Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

„Velká čtyřka“ opouští Rusko. Rozloučí se s tisícovkami zaměstnanců

Moskva, mrakodrapy
ČTK
Tereza Zavadilová

Ruské firmy a vláda přijdou o špičkové poradenské, účetní a auditorské služby. Takzvaná velká čtyřka opouští trh a zbavuje se tamních obřích kanceláří, vyplývá z prohlášení firem.

Reklama

Velká čtyřka poradenských firem, tedy EY, KPMG, PwC a Deloitte se nakonec odhodlala k bezprecendentnímu kroku: kvůli konfliktu na Ukrajině opouštějí své ruské kanceláře.  „Vzhledem k eskalaci války na Ukrajině nebude EY nikde na světe poskytovat žádné služby klientům vlastněným či jakkoli spojeným s ruskou vládou, ani subjektům a jednotlivcům, na které byly uvaleny sankce. EY rovněž zahájila kroky k vyčlenění ruské pobočky z globální EY sítě,” tlumočila newstream.cz stanovisko centrály mluvčí české pobočky EY Kristýna Hrubčíková. „Konec činnosti EY v Rusku je pro nás velmi bolestivý, neboť v Rusku působí více než 4700 kolegů, kteří byli součástí naší mezinárodní sítě více než třicet let,” dodala.

ilustrační foto

„Velká čtyřka“ přijde kvůli ruským sankcím o klienty

Čtyři největší poradenské a účetní firmy na světě Deloitte, KPMG, EY a PwC nejspíše přijdou kvůli konfliktu a návazným sankcím o klienty i část byznysu.

Přečíst článek

Tento týden oznámily ukončení činnosti na ruském trhu i další poradenští giganti. „V důsledku invaze ruské vlády na Ukrajinu jsme se rozhodli, že za daných okolností by PwC neměla mít v Rusku členskou firmu, a proto PwC Rusko síť opustí,” uvedla v prohlášení PwC. PwC Russia má asi 3 700 zaměstnanců v 11 městech v Rusku. Mezi klienty PwC Rusko patří největší banka v zemi Sberbank, energetický gigant Gazprom i Centrální banka Ruska, uvedl Financial Times. Sberbank a ruská centrální banka se staly terčem západních sankcí. PwC údajně končí činnost i v Bělorusku.

KPMG v prohlášení také uvedla, že její firmy v Rusku a Bělorusku, které měly více než 4500 zaměstnanců, opustí síť KPMG. Podle Financial Times to proběhne během několika dnů. KPMG uvedla, že ukončení pracovního vztahu s těmito zaměstnanci bylo „neuvěřitelně obtížné“, ale že „toto rozhodnutí není o nich – je to důsledek jednání ruské vlády“.

Reklama

Podobně se zachová i Deloitte, která uvedla, že oddělí praxi v Rusku a Bělorusku od globální sítě členských firem. „Deloitte již nebude působit v Rusku a Bělorusku. I když víme, že je to správné rozhodnutí, bude mít dopad na přibližně 3000 zaměstnanců, kterým se budeme snažit maximálně pomoci,” uvedla v prohlášení firma. 

Kvůli vojenské agresi na Ukrajině oznámila odchod z ruského trhu řada globálních firem, mezi dalšími Ikea, Volkswagen či Apple. 

IBM, ilustrační foto

Z Ruska odchází IBM. Šest milionů pošle Člověku v tísni

Americká společnost IBM pozastavila veškerou obchodní činnost v Rusku. Firma přispěje částkou 250 tisíc dolarů (asi 5,9 milionu korun) dvěma organizacím pomáhajícím obětem konfliktu - jedním z příjemců uvedené sumy bude i česká organizace Člověk v tísni. Stejnou částku obdrží i Polská humanitární akce (PAH).

Přečíst článek

>>>>>> Vše k válce na Ukrajině a jejích důsledcích čtěte zde <<<<<<

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme