USA si brousí zuby na další megajachtu, patří prý králi ruského zlata Kerimovovi
Další z luxusních megajachet ruských oligarchů se kvůli protiruským sankcím dostala do hledáčku amerických úřadů. Soud ve Fidži rozhodl, že USA mohou zabavit plavidlo za 325 milionů dolarů (asi 7,2 miliardy korun) s názvem Amadea, která podle americké strany patří desátému nejbohatšímu Rusovi Sulejmanu Kerimovovi, který zbohatl zejména díky značnému podílu v největším ruském těžaři zlata, společnosti Poljus.
Fidžijský Nejvyšší soud dal zelenou americkým a místním úřadům, aby zabavily megajachtu Amadea v hodnotě 325 milionů dolarů, jejíž vlastnictví je sporné, a připravil půdu pro právní zúčtování. Cílem je zjistit, zda vlastníkem luxusní lodi je sankcionovaný ruský miliardář Sulejman Kerimov, jak tvrdí USA, napsala agentura Bloomberg.
Soud přijal žádost o registraci amerického zatykače na zabavení plavidla nacházející se na Fidži . Již dříve nařídil, aby byla megajachta zadržena a bylo jí zabráněno opustit území, zatímco úřady spolupracovaly s americkými úředníky.
Riviéra, Londýn či alpské stráně jsou jim odepřeny, nejbohatší ruští oligarchové proto po vyhlášení protiruských sankcí vzali ztečí realitní trh v Dubaji. Nákup nemovitostí v ikoně Blízkého východu za první čtvrtletí z jejich strany stoupl o dvě třetiny, uvedla agentura Bloomberg.Na Západ to nejde, ruští oligarchové berou útokem reality v Dubaji
Money
Amadea, která obsahuje helipad a bazén s mozaikovými dlaždicemi, dorazila do fidžijského přístavu Lautoka 12. dubna po 18denní cestě z Mexika, uvádí data sestavená agenturou Bloomberg . Fidži zadrželo 106 metrů dlouhou superjachtu 19. dubna poté, co obdržela formální žádost o vzájemnou právní pomoc od americké vlády, uvedl úřad veřejného žalobce.
[[Twitter status: https://twitter.com/FBC_News/status/1521358552627298305?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1521358552627298305%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.bloomberg.com%2Fnews%2Farticles%2F2022-05-03%2Fu-s-allowed-to-seize-megayacht-with-russia-owner-in-dispute]]
Kerimov s majetkem 14,4 miliardy dolarů (asi 318 miliard korun), jehož rodina vlastní v Poljusu přes 46 procent, byl v březnu zařazen na sankční seznamy Velké Británie a Evropské unie kvůli jeho úzkým vazbám na ruského prezidenta Vladimira Putina. Již v roce 2018 se ocitl na americkém sankčním seznamu.
Právník zastupující společnost Millemarin Investments, pod kterou je plavidlo registrováno na Kajmanských ostrovech, uvedl, že superjachtu vlastní jiný magnát, jenž není na sankčních seznamech. Místní média na Fidži uvedla, že podle obhájce superjachta patří Eduardu Chudajnatovovi, bývalému předsedovi a generálnímu řediteli energetického giganta Rosněfť, ruské státem kontrolované ropné a plynárenské společnosti. Chudajnatov podle dostupných informací na aktuálních sankčních seznamech není.
Ruský ropný gigant Lukoil vyzval již na začátku března k rychlému ukončení války na Ukrajině. Stal se tak prvním velkým ruským podnikem, který se proti ruské invazi na Ukrajinu postavil. Jeho šéf a jeden z nejbohatších Rusů Vagit Alekperov (na snímku vpravo) odvážný krok neustál a po více než měsíci od kritiky odstoupil z funkce.Šéf ruského gigantu Lukoil kritizoval válku na Ukrajině. Už není šéfem
Zprávy z firem
Případ poukazuje na právní potíže, kterým mohou čelit USA a další západní vlády, když se pokoušejí zabavit a prodat megajachty a další luxusní aktiva vázaná na ruské magnáty, o nichž tvrdí, že umožnili Putinovu únorovou invazi na Ukrajinu.
Vůdce demokratické většiny v americkém Senátu Chuck Schumer v té souvislosti uvedl, že chce legislativu rozšiřující zákony o propadnutí majetku, aby se Washington mohl zmocnit „neoprávněně získaných zisků“ ruských oligarchů a použít výtěžek z prodeje zabavených jachet, letadel či luxusních domů na pomoc Ukrajině. Návrh zákona o pomoci Ukrajině by se mohl dostat ke slovu již příští týden, podotkl Bloomberg.
Válečný střet Ruska a Ukrajiny odstartoval i boj v západním světě mezi firmami pronajímajícími letadla do Ruska a pojišťovnami. Rusko po invazi zabavilo asi 400 zahraničních letounů pořízených ruskými subjekty na leasing. Firmy se nyní domáhají zaplacení miliard dolarů za stroje, o které přišly. Pojišťovny se brání, že je ještě brzo na to spočítat výši pojistného plnění, píše agentura Bloomberg.Na Západě zuří boj o stovky letadel zabavených v Rusku, ve vzduchu létají miliardy dolarů
Money
Pokud bude Amadea zabavena, bude mezi více než desítkou mnohamilionových megajachet, které již zabavily západní vlády, aby potrestaly magnáty s úzkými vazbami na Putina. Německo například zabavilo superjachtu Dilbar ruského miliardáře Ališera Usmanova v hodnotě až 750 milionů dolarů.
Italské úřady zadržely plavidlo v hodnotě 530 milionů eur vlastněné ruským miliardářem Andrejem Melničenkem, zatímco Španělsko zabavilo jachtu Tango Viktora Vekselberga za 90 milionů dolarů a megajachtu Crescent za 600 milionů dolarů, o které se předpokládá, že patří Igoru Sečinovi, šéfovi moskevské Rosněfti.
Česko dosud zmrazilo ruský majetek v zemi za téměř miliardu korun. V České televizi to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Bude-li tento majetek označen jako možná podpora válečných zločinů Ruska, je podle ministra do budoucna ve hře i jeho konfiskace. Státy EU dosud zmrazily kvůli válce na Ukrajině majetek za 37 miliard eur (asi 902 miliard korun). Unie podle eurokomisařky Věry Jourové plánuje posílit mandát justiční agentury Eurojust pro vyšetřování zločinů na Ukrajině.Rusové nesmí v Česku k majetku za miliardu. Vláda chystá vlastní sankční seznam
Politika
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.