Vicepremiér Havlíček: Schválení plánu obnovy je úspěch

Resort průmyslu vytváří kvůli administraci plánu speciální oddělení. Záloha zhruba dvacet miliard přijde už na podzim.
Tvorba českého Národního plánu obnovy je věc, která tu nikdy neměla obdoby. Jeho dnešní schválení považuji za úspěch, řekl dnes v rozhovoru pro newstream.cz vicepremiér a šéf resortů průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). „Náš resort dělal plán, který jde napříč všemi resorty, na nějakých sto připomínkových míst, se kterými jsme se museli dohodnout,” dodal. Ministři financí EU schválili dnes krom českého plánu také irský a země se tak zařadily za šestnáct zemí unie, které již mají schválenou strategii na rozdělení celkových 750 miliard eur. Česko podle EU vyhovělo všem kritériím, aby získalo zálohy na projekty.
Vicepremiér uvedl, že záloha zhruba dvacet miliard korun přijde do Česka na podzim, postupně se také začnou vypisovat konkrétní výzvy.
Česká republika v letošním prvním pololetí získala z rozpočtu Evropské unie o 38,7 miliardy korun více, než do něj odvedla, sdělilo ministerstvo financí. Loni v pololetí takzvaná čistá pozice Česka činila 50,1 miliardy korun.
Čistá pozice ČR se tenčí. Z rozpočtu EU získala o 39 miliard více, než zaplatila
Money
Všechny peníze podle Havlíčka půjdou skrze ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), resort kvůli tomu staví zvláštní oddělení. „Vytvořili jsme takzvanou delivery unit, která bude řízena z MPO. Jednotlivé resorty budou mít své lidi, kteří budou vyřizovat u nich konkrétní věci, takzvané komponenty, ale centrum bude tady,” doplnil Havlíček s tím, že oddělení bude mít dvanáct lidí. Rozdělování financí bude podřízeno náměstkovi MPO Marianu Piechovi. Tvorba plánu byla v gesci náměstkyně Silvany Jirotkové.
Prvními projekty, které by z podpůrného fondu mohly být financovány, by podle Havlíčka mohly být z oblasti výzkumu, čisté mobility, digitalizace i třeba kreativního průmyslu.
Zmíněných zhruba dvacet miliard korun je záloha, následovat by měly pravidelné platby. Podle místopředsedy Evropské komise Valdise Dombrovskise musí ČR před první řádnou platbou plánovanou na příští rok vyřešit problematiku střetu zájmů.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.