V Číně vyšetřují velkou stínovou banku, která půjčovala miliardy realitním firmám

Čínské úřady zahájily vyšetřování jedné z největších stínových bank v zemi Zhongzhi Enterprise Group (ZEG). Úředníci podle BBC uvedli, že ji vyšetřují kvůli "podezření z nezákonných trestných činů". Společnost, která podle některých zpráv dříve vyhlásila bankrot, půjčovala miliardy realitním firmám a její pobočka pro správu aktiv na svém vrcholu spravovala více než bilion jüanů, tedy přes tři biliony korun.
ZEG je v čínském stínovém bankovnictví významným hráčem. Označení je používané pro systém věřitelů, makléřů a dalších úvěrových zprostředkovatelů, kteří nespadají do oblasti tradičního regulovaného bankovnictví. Stínové bankovnictví, které není regulováno, nepodléhá stejným druhům rizik, likvidity a kapitálových omezení jako tradiční banky.
Podle některých zpráv ZEG minulý týden v dopise investorům oznámila, že její závazky, tedy až 64 miliard dolarů (1,4 bilionu korun), převýšily objem jejích aktiv, která se nyní odhadují na přibližně 38 miliard dolarů.
Čína má za tři měsíce do konce září u zahraničních investic deficit 11,8 miliardy dolarů (271 miliard korun). Stalo se to poprvé od roku 1998, kdy se tyto údaje začaly v zemi sledovat. Podle serveru BBC vývoj naznačuje, že zahraniční podniky místo aby v Číně své zisky reinvestovaly, spíše je ze země stahují.
Čína po 25 letech zaznamenala schodek zahraničních investic
Money
Záchranné lano pro nemovitosti
Ačkoli úřady uvedly, že přijaly "trestní donucovací opatření" proti "mnoha podezřelým", stále není jasné, o koho se jedná a jakou roli ve firmě hráli, píše BBC. Zakladatel společnosti Sie Č'-kchun zemřel v roce 2021 na infarkt.
Hodnota čínského stínového bankovnictví se pohybuje kolem tří bilionů dolarů. Často poskytuje záchranné finanční lano sektoru nemovitostí v zemi. Toto kdysi rychle se rozvíjející odvětví bylo zasaženo vážnou úvěrovou krizí a některé z největších realitních firem jsou nyní na pokraji finančního kolapsu.
Obchodování s akciemi zadlužené čínské realitní společnosti China Evergrande je znovu pozastaveno. Podle serveru BBC se objevují zprávy, že jejího šéfa sleduje policie. Už na začátku týdne přitom vyšlo najevo, že byli zadrženi i další současní a bývalí vedoucí pracovníci společnosti.
Nekonečný příběh Evergrande. Obchodování s akciemi zadluženého developera je pozastaveno
Money
Jeden z největších čínských developerů, společnost Coutry Garden, vykázal za první pololetí rekordní ztrátu 6,7 miliardy dolarů, zhruba 148,3 miliardy korun.
Další rána pro čínský realitní trh. Developer Country Garden vykázal rekordní ztrátu
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.