USA obviňují firmu Visa z monopolu u debetních karet

Spojené státy podaly žalobu na společnost Visa. Viní ji z nezákonného potlačování konkurence s cílem udržet si monopolní postavení na trhu s debetními kartami. V úterý to oznámilo americké ministerstvo spravedlnosti. Visa uvedla, že tato tvrzení jsou neopodstatněná a že se bude proti nim bránit u soudu, informovala agentura Reuters.
Visa podle žaloby trestala firmy, které chtěly používat alternativní platební sítě, a podplácela potenciální konkurenty, aby si udržela postavení na trhu. Tyto kroky zpomalily inovace a způsobily značné dodatečné poplatky spotřebitelům a podnikům v USA, dodalo ministerstvo.
Visa je jednou z největších světových platebních sítí. Zpracovává více než 60 procent debetních transakcí v USA. Na poplatcích za transakce provedené přes její síť ročně získá zhruba sedm miliard dolarů (157 miliard korun), uvedlo ministerstvo.
Právní zástupkyně firmy Visa Julie Rottenbergová uvedla, že na trhu debetních karet se daří konkurenci. „Když se podniky a spotřebitelé rozhodnou pro společnost Visa, je to díky naší bezpečné a spolehlivé síti, prvotřídní ochraně před podvody a hodnotě, kterou poskytujeme,“ uvedla.
Google se vyhne placení pokuty v přepočtu 38 miliard korun, kterou mu před pěti lety udělila Evropská komise.
Google vyhrál spor o obří pokutu
Zprávy z firem
Snaha řešit poplatky je součástí boje vlády prezidenta Joea Bidena s růstem spotřebitelských cen. Inflace je také předním tématem prezidentských voleb, ve kterých se o nejvyšší funkci ucházejí Kamala Harrisová z Demokratické strany a Donald Trump za republikány. Volby se konají 5. listopadu.
„Nezákonné chování firmy Visa neovlivňuje pouze cenu jedné věci, ale ceny téměř všeho,“ uvedl ministr spravedlnosti Merrick Garland. Obchodníci a banky totiž přenášejí náklady na platební sítě na spotřebitele, dodal.
Údajné monopolní chování firmy Visa začalo kolem roku 2012, kdy na trh s platbami vstoupili po reformách konkurenti. Reformy vyžadovaly, aby vydavatelé karet vycházeli vstříc nepřidruženým sítím, uvedl jeden z úředníků ministerstva spravedlnosti. Visa uzavřela lukrativní dohody s budoucími konkurenty z oblasti finančních technologií, jako je Apple, PayPal a platební systém Square firmy Block, že tyto firmy nebudou vydávat produkty, které by ohrožovaly její dominantní postavení, uvedla prokuratura. Visa také podle žaloby ukládá vysoké finanční sankce obchodníkům, kteří neprovádějí všechny nebo většinu transakcí prostřednictvím sítě Visa.
Žaloba požaduje, aby soud zakázal firmě Visa zavádět cenové struktury, které odrazují konkurenci, a platby konkurentům za to, že jí nebudou konkurovat. To by podle nich obnovilo konkurenci v oblasti zpracování debetních plateb na internetu a v kamenných obchodech.
Ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat firmu Visa kvůli jejím praktikám na trhu debetních karet v roce 2021. Ve stejném roce zablokovalo ministerstvo firmě Visa převzetí společnosti Plaid, která se zabývá finančními technologiemi.
Konkurenční karetní společnost Mastercard v dubnu oznámila, že ji ministerstvo také vyšetřuje.
Antimonopolní úřad prověřuje působení společnosti Seznam.cz na českém trhu, uvedl Radiožurnál. Jaké části trhu se šetření týká, mluvčí úřadu Martin Švanda neuvedl.
Antimonopolní úřad se zajímá o společnost Seznam.cz. Důvod tají
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.