Úvěrový rating Česka se změnil z negativního na stabilní, pomohl i konsolidační balíček

Americká ratingová agentura Fitch Ratings změnila výhled hlavního úvěrového ratingu České republiky z negativního na stabilní. Agentura to uvedla v tiskové zprávě, podle níž rating Česka zůstává na stupni AA minus. Fitch oceňuje konsolidační balíček a nízké výdaje na energetickou krizi, uvedlo dnes na sociální síti X české ministerstvo financí.
„Česká republika překonala postupné pandemické a energetické cenové šoky bez trvalých dopadů na dlouhodobý makroekonomický výhled, a to i přes slabší růst v krátkodobém horizontu. Zvýšená nejistota ustoupila v důsledku politických opatření zaměřených na stabilitu,“ uvedla agentura, která poukázala především na výrazné snížení inflace a opatření zaměřená na snížení rozpočtového deficitu.
[[Twitter status: https://twitter.com/MinFinCZ/status/1761153472886616560]]
„Úspěšné zvládnutí krizí bez dlouhodobých šrámů na ekonomice, konsolidační balíček, nízké výdaje na energetickou krizi, důvěryhodné snižování deficitů,“ uvedlo české ministerstvo financí výčet kroků, které podle něj agentura Fitch ocenila. Konsolidační balíček zavedený od letoška by měl podle české vlády v letošním a příštím roce snížit schodek státního rozpočtu dohromady až o 150,7 miliardy korun. Cílem opatření je snížit deficit veřejných financí z loňských více než tří procent hrubého domácího produktu do blízkosti jednoho procenta HDP v příštím roce.
Bílý dům před druhým výročím zahájení ruské invaze na Ukrajinu oznámil přes 500 nových sankcí proti Moskvě. Ruský velvyslanec ve Washingtonu označil sankce za cynický útok na klíčové ruské zájmy, které bude Moskva chránit.
Pomsta za smrt Navalného. Spojené státy představily stovky nových sankcí vůči Rusku
Politika
Opačným směrem, tedy ze stabilního na negativní, změnila agentura Fitch výhled hlavního úvěrového ratingu České republiky předloni v květnu. Ve svých dřívějších zprávách Fitch negativní výhled zdůvodňovala především zhoršením ukazatelů veřejných financí a zvýšením vládních výdajů.
Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, které ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že bude schopen zajistit si levnější půjčky.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.