Většina Čechů nerozumí fakturám za energie, ukázal průzkum
Většina Čechů tápe ve fakturách za energie. Podle analýzy portálu Ušetřeno.cz více než 65 procent lidí svým fakturám za dodávky a spotřebu energie nerozumí. Problémy mají zejména s pochopením neregulované části platby, tj. hlavně obchodní ceny, kterou určují prodejci. Uvedl to portál Ušetřeno.cz.
„Kontrola přeplatků či nedoplatků je pro většinu lidí snadná, ale pochopení detailů, jako jsou ceny za distribuci, obchodní složka nebo rozdíly mezi cenami s DPH a bez DPH, představuje pro mnohé výzvu,“ uvedl energetický analytik portálu Ušetřeno.cz Tomáš Vrňák.
Jedním z důvodů je podle portálu nejen nedostatečná znalost složek, které ovlivňuje sám zákazník, ale i odlišný způsob prezentace důležitých údajů jednotlivými dodavateli. „Někteří dodavatelé zase zasílají zkrácené verze vyúčtování a kompletní informace poskytují pouze v on-line kanceláři. Jiní mají například jinak uvedený jistič, což opět přispívá ke zmatkům,“ řekl Vrňák.
Špatně nastavené zálohy
Poměrně časté jsou také potíže kvůli špatně nastaveným zálohám, před čímž letos varoval i Energetický regulační úřad (ERÚ). Špatně nastavené zálohy totiž často vedou k vysokým nedoplatkům nebo naopak přeplatkům. Jednorázový výdaj v případě nedoplatku pak může podle ERÚ přesahovat finanční možnosti části spotřebitelů.
U přeplatků naopak vzniká u některých dodavatelů problém při jejich vrácení. Úřad proto upozornil, že lidé by měli věnovat pozornost už samotnému rozpisu záloh, zejména pak tomu, zda dodavatel zohlednil všechny zálohy uhrazené během zúčtovacího období.
Vyúčtování za energie je také často předmětem sporů mezi spotřebiteli a dodavateli. ERÚ se loni zabýval rekordním množstvím sporů. Od spotřebitelů obdržel 628 návrhů na spor kvůli porušení smluv, meziročně o téměř 40 procent více. Nejčastěji si v nich odběratelé stěžovali právě na špatné vyúčtování za energie. Počet neformálních podnětů naopak klesl na předkrizovou úroveň, a to meziročně o 9717 na 12 410.
Češi se vrací k ruskému plynu, píše agentura Bloomberg. Česko tak podle ní patří k několika zemím, které hatí celoevropskou snahu odstřihnout se od ruských dodávek energií. Taková snaha je skutečností uplynulých dvou let, po ruské invazi na Ukrajinu.
Lukáš Kovanda: Češi hatí evropskou snahu odstřihnout se od ruských energií
Názory
Dva týdny před věřitelským výborem padl verdikt důležitý pro budoucnost hutě. „Rozhodnutí vrchního soudu jednoznačně potvrdilo oprávněnost a důvodnost návrhu na omezení dispozičních práv huti, která už dříve zneužila ochranu před věřiteli,“ říká insolvenční správce Šimon Peták. Soud zarazil snahu Guptova impéria zůstat ve hře o Liberty Ostrava
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.