Většina podílových fondů investorům letos vydělala. Nejvíce ty akciové
Většina podílových fondů v červenci investorům vydělala, od počátku roku jsou vesměs ve výrazném plusu. Akciové fondy získaly od ledna do konce července přes 13 procent, dluhopisové fondy 4,8 procenta a smíšené fondy 7,3 procenta. Vyplývá to z aktuálního Partners indexu podílových fondů za červenec.
Pokles inflace podpořil poptávku
Partners index akciových fondů vzrostl během července o 2,7 procenta, index dluhopisových fondů o 1,1 procenta. Smíšené fondy reagovaly na růst akcií i dluhopisů, a jejich index tak stoupl o 1,7 procenta.
„Červencový vývoj na trzích potvrdil pozitivní náladu na finančních trzích, kde investoři z velké části věří, že růst sazeb je pomalu u konce a centrální banky začnou brzy uvolňovat své měnové politiky. Optimismu nezabránila ani horší ekonomická data z Německa či problémy v Číně. Centrální banky v USA a Evropě sice opět zvýšily základní sazbu, ale pozitivní náladu investorů to nenarušilo a rostly jak ceny akcií, tak i českých státních dluhopisů,“ uvedl analytik Partners Martin Mašát.
Speciálně zaměřené akciové fondy zaznamenaly v posledním měsíci nárůst o 4,7 procenta a za rok jsou výše o 14,5 procenta. Důvodem lepšího červencového výkonu specifických akciových fondů je prudké posílení technologických akcií a akciových indexů ve střední Evropě.
Z hlediska příznivců přijetí eura zdrcující studie vychází v zářijovém vydání prestižního vědeckého žurnálu Journal of International Money and Finance. Efekt eura na růst vzájemného obchodu členských zemí měnové unie je podle ní v zásadě nulový.Lukáš Kovanda: Euro ohrožuje budoucnost Evropy, napsal nobelista Stiglitz
Názory
Pokles české inflace pod deset procent podpořil podle Mašáta poptávku po kvalitních dlouhodobých českých dluhopisech, což zvýšilo jejich cenu. „Nejen růst cen dluhopisů, ale i stávající úroveň sazeb nabízí nyní konzervativním investorům velice solidní a navíc jisté výnosy kolem šesti až osmi procent za rok,“ dodal Mašát.
Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, v prvním čtvrtletí 2023 vzrostl podle údajů Asociace pro kapitálový trh o 29 miliard na 780 miliard korun.
Dnešní den nepřinesl příliš dobré zprávy pro bankéře, akcionáře finančních domů, a vlastně pro všechny investory. Italové totiž zavádějí windfall tax na bankovní sektor a v USA dostaly některé banky výrazně horší hodnocení od ratingových agentur. Co to přinese? Problémy.Stanislav Šulc: Černé úterý pro banky. Jejich problémy dopadnou na všechny
Názory
Co přinese chystaná novela zákona o advokacii? Třeba její větší elektronizaci. Advokátní úschovy budou transparentnější. Co dalšího přinese chystaná novela zákona o advokacii
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.