Vyšší než u Amazonu. Facebooku a Meta Platforms hrozí v EU rekordní pokuta

Irské regulační orgány chystají udělit rekordní pokutu provozovateli Facebooku, společnosti Meta Platforms. Důvodem je způsob nakládání s daty evropských uživatelů. Sankce by měla být vyšší než nedávný trest pro Amazon, uvedla agentura Reuters.
Americké společnosti Meta Platforms hrozí v Evropské unii rekordní pokuta kvůli ochraně soukromí v souvislosti s přesunem dat uživatelů její sociální sítě Facebook z EU na servery v USA, protože neuposlechla varování nejvyššího soudu EU. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dva informované zdroje. Podle těch by pokuta mohla být vyšší než dosavadní rekordní pokuta 746 milionů eur (16,3 miliardy korun) pro firmu Amazon.com.
Americká společnost Meta má zaplatit v přepočtu téměř 9,5 miliardy korun za špatné nakládání s osobními daty uživatelů sociálních sítí Facebook a Instagram. Meta se proti rozhodnutí irských regulátorů hodlá odvolat.
Irští regulátoři vyměřili firmě Meta další obří pokutu za porušení GDPR
Zprávy z firem
Firma Meta odmítla zprávu komentovat. Irská komise pro ochranu dat DPC a Evropská komise na žádost agentury Reuters o komentář nereagovaly.
Hrozba zneužití ze strany zpravodajské služby USA
Regulátoři EU v čele s irskou komisařskou pro ochranu údajů Helen Dixonovou chtějí zakázat právní nástroj, podle kterého Facebook přesouvá údaje o evropských uživatelích, protože se domnívají, že by k informacím mohly mít přístup americké zpravodajské služby. V dubnu úřady uvedly, že DPC má měsíc na vydání nařízení k zablokování datových toků Facebooku přes Atlantik.
Ochrana soukromí uživatelů WhatsAppu je podle irského regulátora nedostatečná. Provozovatele komunikační platformy ztrestá pokutou 225 milionů eur.
WhatsApp dostal v Irsku obří pokutu za porušování práva na soukromí
Zprávy z firem
Nejvyšší unijní soud v roce 2020 rozhodl, že dohoda mezi EU a USA o přenosu dat byla neplatná s odvoláním na obavy týkající se sledování.
Meta loni varovala, že rozhodnutí zakázat mechanismus, který používá k přenosu dat z Evropy do Spojených států, by jí mohlo donutit pozastavit služby Facebooku v Evropě.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.