Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Vliv Číny v Evropě roste, ale citelně pomaleji

Peking kontroluje příliv zahraničního kapitálu. Západní peníze do země přesto proudí. Skrze daňové ráje.
iStock
 ČTK

Čínští investoři nakoupili loni v Evropě méně firem nebo firemních podílů. Celkem jich bylo 139, o 16 méně než rok předtím. Podle agentury DPA to vyplývá z analýzy poradenské společnosti EY.

 Hodnotu provedených obchodů autoři analýzy odhadují na 4,3 miliardy dolarů (skoro 96 miliard korun), což je meziroční pokles o téměř dvě třetiny. Výše uzavřených transakcí se nezveřejňuje.

Míra čínské zdrženlivosti je zřetelná zejména v dlouhodobějším srovnání s rekordním rokem 2016. EY tehdy napočítala 309 akvizic firem či investic čínských investorů v Evropě v celkovém objemu 86 miliard eur. Největším obchodem v Německu byl před sedmi lety nákup augsburského výrobce robotů Kuka čínskou skupinou Midea, který sám stál odhadem 4,7 miliardy dolarů.

Čínská burza, ilustrační foto

Vliv Číny v Evropě roste, ale pomaleji. Čínští investoři loni převzali firmy za 280 miliard

Čínští investoři v loňském roce převzali 155 evropských podniků. To je o 23 více než předloni, ale o polovinu méně než v roce 2016, kdy byla akviziční aktivita čínských firem v Evropě na vrcholu. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnila poradenská společnost EY. Na akvizice evropských firem loni čínští investoři vynaložili celkem 12,4 miliardy dolarů (zhruba 280 miliard korun).

Přečíst článek

Od té doby čísla téměř nepřetržitě klesají a převzetí německých firem čínskými investory je v současnosti v Německu také vzácné. Podle EY loni došlo pouze k 26 čínským převzetím nebo investicím v německých společnostech za necelých 290 milionů dolarů. Údaje EY naznačují, že kupci z Číny se nyní vyhýbají politicky kontroverzním velkým nákupům.

Kromě politických překážek a napětí mezi Čínou a Západem sehrála roli podle EY také přísná koronavirová omezení v Číně, která nyní skončila. Cestovní omezení a přísná pravidla karantény ztížily transakce, řekla Sun I, která se ve firmě zabývá čínským podnikáním v západní Evropě. Letos bude podle ní hledat v Evropě kandidáty na převzetí více čínských společností. „Počet obchodů však bude i nadále výrazně nižší než v letech boomu, v neposlední řadě kvůli politickému prostředí,” předpověděla Sun.

Tokyo, ilustrační foto

Asie nezvládá nápor turistů. Přestože jich dojel jen zlomek toho, co před pandemií

Až na Čínu je turistům již otevřena celá Asie, ale návrat na předpandemické úrovně potrvá některým zemím i několik let. Například Japonsku. Přestože do země vycházejícího slunce dorazil zatím jen zlomek předcovidového počtu turistů, tamní sektor cestovního ruchu kolabuje, například v pohostinství zoufale chybí pracovníci.

Přečíst článek

Německá vláda připravuje novou čínskou strategii. Závislost na Číně se má snížit. Kabinet na podzim na nátlak kancléře Olafa Scholze (SPD) rozhodl, že čínská skupina Cosco může převzít 24,9 procenta podílu v terminálu v přístavu Hamburk - namísto plánovaných 35 procent. Několik ministrů chtělo čínskou účast úplně zakázat.

Představu, že čínské peníze představují snadnou cestu k ekonomickému růstu, opouštějí i země střední a východní Evropy. K tomuto vývoji přispívá i postoj Pekingu k ruské válce proti Ukrajině.

Michal Skořepa, ekonom České spořitelny

Když nám Čína vezme plyn, inflace může ještě růst, říká ekonom

Spotřebitelské ceny by po lednových rekordech měly v letošním roce klesat. V druhé polovině roku i pod deset procent meziročně. Mohl by nějaký vnější faktor snižování inflace ještě zvrátit? Významný vliv bude mít především vývoj kurzu koruny, ale do vývoje cen by mohla zasáhnout třeba i zesílená poptávky po zkapalněném plynu ze strany Číny, říká Michal Skořepa, ekonom České spořitelny.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme