Úvěry z padlé Sberbanky nakonec nikdo nechce

O úvěrové portfolio Sberbank CZ nakonec nikdo z původních tří uchazečů neprojevil zájem. Uvedl to server Lidovky.cz, podle kterého se ucházely o odkup aktiv Sberbank CZ investiční skupina PPF se svou Air Bank, Česká spořitelna a ČSOB. Závaznou cenovou nabídku ale nakonec žádný ze zájemců nepodal.
Sberbank CZ, která je navázána na Rusko, přišla letos na jaře o bankovní licenci. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Městský soud v Praze poté poslal banku do likvidace.
„Zájemci od svých nabídek odstoupili,” sdělila serveru k jednání o prodeji aktiv banky likvidátorka Sberbank CZ Jiřina Lužová. Důvody odstoupení zájemců neuvedla. Podle serveru činila původní nabídka PPF za aktiva banky 52,4 miliardy korun a Česká spořitelna nabízela přibližně 52 miliard. ČSOB údajně měla zájem pouze o hypoteční portfolio Sberbank CZ, takže byla ochotna zaplatit asi 30 miliard, uvedly Lidovky.cz.
Česká národní banka pravomocně odebrala bankovní licenci Sberbank CZ. Centrální banka o tom informovala na svém webu. Sberbank míří k likvidaci.
Sberbank je bez bankovní licence, čeká ji likvidace
Money
Sberbank CZ vlastní přes rakouskou Sberbank Europe ruská Sberbank. Společnost se dostala do problémů poté, co Rusko zahájilo 24. února vojenský útok proti Ukrajině. U poboček Sberbank v Česku se pak tvořily fronty lidí, kteří chtěli zrušit účet nebo se dotazovali na fungování banky. Sberbank CZ následně oznámila uzavření poboček a zastavení transakcí. Ruská Sberbank sdělila v březnu, že odejde z Evropy. Česká národní banka (ČNB) zahájila 28. února kroky k odnětí bankovní licence Sberbank CZ a 2. května o odebrání licence pravomocně rozhodla.
Soud po odnětí licence poslal Sberbank CZ do likvidace a jmenoval likvidátorkou Lužovou. Likvidátorka má posoudit solventnost firmy. Podle posouzení bude následovat buď likvidace Sberbank CZ, nebo insolvenční řízení. Likvidátorka by měla začít zpeněžovat majetek firmy a postupně z výnosů prodeje majetku uspokojovat věřitele. „V současné době provádíme mimořádnou účetní závěrku a audit aktuální hodnoty banky, který rozhodne, zda budeme pokračovat v likvidaci, nebo půjdeme cestou insolvence,” sdělila serveru Lidovky.cz Lužová.
Evropská unie na svém mimořádném summitu na začátku června přijala již šestý balík protiruských sankcí jako odvetu za vpád Moskvy na Ukrajinu. Klíčovou otázkou bylo embargo na ruskou ropu, z jejíhož prodeje Kreml výrazně financuje agresi vůči Ukrajině. Jak vypadají dosavadní sankce? Podívejte se na jejich přehled včetně ruské reakce, jak jej sestavila BBC a server newstream.cz.
Protiruské sankce: Od koho a proti komu a čemu? Podívejte se na jejich přehled
Politika
V březnu byla zahájena výplata náhrad vkladů ze Sberbank CZ pro klienty banky. Peníze jsou vypláceny přes Garanční systém finančního trhu prostřednictvím poboček Komerční banky, a to maximálně do 100 tisíc eur (2 499 500 korun) na jednoho vkladatele. Na konci června začal systém vyplácet i takzvané zvýšené náhrady, týkající se vkladů nad základní limit z prodeje domů k bydlení či z dědictví. Výplata zvýšených náhrad se ale týká pouze oprávněných fyzických osob, které do 28. dubna podaly žádost a doložily splnění zákonných podmínek. Peníze měly ve Sberbank CZ i některé kraje a obce. Například Kraji Vysočina v bance zůstalo 2,4 miliardy korun.
Kvůli specifickému případu tuzemské pobočky ruské banky Sberbank se mezi populací šíří zvěsti, že by i jiné banky mohly mít problémy se zvýšeným zájmem o výběr vkladů. České banky jsou v dobré kondici, píší ve společném prohlášení Česká národní banka a Česká bankovní asociace.
České banky jsou stabilní, vyvracejí šeptandu ČNB a Česká bankovní asociace
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.