„Velký bratr“ Google zaplatí miliardy za nezákonné sledování polohy uživatelů

Americká internetová společnost Google se dohodla, že zaplatí 391,5 milionu dolarů (přes devět miliard korun), aby urovnala obvinění ze strany 40 členských států USA, že používala nezákonné praktiky při sledování polohy uživatelů. Informoval o tom úřad generálního prokurátora státu Michigan.
Generální prokurátoři, kteří vedli vyšetřování, tvrdí, že Google nejméně od roku 2014 poskytoval uživatelům zavádějící informace o praktikách při sledování polohy, čímž porušoval zákony. Podle dohody o urovnání musí Google kromě uhrazení stanovené částky lépe informovat uživatele o tom, kdy dochází ke sledování polohy, a poskytovat jim podrobné informace ohledně sledování polohy na speciální webové stránce.
Evropští antimonopolní regulátoři začali vyšetřovat obchod s aplikacemi Google Play. Oznámila to společnost Google s tím, že se zároveň odvolá proti rekordní pokutě 4,125 miliardy eur (přes 100 miliard ), kterou má v Evropské unii zaplatit za zneužití dominantního postavení na trhu u svého operačního systému Android. Google by tak kvůli praktikám obchodu Play mohl čelit další pokutě, uvedla agentura Reuters.
Googlu hrozí další pokuta od EU. Tentokrát kvůli obchodu Play
Zprávy z firem
„Pokud se spotřebitelé rozhodnou nesdílet na svých zařízeních data o poloze, měli by mít jistotu, že podnik už nesleduje každý jejich pohyb," uvedl generální prokurátor státu Iowa Tom Miller. „Toto urovnání jasně říká, že firmy musejí být transparentní v tom, jak sledují zákazníky, a dodržovat státní a federální zákony o ochraně osobních údajů," citovala jej agentura Reuters.
Snaha co nejlépe zacílit reklamu
Google provozuje největší internetový vyhledávač na světě a je také jedničkou v internetové reklamě. Poloha spotřebitele je klíčová pro snahu inzerentů zaměřit reklamu na správnou cílovou skupinu a získat její pozornost.
Google urovnal hromadnou žalobu, která jej obvinila ze systematické mzdové diskriminace žen. Slíbil, že zaplatí finanční vyrovnání ve výši 118 milionů dolarů (asi 2,75 miliardy korun). Zároveň pozve pozorovatele zvenčí, aby přezkoumali jeho platové praktiky. Pro Google, který se pyšní rovnostářským étosem, byl dlouhotrvající právní spor nepříjemným tématem, chybu ale i přes mimosoudní dohodu nepřiznal, napsal deník The New York Times.
„Rovnostářský“ Google mimosoudně zaplatí miliardy kvůli žalobě, že diskriminuje ženy
Zprávy z firem
„V souladu se zlepšeními, ke kterým jsme přikročili v posledních letech, jsme urovnali toto vyšetřování založené na zastaralých praktikách, které jsme před lety změnili," uvedl mluvčí společnosti Google.
Generální prokurátor státu Connecticut William Tong označil dohodu o urovnání za historické vítězství pro spotřebitele v době rostoucí závislosti na technologiích. „Data o poloze patří mezi nejcitlivější a nejcennější osobní údaje, které Google shromažďuje. Existuje mnoho důvodů, proč se spotřebitel může rozhodnout, že nechce být sledován," dodal.
Japonská společnost Sony čelí v Británii žalobě o pět miliard liber (146 miliard korun) kvůli své herní konzoli PlayStation. Její uživatelé jsou přesvědčeni, že firma zneužívá svého postavení na trhu a v posledních šesti letech jim účtovala příliš vysoké ceny za hru samotnou i neúměrné poplatky za nákupy doplňků. Informoval o tom server BBC.
Sony čelí miliardové žalobě kvůli PlayStationu. Na výsledek čekají zástupy hráčů
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.