Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Herní byznys čeká rok plný akvizic. Rekordní nákup Microsoftu byl jen začátek

PS5
iStock

Trh videoher by letos mohl v akvizicích, financování a veřejných úpisech akcií (IPO) dosáhnout rekordních 150 miliard dolarů (3,3 bilionu korun). Uvádí to nedávná zpráva investiční společnosti Drake Star Partners, na kterou upozornila agentura Reuters. Herní trh se významně konsoliduje. Jen byly oznámeny tři obří akvizice, nejčerstvější je dnes oznámená koupě amerického herního vývojáře Bungie japonskou Sony.

Hned v prvních letošních týdnech nakopla videoherní trh společnost Microsoft, která oznámila, že zhruba za 70 miliard dolarů převezme firmu Activision Blizzard. Po ní následoval výrobce videoher Take-Two Interactive, který se dohodl na převzetí konkurenta Zynga za 11 miliard dolarů. V lednu to ještě stihla japonská Sony Interactive Entertainment ze skupiny Sony, která oznámila koupi amerického herního vývojáře Bungie. Zaplatí za něj 3,6 miliardy dolarů (bezmála 78 miliard korun). A přidají se další. 

Už teď je tak objem obchodů na trhu videoher téměř na loňském rekordu, který činil 85 miliard dolarů. Loni firmy oznámily více než 1159 transakcí a co do objemu v dolarech to byl téměř trojnásobek proti roku 2020.

Pandemie zahájila novou éru mobilních her. Zpřístupnila je novým hráčům a k přechodu z konzolí na telefony přiměla i starší hráče. Odvětví se také ve snaze o nové zdroje příjmů konsoliduje. Stírá se tak hranice mezi společnostmi, které vytvářejí hry určené pro osobní počítače a těmi pro mobilní zařízení.

Netflix, ilustrační foto

Netflix zahájil novou éru. Koupil prvního vývojáře her

Americká společnost Netflix koupila herní studio Night School Studios. Jde o první převzetí firmy, která se specializuje na vývoj videoher. A cena? Ta zůstala utajená. Videohry jsou nicméně horkou sázkou Netflixu, který si jejich zařazením do nabídky chce udržet své vedoucí postavení mezi streamovacími platformami.

Přečíst článek

„Právě teď jsme uprostřed velkého počtu obchodů a trh je stále velmi žhavý,” cituje agentura Reuters Michaela Metzgera z Drake Star. Očekává se, že velké akvizice by mohly provést některé společnosti, které zatím nepředstavily žádné velké hry, jako je Amazon a Netflix, říká Metzger. V úvahu by pro ně podle něj přicházely některé asijské firmy.

Netflix, ilustrační foto

Analýza: Hry jsou pro Netflix nezbytností

Globální televize Netflix údajně zvažuje vstup do herního byznysu. Slovo "údajně" si ale škrtněte. Pro Netflix jsou hry nezbytností. A pořádně se u toho zapotí.

Přečíst článek

Grand Theft Auto

Tvůrce herního hitu GTA koupí za víc než čtvrt bilionu svého rivala, firmu Zynga

Americký výrobce videoher Take-Two Interactive, který stojí za populární herní sérií Grand Theft Auto (GTA), se dohodl na převzetí konkurenta Zynga, který se zaměřuje na hry pro chytré mobilní telefony a stojí také za známým simulátorem farmaření FarmVille. Cena? 12,7 miliardy dolarů (téměř 274 miliard korun). Take-Two uvedl, že uhradí část kupní ceny v hotovosti a část vlastními akciemi.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme