších nenadálých výdajů. Jsou téměř okamžitě k dispozici. 
  • Pokud se k penězům nedostanete do jednoho pracovního dne převodem na běžný účet, o spořicí účet se už nejedná. Jedná se o termínovaný vklad, kde byste měly obdržet vyšší úrok. 
  • Vybírat spořicí účet podle velikosti bankovní instituce nemusíte. I vklady u malých bank jsou pojištěné do výše 100 000 eur (přibližně 2,5 milionu korun). Veškerou činnost má na starosti státní Garanční systém finančního trhu. 

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme