Realitní boom v USA skončil, ubylo kupců. Nemovitosti už zlevňují, říká přední realitní hráč

Rostoucí úrokové sazby stanovené americkou centrální bankou se už promítají do vyšších nákladů na financování bydlení a dále tlumí realitní poptávku. Podle jednoho z největších hráčů na světovém realitním trhu, společnosti Hines, se tak realitní boom v USA zastavil a ceny nemovitostí již začaly klesat, píše agentura Bloomberg. Evropa by měla nastavený trend následovat.
Americký i evropský trh s nemovitostmi zaznamenal posun cen směrem dolů, protože kupců začalo ubývat. Podle Davida L. Steinbacha, globálního investičního ředitele společnosti Hines, jednoho z největších investorů do nemovitostí na světě, ceny v některých oblastech klesly o přibližně pět až deset procent ve srovnání s předchozím rokem, přičemž Evropa sleduje trajektorii stanovenou v USA. „Myslím, že nás čeká několik drsných měsíců," řekl. „Letos to budou rozbouřené vody,” dodal.

Hypoindex: Průměrná sazba atakuje šest procent. Zdražování hypoték by se mohlo zastavit v létě
MoneyPrůměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu se v červnu přiblížila hranici šesti procent ročně.
Firmy přehodnocují plány expanze ve světle vyšších nákladů, řekl Steinbach v rozhovoru agentuře Bloomberg v Abu Dhabí. Rostoucí úrokové sazby se promítají do vyšších nákladů na financování a dále tlumí poptávku, dodal. „Vyšší inflace si bezpochyby razí cestu do soukromých nemovitostí,” řekl Steinbach.
Nemovitosti mohou poskytnout ochranu proti inflaci, protože některé pronájmy jsou indexovány tak, aby zohledňovaly rostoucí ceny. Ale více než deset let nejnižších sazeb a chudokrevných výnosů na dluhopisových trzích vytlačily ceny na rekordní úroveň v mnoha oblastech, takže byly zranitelné vůči rostoucím výpůjčním nákladům.

Byty nekupujte, nemá to cenu, ukazují data bank. Výnos se blíží nule
MoneyInvestice do nemovitosti patří k tradičním obranám proti velké inflaci. Alespoň to platilo do současné krizové doby. Nyní však tyto poučky platit přestávají a ochranu před inflací byty a domy rozhodně nenabízejí, ukazují data UniCredit Bank, která dlouhodobě sleduje výnosnost investic do nemovitostí.
Společnost Hines se sídlem v Houstonu v Texasu spravuje nemovitostní aktiva v hodnotě asi 90 miliard dolarů a působí ve 27 zemích. Steinbach se v Abú Dhabí setkal s některými investory do svých fondů, kteří s ním také spolupracují na projektech.
Co se týče kancelářských prostor, trh byl nejvíce zasažen v USA, řekl Steinbach, přičemž poptávka po nájemním bydlení také začíná klesat. „Někteří investoři mají určité problémy se získáním financování, takže to samo o sobě snižuje nabídku,” řekl.

HB Index: Zájem o investiční byty pokračuje. Prodávají se o pětinu dráž než loni
MoneyCeny nemovitostí v Česku v letošním prvním čtvrtletí pokračovaly v rychlém růstu, vyplývá z HB Indexu Hypoteční banky. Byty zdražily meziročně o 20,6 procenta, rodinné domy o 19,6 procenta a pozemky o 23,7 procenta, což je za 11 let zveřejňování indexu dosud nejvíc. Zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou zatím růst nezpomalilo, uvedl předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny Jiří Feix.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.