Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Velcí investoři byty drží. Česko má na trhu rekordní špunt

Stavba bytového komplexu, ilustrační foto
ŠJů / Creative Commons / CC-BY-4.0
Petr Weikert

V Praze je levnější bydlet v nájmu než platit hypotéku. Kdo nestihne vlak, na byt dosáhne těžko.

Reklama

Developeři a investoři drží v Česku byty. A to v takové míře, která je ve střední a východní Evropě nevídaná. Výsledky průzkumu nadnárodní poradenské společnosti Colliers řečeno: nájmy kvůli tomu ještě podraží a budou se stávat ještě více nedostupnými. A zdraží i byty na prodej.

„Institucionální investoři nyní účinně soutěží s jednotlivci a rodinami o koupi bytů. Výsledkem je, že k prodeji bude ve výstavbě ještě méně bytů – což bude vyvíjet další tlak na zvyšování cen bytů, které jsou postaveny za účelem prodeje,“ řekl k výsledkům mezinárodního srovnání Andy Thompson, ředitel investičního oddělení Colliers pro Českou republiku a Slovensko.

Českou republiku v množství stávajících projektů s investičními byty ve vlastnictví developerů a investorů v regionu následuje druhé Polsko. Pro srovnání: zatímco velcí investoři jako Heimstaden nebo CPI. Byty mají v Česku 57 tisíc jednotek, na daleko větším polském trhu jich obdobné firmy shromáždily jen 4500.

Ceny bytů letí vzhůru, ilustrační foto.

Růst cen bytů nabírá na síle. Nejlevněji je na severu

Byty jen za první letošní kvartál zdražily o další pětinu. V průměru se platí skoro 78 tisíc korun za metr čtvereční.

Přečíst článek

Reklama

Poptávka po pronájmu podle Andy Thompsona poroste, protože lidé nebudou moci najít dostatečný kapitál pro získání hypotéky na stále dražší byty. „Nakonec růst nájemného, ​menší nabídka a zvýšená poptávka pomůžou učinit ze soukromých nájemních bytů pro investory jedno z nejzajímavějších aktiv na trhu,“ dodal. Čili dobrá vidina pro majitele, špatná pro ty, kteří bydlení hledají. Dosud byl výnos v závislosti na lokalitě v rozmezí 3,5–4 procenta.

Úspory bez smyslu

Autoři studie si také všimli, že v mnoha zemích existuje rostoucí trh s byty k pronájmu, protože lidé investují do rezidenčních nemovitostí pro osobní investiční účely. Děje se to hlavně proto, že uložené úspory na osobních účtech neposkytují žádné smysluplné výnosy a náklady na půjčky na hypotéku byly historicky nízké.

„Nedostatek nových bytů na mnoha trzích spolu s dopadem této činnosti tuto dynamiku na trzích zesiluje a způsobuje, že se sen o vlastnictví domova pro mnoho lidí stává zdánlivě nemožným. Také z těchto důvodů roste celý sektor soukromého vlastnictví bytů k pronájmu a zájem investorů,” odůvodňuje Kevin Turpin, regionální ředitel oddělení průzkumu trhu pro střední a východní Evropu v Colliers.

Manifesto Market Anděl

Manifesto tentokrát zatraktivní lokalitu Anděla

Manifesto Market bude mít v Praze třetí pobočku. Streetfood koncept tentokrát zaplní nároží mezi Andělem a Na Knížecí.

Přečíst článek

V Česku je s ohledem na tuzemské poměry draho už nyní. Z průzkumu vyplynulo, že ke složení 15 procent peněz potřebných na byt, je potřeba v průměru 4,65 roku, což je v regionu nejvyšší číslo. V posledním Bulharsku to trvá něco přes dva a půl roku. Co se zdražování týká, Česko je v celoevropském přehledu také hodně vysoko, konkrétně druhé. Pokud byl index v roce 2015 na 100 bodech, v prvním Maďarsku je teď na 177,6 a v druhém Česku na 153,9 bodu. Nejméně pak rostl index cen domů v Rumunsku.

Praha je v regionu také první v cenách nájmů (12,25 eura na metr čtvereční) a prodejů bytů (4700 eur na metr čtvereční). Že se trh v hlavním městě zbláznil, dokládá ještě jedno srovnání ze studie. Jde o orientační srovnání měsíčních hypoték s platbami za nájemné v průměru za byt o ploše 45 metrů čtverečních. V Praze je splátka hypotéky v regionu nejvyšší, a to 780 eur (poslední Sofie má 275 eur). Jako cenově dostupnější volba se jeví v hlavním městě Česka podle studie nájem než splátka hypotéky. Ve Varšavě, Sofii a Bukurešti je to naopak.

Článek vyšel na serveru týdeníku Hrot. Publikováno se svolením redakce.

Výstavba bytů, ilustrační foto

Dvanáct pandemických trendů českého trhu s nemovitostmi

Hypotéky během pandemie narazily na své dno, nájmy zlevnily, naproti tomu ceny rekreačních nemovitostí se urvaly. A hotely? Ty předělávají své pokoje zpět na byty. Současné trendy českého nemovitostního shrnuje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Přečíst článek

Pavel Rejchrt, jeden ze zakladatelů developerského holdingu Finep, který staví i v exotickém Mongolsku.

Pavel Rejchrt: Judista mezi jurtami

V Praze postavil od roku 1995 na 15 tisíc bytů, a loni se dokonce propracoval do pozice pražské developerské jedničky v prodejích. A jako jeden z mála developerů se Finep Holding vydal do zahraničí.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Dubrovník

Čeští chataři přesídlili k moři. Je to levnější než na Šumavě

Přečíst článek
Řadový dům ve Španělsku.

Kvůli covidu Češi kupují nemovitosti v zahraničí. Nejčastěji za sedm milionů

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme