Válka neválka, ruská pšenice jde na dračku stejně jako před invazí. A Putin to ví

Světová chuť na ruskou pšenici zůstává i přes invazi Kremlu na Ukrajinu silná. Navzdory tlakům vyplývajícím z důsledků války, protiruských sankcí a reakcí Moskvy obchodníci s pšenicí nadále exportují velké množství ruského obilí, po kterém je ve světě vysoká poptávka. A nic nenasvědčuje tomu, že by vývoz brzy klesl, napsala agentura Bloomberg. Ostatně i prezident Vladimir Putin ve čtvrtek uvedl, že očekává rekordní sklizeň pšenice a růst vývozu.
Přes krátký pokles po začátku ruské invaze na Ukrajinu, kdy byli někteří obchodníci s obilím ovlivněni finančními a logistickými problémy, zůstal export pšenice z Ruska v souladu s obvyklými objemy. I když je stále těžší s obilím zejména kvůli logistice obchodovat, ruské společnosti a mezinárodní obchodníci jako Rif TD, Aston a Viterra nadále prodávají do zahraničí stovky tisíc tun ruského obilí měsíčně, uvedl Bloomberg.
Ve světě stoupá riziko sociálních nepokojů kvůli razantně stoupajícím globálním cenám potravin. Týká se to zejména jihovýchodních států Asie, jako jsou Filipíny nebo Vietnam, varuje sdružení tamních států ASEAN, uvedl server CNBC.
Globální nárůst cen potravin může vyvolat nepokoje, jako první je na ráně jihovýchodní Asie
Money
Mnoho nadnárodních zahraničních firem po začátku invaze opustilo Rusko, ale potřeba obilí podtrhuje globální ochotu nadále nakupovat a prodávat úrodu „agresora“. To je podstatné zejména v souvislosti s cenami potravin, které po invazi kvůli rapidnímu poklesu ukrajinského exportu obilí vystoupaly ve světě na rekord. Z Ruska a Ukrajiny pochází asi čtvrtina světové produkce obilí, ukrajinské přístavy jsou ale nyní blokovány ruskou armádou.
O silné poptávce svědčí data společnosti Logistic OS, která odhaduje, že dubnový prodej pšenice z Ruska se oproti stejnému období předchozího roku ztrojnásobil. To byl ale hlavně důsledek tehdejších vývozních daní, kvůli kterým se z Ruska vyvezlo loni v dubnu mnohem méně pšenice než obvykle.
Největší vývozu ruské pšenice v dubnu 2022 (v tisících tun):
Rif TD | 654,6 |
Aston | 341,7 |
Viterra Rus | 249,4 |
United Grain Company | 137,5 |
Zerno Trade | 112,0 |
Demetra Trading | 94,7 |
zdroj: Bloomberg, Logistic OS
Zámořské agrofirmy v Rusku po začátku invaze z velké části zůstaly, i když některé uvedly, že nebudou provádět nové investice. To pro ně může být problém, neboť již v posledních letech jsou svědky toho, že jejich podíl na ruském exportu pšenice neustále klesá ve prospěch státem kontrolovaných společností. Důvodem je, že ruská vláda čím dál více rozšiřuje svou roli ve stále strategičtějším sektoru. V rámci toho tak například státní banka VTB Group koupila některé přístavní terminály, aby podpořila místní obchodníky s obilím.
Ukrajina zatím osela jarními plodinami sedm milionů hektarů, což je o 25 až 30 procent méně než loni. Informoval o tom ukrajinský ministr zemědělství Mykola Solskyj. Země podle něj navzdory ruské invazi v dubnu vyvezla více než jeden milion tun obilí. Ukrajina byla v loňském roce čtvrtým největším světovým vývozcem kukuřice a šestým největším vývozcem pšenice.
Ukrajina osela o pětinu méně hektarů pole než loni. Očekává problémy s vývozem úrody kvůli válce
Money
Optimisticky se proto na obilný sektor dívá i prezident Vladimir Putin. Ve čtvrtek na zasedání vlády řekl, že očekává rekordní sklizeň pšenice a nárůst jejího vývozu. Podle předběžných údajů se má v tomto roce v Rusku urodit 87 milionů tun pšenice, což je podle Putina dosud nejvíce. Celkem se Rusové podle prezidenta chystají sklidit 130 milionů tun obilí.
Rusku nahrává i to, že je velkým producentem hnojiv, která kvůli západním sankcím nemůže vyvážet – zemědělci ze západních zemí tak očekávají kvůli tomu nižší úrodu, což zase znamená vyšší poptávku v Rusku i jinde.
Světové ceny potravin se v dubnu poté, co se v březnu vyšplhaly na dosavadní maximum, mírně snížily, i když jen o méně než procento. Uvedla to Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Obchod s obilím dále zatěžuje ruská blokáda ukrajinských přístavů.
FAO: Světové ceny potravin se mírně snížily, stále jsou blízko rekordu
Money
I přes vysoké náklady na dopravu a pojištění v době války ruské obilí neustále proudí do zahraničí, protože tamní sektor nebyl sankcionován a ani nečelil tak velkému tlaku na omezení podnikání jako v jiných odvětvích. Navíc snížení dodávek od pšeničného obra riskuje zhoršení celosvětového hladu – a ceny pšenice dosáhly v březnu rekordu kvůli obavám z globálního nedostatku.
„Po pšenici je vysoká poptávka kvůli obecným obavám z příští sezóny a problémům s počasím v různých částech světa,“ řekl generální ředitel moskevského Institutu pro studie zemědělských trhů Dmitrij Rylko. Rusko má tradičně vřelejší vztahy s mnoha zeměmi Středního východu a severní Afriky, které patří k těm nejvíce závislým na jeho pšenici.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.