V Česku zdražují vejce nejvíce z EU. Tucet vajec za 150 korun jako Američané ale ještě neplatí

Ceny vajec v USA dosáhly nového rekordu 6,23 dolaru za tucet. Děje se tak i přes pokles velkoobchodních cen a ústup ptačí chřipky na farmách, píše agentura AP. Zdražování vajec zasáhlo i Evropskou unii. Výrazně stouply ceny v březnu především v Belgii a České republice, a to jak meziměsíčně, tak meziročně.
Hlavní příčinou cenového nárůstu v USA byly dřívější výpadky způsobené ptačí chřipkou. V důsledku epidemie bylo totiž vybito přes 30 milionů nosnic, uvedla AP. Počet nosnic v zemi tak do začátku března klesl z průměrných 315 milionů na 285 milionů.
USA v lednu a únoru dovezly přes 57,4 milionu vajec, aby pokryly domácí nedostatek, přičemž dovoz meziměsíčně vzrostl o 551 procent. Před Velikonocemi bude třeba sehnat dalších 180 milionů vajec, uvádí analýza serveru Tradingpedia. A ceny vajec i přes posílený dovoz v USA dosahují nových rekordů. V lednu meziměsíčně stouply o 19,46 procenta a meziročně o 96,39 procenta, v únoru a březnu pokračoval trend růstu. Tucet vajec aktuálně stojí 6,23 dolaru (bezmála 140 korun).
Vejce výrazně zdražují i v Česku. V březnu ceny vajec rostly meziročně o 44,4 procenta a meziměsíčně o 20,4 procenta. V Belgii potom o 42,8 procenta ve srovnání s loňským rokem a o 20,34 procenta oproti únoru.
Producenti vajec už druhým rokem nemusí díky dobré výkupní ceně čekat, že si polepší před velikonočními nebo vánočními svátky, kdy bývá zájem o vejce větší. Ačkoliv jednomu z největších českých producentů vajec, společnosti Proagro Nymburk, loni produkce hlavně kvůli přestavbám chovů mírně klesla, očekává velmi dobré ekonomické výsledky.
Česká vejce zůstanou drahá. Levný dovoz se však může časem vrátit, říká chovatel
Zprávy z firem
Americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa by ráda navýšila dovoz vajec z EU. Zatím plánuje udělit dovozní licenci vaječným produktům dováženým z Nizozemska, které je největším světovým vývozcem vajec.
Lukáš Kovanda: „Vaječná krize“ v USA nutí Trumpa vzít zavděk vejci z Evropy
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.