Vakcínové akcie pod tlakem. Od začátku roku Pfizer a spol. investorům prodělávají
Pandemie koronaviru se kvůli variantě omikron v prvních týdnech roku znovu přelila světem. Jednotlivé vlády na to zareagovaly nejrůznějšími opatřeními a poptávka po očkování opět vzrostla. Na úspěchu akcií firem produkujících vakcíny se však růst poptávky neprojevil. A cenné papíry všech producentů očkovacích sér od začátku roku padají.
Opatrně, ale přece. Tak by se dala označit snaha řady vlád po celém světě, které zavedly nejrůznější zvýhodnění očkovaných lidí proti těm, kdo vakcíny odmítají. V Česku ještě v tomto týdnu bylo zapotřebí projít alespoň jednou dávkou vakcíny, pokud člověk chtěl vyrazit do restaurace či se zúčastnit hromadné akce. V mnoha službách v Německu platí takzvané 2G+ pravidlo, které výrazně ulehčuje očkovaným přístup do restaurace, ke kadeřníkovi či do sportoviště. Rakousko zavedlo povinné očkování, Itálie se mu velmi přiblížila.
S růstem počtu nakažených variantou omikron pak ve spojení s těmito opatřeními výrazně vzrostl zájem o očkování. Jen v České republice bylo podle dat ministerstva zdravotnictví od 1. ledna podáno téměř 1,8 milionu dávek, z nichž 1,5 milionu činila třetí, takzvaná posilovací dávka.
Americká divize společnosti T-Mobile se připravuje propustit všechny své zaměstnance, kteří nejsou očkování proti covidu. Pokud si zaměstnanci nezajistí plné očkování do 2. dubna letošního roku, čeká je vyhazov. Zprávu přinesla agentura Bloomberg, která měla možnost nahlédnout do dokumentů z vnitřní komunikace firmy.Nejsi očkovaný? Máš padáka! Firmy začínají propouštět své neočkované zaměstnance
Zprávy z firem
Oběti velkého výprodeje na trzích
Přes zjevný nárůst zájmu o vakcíny se to na kondici akcií firem produkujících vakcíny, tedy zejména Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson a Novavax, příliš neodrazilo. Podle portfolio manažera J&T Investiční společnosti Michala Semotana jsou jejich akcie v posledních měsících značně volatilní.
„Od prosince některé z nich ztratily až třicet procent hodnoty,“ uvedla Adria Cimino z investičního webu The Motley Fool. „Investoři se obávají o budoucí zisky těchto společností,“ dodala. Její kolega James Brumley ze stejného webu pak upozorňuje na další rozměr kondice akcií těchto firem. „V průběhu let 2020 a 2021 tyto cenné papíry investoři nakupovali hlava nehlava ve víře, že se zhodnotí, aniž by se nad tím hlouběji zamysleli.“ Postupně se podle něj ale ukázaly i negativní stránky vakcínového byznysu, který při velkém výprodeji v lednu zapříčinil propady i na vakcínových akciích.
Téměř 90procentní ochranu před hospitalizací i úmrtím poskytuje lék proti covidu-19 od farmaceutické společnosti Pfizer. Ten je v poslední fázi schvalovacího procesu v USA pro běžné použití. Právě Pfizer tak je jedním z hlavních "vítězů" boje proti pandemii, protože vedle účinné vakcíny finišuje také s lékem. V čele Pfizeru stojí Albert Bourla, kterému nikdo nemůže odepřít to, že je zejména zdatný obchodník.Lék Pfizeru proti covidu může ukončit pandemii. Kdo je šéf firmy Pfizer Albert Bourla
Leaders
Na cestě k ziskovosti
V současnosti však akcie zejména některých farmaceutických společností vyvíjejících vakcíny i léky proti covidu mohou být značně podhodnoceny. Například Pfizer při představování výsledků za uplynulý kvartál značně překonal očekávání trhu a pro rok 2022 společnost očekává rekordní tržby 100 miliard dolarů.
Tomu odpovídá také velmi nízký poměr ceny akcie k zisku (P/E ratio), které má Pfizer aktuálně kolem 13, Moderna dokonce těsně pod 10. Pro srovnání: P/E vlastníka Googlu Alphabet je momentálně na úrovni 25, u Netflixu je tento ukazatel 35 a u Tesly téměř 190.
Dobré výsledky ostatně nastartovaly mírný obrat i u těchto akcií. Zároveň však ještě nemusí být propad u konce. „Investoři by rozhodně u vakcínových společností neměli sázet jen na látky proti covidu, ale na jejich celkový byznys i kondici. Pokud to s nimi myslí vážně, pro dlouhodobého investora to v tuto chvíli může být velmi zajímavé aktivum,“ dodává k Adria Cimino z investičního webu The Motley Fool.
Volba je to kruciální, protože sázka na ty, které spoléhají jen na proticovidové látky, může dopadnout špatně. „Je totiž velmi pravděpodobné, že letos se covid dostane do takzvané endemické fáze a odbyt těchto vakcín bude pak již minimální,“ uzavírá analytička.
Vánoční týden byl ve znamení „Santa Claus rally“. Burzy si připsaly silný růst po rychlé otočce a ukázaly, že ať už je to strach z ukrajinské krize nebo rychle se šířící varianta omikron v USA a Británii – Londýn zrušil tradiční oslavy Nového roku ve světle až skoro 100 tisíc nových případů nového koronaviru – nemá to na ně zatím delší vliv. Jaké byly hlavní události uplynulého týdne a čím nejvíce překvapila trhy ČNB?Týden tradera: Předvánoční burza ve znamení Santa Claus rally
Názory
V Silicon Valley založila dvě úspěšné firmy. Prodej jedné z nich jí a investorům vynesl 225 milionů dolarů. Teď Barbora Paldusová, americká vědkyně a podnikatelka s českými kořeny, svoje znalosti z vědy uplatňuje při vývoji a výrobě přírodní kosmetiky.Přišla s technologií na urychlení výroby vakcín. Teď vyvíjí kosmetiku
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.