Velký problém pro euro. Fed chystá razantní zvednutí sazeb

Ačkoli k zásadnímu vystoupení šéfa americké centrální banky Jeroma Powella dojde až zítra, nálada centrálních bankéřů je podle agentury Bloomberg jasná: sazby musejí růst, a to klidně výrazně. Důvod? Inflační tlaky se zatím nepodařilo dostatečně zkrotit.
K měnovému zasedání americké centrální banky dojde až příští měsíc. Přesto již nyní se peče její rozhodnutí zejména ohledně úrokových sazeb. V Jackson Hole probíhá každoroční zasedání šéfů světových centrálních bank a jednotlivá vystoupení naznačují náladu bankéřů ještě před hlavním výstupem šéfa Fedu Jeroma Powella.
„Je velmi důležité, abychom dostatečně lidem vysvětlili, jaký je náš hlavní cíl,“ cituje agentura Bloomberg Esther Georgeovou, členku Fedu z Kansas City, která se letos podílí na řízení měnové politiky. „Sazby budeme muset ještě dál zvyšovat, abychom zpomalili poptávku, a tím začali dostávat inflaci k našemu cíli,“ dodala Georgeová.

Bankovní událost roku v Jackson Hole začíná. Co poradí světu k inflaci a úrokovým sazbám?
PolitikaV americkém horském letovisku Jackson Hole začíná každoroční sympozium centrálních bankéřů, hlavní řeč bude mít v pátek šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell. Investory zajímá především jeho názor na inflaci a na další zvyšování úrokových sazeb. Letošní ročník je 45. a zaměří se mimo jiné i na přetrvávající dopady pandemie COVID-19.
Podle Bloombergu tím Georgeová nastavila očekávání před zítřejším vystoupením Jeroma Powella, který v něm potvrdí snahu Fedu ještě více utáhnout měnovou politiku.
Sazby porostou nad čtyři procenta
Jak výrazně pak Fed může jít? I na tuto otázku členka Fedu překvapivě zareagovala. „Ještě tu je docela velký prostor,“ uvedla Georgeová. Podle Bloombergu by tak Fed mohl postupně zvednout sazby až na čtyři procenta, a možná i mírně nad ně. Aktuálně přitom drží sazby v pásmu 2,25 až 2,50 procenta.
Agentura Reuters posléze přišla s insiderskou informací, že by se na svém příštím zasedání mohl Fed vydat jedním ze dvou scénářů. První je zvýšení sazeb o 0,5 procenta, druhý o 0,75 procenta. Přičemž podle zdrojů Reuters v tuto chvíli ještě není rozhodnuto, ke kterému scénáři se nakonec bankéři přikloní.

Trh s úpisy nových akcií zamrzl. Je na tom nejhůře za dvě desítky let
MoneyTrh s úpisy nových akcií neboli IPO je nejhorším rokem za několik desetiletí, proti loňsku propadl o 95 procent. Začínající firmy mají problém získat hotovost.
Jak Georgeová naznačila, důvodem rychle rostoucích sazeb je stále nezkrocená inflace, která v USA dosáhla hodnoty 8,5 procenta, což je druhá nejvyšší míra za čtyři dekády.
I proto se i další centrální bankéř kloní spíše k rychlejšímu zvyšování sazeb. Je jím Patrick Harker, který ve Fedu sedí za stát Filadelfie. „Neumím v tuto chvíli s jistotou tvrdit, zda to bude o 0,5 nebo o 0,75. Ale pokud bychom sazby zvedli o půl procenta, byl by to příliš holubičí přístup. Nebyl by to úplně zásadní tah,“ uvedl Harker pro CNBC.
Další tlak na euro
Růst sazeb tradičně má pozitivní vliv na měny. A proto razantnější růst sazeb Fedu postupně vedlo k posilování americké měny zejména proti evropskému euru.

Euro se zřítilo pod úroveň dolaru
MoneySpekulace na další růst sazeb v USA i slabé výsledky německé ekonomiky jsou důvodem opětovného oslabení eura.
Pokud Fed nakonec přistoupí k razantnějšímu zvýšení, bude to představovat další tlak na společnou evropskou měnu. Ta se přitom v posledních dnech potýká s výrazným poklesem a opět spadla pod paritu s dolarem.
Evropská centrální banka tak bude muset také reagovat a je pravděpodobné, že kvůli rostoucí inflaci v eurozóně a také rostoucím sazbám hlavních konkurenčních centrálních bank bude nucena také přistoupit k růstu sazeb. Přitom v eurozóně může být pro některé země velmi náročné kočírování vlastního dluhu, pokud se zvýší úroky.

Firmy se vyhýbají koruně. Polovina půjček už je v eurech
MoneyTéměř polovinu firemních úvěrů již banky poskytují v eurech a tento podíl nadále roste, půjčit si ve společné evropské měně je totiž levnější. Firmy si začínají navzájem platit eurem a začíná se hovořit o „eurizaci“ tuzemské ekonomiky.

Stanislav Šulc: Vláda růstem platů vytáhla kudlu a chystá se ji vrazit do zad ČNB
NázoryPlaty ve veřejném sektoru jsou dlouhodobě polem, na němž se ekonomové střetávají s politiky. Ještě před pár měsíci se vzácně shodli, že platy v těžkých dobách nelze zvedat. Tomu je ale nyní konec. V ještě těžších dobách jde evidentně ekonomická logika stranou a převládá logika politická. Ta se ale brzy projeví na dalším růstu inflace.

Týden Tradera: Americká ralley pokračuje, hrozba pro ekonomiku nyní leží na Rýně
MoneyAmerická rallye pokračuje. Zlepšující se data o inflaci a další vlna uzavíraní „shortů“ vynesly americké indexy na nová několika týdenní maxima. Obavy z větších měnově politických zásahů Fedu jsou upozaděny a vše se zdá zalité sluncem. Z pohledu indexu S&P 500 jsme se dokonce vrátily nad úroveň 4200 bodů. A jaké byly hlavní události minulého týdne? Jak dopadla důležitá čísla o růstu cen z domácí ekonomiky nebo jaká čísla reportoval ČEZ?
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.