Vatikán prodělá sto milionů liber na luxusní budově v centru Londýna
Vatikán prodělá na prodeji kancelářského centra v londýnské čtvrti Knightsbridge. Do luxusní nemovitosti v letech 2014 až 2018 katolická církev investovala 350 milionů liber (asi 8,83 miliardy korun). Chtěla zde vybudovat centrum pro potřebné. Honosný dům se však dostal do centra mezinárodního vyšetřování. Vatikán se podle zdrojů deníku Financial Times rozhodl jej prodat a jednání o tom se chýlí do finále. Potíž je, že jej prodá odhadem za 200 milionů liber, tedy se ztrátou sta milionů liber (asi 2,94 miliardy korun).
Kupcem by se měla podle několika zdrojů Financial Times obeznámených s transakcí stát privat equity skupina Bain Capital. Ani církev, ani případný nabyvatel transakci nekomentovali.
Sázka na rostoucí realitní trh v hlavním městě britského království má pro církev hořkou příchuť a někteří realitní agenti a investoři jsou z transakce na rozpacích.
Hlavní město zveřejnilo jména 15 architektonických týmů, které zpracují návrh budoucí podoby Vltavské filharmonie. V užším výběru se objevila i česká jména. Pražskou filharmonii navrhnou architektonická esa. Jsou mezi nimi i Češi
Enjoy
„Zcela nerozumím tomu, jak na tom mohl Vatikán prodělat tolik peněz,“ citoval list nejmenovaného agenta s desítkami let zkušeností na londýnském realitním trhu.
Peníze investované do objektu a dalších podobných nákupů pocházely ze sbírky nazývané Svatopetrský haléř, finančních příspěvků katolíků z celého světa. Sbírka je podle Vatikánu určena na nejrůznější pomoc ze strany univerzální církve a podporu těch, kteří ji nejvíce potřebují.
Na nabídce prestižní aukční síně Sotheby's budou díla Alfonse Muchy, Emila Filly, ale také výkvětu současného českého umění v čele s Janem Kalábem či Pastou Onerem. Odhady jdou do statisíců korun.Aukce v Sotheby's nabídne české talenty. Jejich cena značně vyroste
Enjoy
Objekt v Londýně, který by měl po prodeji přeměněn na luxusní byty, se ocitl v centru skandálu, který přiměl Vatikán kompletně přeorganizovat způsob, jakým nakládá se svými nemalými financemi.
Vatikánská prokuratura letos v té souvislosti obžalovala svého dřívějšího italského bankéře Raffaela Mincioneho z několika zločinů včetně defraudace a podvodu. Bankéřova společnost objekt v Knightsbridge koupila v roce 2012 za 129 milionů liber, o dva roky později koupil Svatý stolec vlastnický podíl v objektu prostřednictvím fondu založené rovněž Mincionem.
Prestižní ocenění, Českou cenu za architekturu, udělované letos již pošesté, získali Miroslav Pospíšil a Martin Karlík z kanceláře atelier-r za návrh rekonstrukce hradu Helfštýn.Prestižní architektonickou cenu získala výjimečná rekonstrukce hradu Helfštýn
Enjoy
Celou budovu pak církev získala do vlastnictví před třemi lety. Vatikánští vyšetřovatelé nyní míní, že Mincioneho společnosti měly z transakcí obrovský profit. Sám bankéř jakékoliv pochybení popřel.
Zcela tragické investici se nevyhnula katolické církvi ani v Česku. Římskokatolická farnost Trmice na Ústecku koupila v roce 2009 pilu a briketárnu v Klenči. O rok později jako první fara v Česku ale kvůli vysoce ztrátovému podnikání zkrachovala a skončila v konkurzu s dluhy ve výši asi 30 milionů korun.
Součástí konkurzu byl rozprodej majetku zahrnující i dvě fary a dva kostely včetně vybavení a uměleckých předmětů a u kostela v Roudníkách i přilehlý hřbitov.
Deset lidí obvinil vatikánský soudce v kauze podvodného nákupu nemovitostí v Londýně z církevních peněz. Jsou obviněni z praní špinavých peněz, podvodu, vydírání a zneužití úřadu. Je mezi nimi i italský kardinál Giovanni Angelo Becciu.Vatikánem otřásá finanční skandál. Mezi obviněnými je i vlivný kardinál Becciu
Leaders
Historický okamžik. Katolická církev společně s výsledky hospodaření za rok 2020 vydala soupis nemovitého majetku. Nechybějí domy v luxusních čtvrtích.Bohatá církev. Vatikán vlastní pět tisíc nemovitostí po celém světě
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.