V zemědělství pracuje méně než 100 tisíc lidí

Devět z deseti firem a podnikatelů pracujících v zemědělství se potýká s nedostatkem pracovníků. Situaci mají zachránit snazší podmínky pro přijímání Ukrajinců.
Počet pracovníků v zemědělství loni meziročně klesl o 0,2 procenta na 98 800 lidí. Uvádí to ministerstvo zemědělství ve Zprávě o stavu zemědělství, tedy takzvané Zelené zprávě. Dokument dostane pro informaci v pondělí vláda. Podle mluvčí Agrární komory Barbory Pánkové je v zemědělství zaměstnán nedostatečný počet lidí, podniky shánějí pracovníky.
Podíl zaměstnanců na celém hospodářství byl loni stejně jako o rok dřív 1,9 procenta. Podle dokumentu bylo 71,1 procenta lidí placenou pracovní silou, 28,9 procenta byly neplacené pracovní síly, tedy hospodáři nebo vypomáhající členové jejich rodin.
V Česku je největší oteplení za posledních 2100 let. Tedy od doby, kdy tady místo lidí pobíhali vlci a medvědi. Od doby, kdy se ještě nenarodil Ježíš Kristus, až do současnosti. To je sdělení expertů na klima z České Akademie věd. Údaje prý vyčetli z letokruhů stromů. Odborně řečeno, data vyplynula z dendrochronologických záznamů.
Dalibor Martínek: Klima se hroutí. A pšenici se pořád daří
Názory
„Potíže se sháněním pracovníků pociťuje podle ohlasů z naší členské základny 90 procent zemědělských podniků. Se zajištěním pracovní síly se nejvíce potýká živočišná výroba, chybí především ošetřovatelé zvířat, ale také lidé s hlubšími znalostmi ohledně péče o zvířata nebo krmivářství. V rostlinné výrobě nejvíce scházejí lidé na sezonní práce na polích, sadech, vinicích a chmelnicích, dále opraváři a řidiči zemědělských strojů nebo agronomové. Zemědělské podniky situaci řeší tím, že se po posilách poohlížejí v zahraničí,“ uvedla mluvčí komory.
Jak přilákat Ukrajince?
O potížích hovoří také ministerský dokument, podle kterého se problém se získáváním pracovníků loni prohluboval, v sektoru byla dvojnásobná míra volných pracovních míst (11,4 procenta) ve srovnání s průmyslem (4,5 procenta) i celkovým národním hospodářstvím.
„Například jen na sezonní práce přijíždí každý rok do Česka kolem 20 tisíc lidí. Uvítali bychom proto zjednodušení systému pro najímání zahraničních pracovníků, především z Ukrajiny. Potíže způsobují například problémy s uznáním řidičského oprávnění na traktor a další zemědělské stroje u pracovníků ze třetích zemí,“ dodala mluvčí komory.
Podle ní postupuje digitalizace a mechanizace, ale jsou činnosti, které se bez živých pracovníků neobejdou. „Jedná se například o každodenní péči a dohled nad hospodářskými zvířaty, aby byl zajištěn jejich pravidelný režim a pohoda. V rostlinné výrobě se pak ručně musí sklízet třeba hrášek nebo meruňky určené pro přímou konzumaci. Na tyto práce bohužel chybí lidé a situace se rok od roku zhoršuje. Připisujeme to stárnutí populace současných pracovníků v zemědělství a zároveň neprobíhá mezigenerační výměna v tomto oboru,“ uzavřela mluvčí.
Podle zprávy činila průměrná zemědělská mzda loni 28 609 korun, v průmyslu šlo o 34 528 korun a celkem v národním hospodářství o 35 611 korun. V zemědělství tak podle dokumentu vzrostly mzdy meziročně o 4,9 procenta, což byl rychlejší nárůst než v celém hospodářství.
Nárůst uživatelských hodnocení může proměnit reklamní trh a změnit to, jak budeme v budoucnu platit za zboží a služby. Češi jsou však oproti vyspělému světu stále trochu specifičtí.
Nečekané dopady pandemie. Lidé nechtějí cash a hodnotí zboží na síti
Money
Ceny nových osobních aut vzrostly ve druhém čtvrtletí v porovnání se začátkem roku o 2,3 procenta. Za rok by tak současným tempem mohly vozy zdražit téměř o deset procent.
Studie: Zelené nároky prodražují nová auta. Letos možná až o desetinu
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.