Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Velikonoční beránek za posledních pět let zdražil o 82 procent

Velikonoční beránek za posledních pět let zdražil o 82 procent
profimedia.cz
Lukáš Kovanda

Ingredience potřebné pro upečení běžného velikonočního beránka za posledních pět let výrazně zdražily. I tak je situace lepší než před deseti lety.

Za průměrnou čistou mzdu tak lidé v Česku letos pořídí 447 beránků, zatímco roku 2020 to bylo 577 beránků (viz tabulka níže; ingredience na těsto beránka bez kypřícího prášku, recept zde). Letos ingredience do beránka vyjdou na 81,60 Kč, roku 2020 to bylo 44,90 Kč a před deseti lety pak 48,40 Kč.

Letošní „skóre“ by přitom bylo ještě horší, pokud by nedošlo k takzvanému zrušení superhrubé mzdy. To od roku 2021 nechává zaměstnancům v kapse více peněz, takže jejich čistá mzda narostla, i pokud hrubá zůstala nominálně stejná. Zrušení superhrubé mzdy totiž znamená snížení daně ze mzdy zaměstnanců zhruba z 20 na 15 procent.  

Útulna Lobendava

OBRAZEM: Zažijte Velikonoce jinak. V lese. V Česku přibývá útulen

Počasí posledních dní přeje cestovatelům, turistům a dobrodruhům. Teploty už se dostaly až k letním hodnotám, když dokonce překročily 28 stupňů, a tak mohou všichni zmínění začít vesele využívat útulny, které se nacházejí v českých lesích. V loňském roce k těm stávajícím navíc přibylo hned 31 nových.

Přečíst článek

Zrušení superhrubé mzdy ovšem letos připraví veřejné rozpočty až o přibližně 150 miliard korun, takže prakticky je hlavním strůjcem pokračujícího citelně schodkového hospodaření tuzemských veřejných financí. To, že si Češi za průměrnou čistou mzdu pořídí „jen“ o 130 beránků méně než před pěti lety – a ne ještě o více –, je tedy vykoupeno poměrně vysokým deficitem českých veřejných financí a dalším znatelným nárůstem zadlužení země. Tak trochu je část těch letošních beránků, jež lze za průměrnou mzdu pořídit, na dluh.

Lukáš Kovanda: Čechy čekají nejdražší Velikonoce v historii

Češi letos za Velikonoce, konkrétně za pohoštění a koledu, utratí v průměru zhruba 3200 korun, což je o přibližně 180 korun více než loni. Vyplývá to z aktualizovaných výsledků průzkumu online supermarketu Košík.cz.

Přečíst článek

Samozřejmě, počet beránků pořiditelných za průměrnou mzdu je spíše teoretický výpočet. Nejsou zahrnuty například rostoucí ceny energií potřebných pro jeho upečení nebo náklady obětované příležitosti při domácí přípravě, jež kvůli obecnému růstu výdělků v české ekonomice také narůstají.  

Nicméně i tak platí, že v porovnání se situací před deseti lety si letos mohou Češi průměrně pořídit za čistou mzdu o 38 beránku více než za čistou mzdu tehdy. A to přesto, že cena ingrediencí do beránka je letos o 68,5 procenta vyšší než roku 2015.

 

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Vejce, ilustrační foto

V Česku zdražují vejce nejvíce z EU. Tucet vajec za 150 korun jako Američané ale ještě neplatí

Přečíst článek
Válka na Ukrajině snížila růst v Evropě a výrazně zvýšila inflaci

Válka snížila hospodářský růst Evropy, horší dopady teprve přijdou, uvádí studie švýcarské centrální banky

Přečíst článek
Doporučujeme