Volkswagen přišel na moři o luxusní auta za tři miliardy. Shořely vozy Porsche, Bentley i Lamborghini

Požár námořní dopravní lodi Felicity Ace vezoucí čtyři tisíce luxusních Porsche, Bentley, Lamborghini či Audi, se jejich vlastníkovi Volkswagenu zásadně prodraží. Podle odhadu analytického uskupení Russell Group mají auta na lodi hodnotu přes 400 milionů dolarů, z toho hodnota poškozených patřících německému koncernu činí 155 milionů dolarů (asi 3,3 miliardy korun). O ty zřejmě firma přijde, uvedla agentura Bloomberg.
Nákladní loď přepravující asi čtyři tisíce luxusních vozidel Volkswagenu včetně značek Porsche, Bentley, Lamborghini či Audi, která minulý týden začala hořet při své pouti z Evropy do USA poblíž Azorských ostrovů, by podle odhadu společnosti Russel Group zabývající se modelováním rizik mohla stát automobilku nejméně 155 milionů dolarů, uvedl Bloomberg. To je téměř třetina z hodnoty všech vozů značek na palubě.
Výrobu loni omezovaly Volkswagen, General Motors, Ford, Nissan, Daimler, BMW, Renault i Toyota. A problémy s dodavatelskými řetězci a nedostatek náhradních dílů ovlivní automobilky i letos. Toyota, světová automobilka, snížila celoroční výhled výroby - do konce března vyrobí o 500 tisíc vozů méně.
Automobilky i letos vyrobí méně vozů. Nedostatek náhradních dílů se dotýká Toyoty i Volkswagenu
Zprávy z firem
Společnost odhaduje, že jiní výrobci automobilů než VW mohli přijít o vozidla v hodnotě asi 246 milionů dolarů.
Mluvčí Volkswagenu odmítl situaci komentovat. Společnosti BMW a Mercedes-Benz uvedly, že na lodi nejsou žádné z jejích vozidel. Komu patří další vozy na palubě, tak není zatím známo.
Největší producent elektromobilů Tesla se stal objektem zájmu německých regulačních orgánů. Federální úřad pro motorovou dopravu (Kraftfahrt-Bundesamt) se údajně začal zajímat o její technologii Autopilot, uvedl server CNBC s odkazem na německý list Bild am Sonntag. A není to poprvé, co technologie úřady ve světě zajímá.
Po Američanech si na Teslu a jejího autopilota posvítí i v Německu
Zprávy z firem
Felicity Ace má velikost zhruba tří fotbalových hřišť. Loď vyplula z německého přístavu Emden, namířeno měla do přístavu v Davisville na Rhode Islandu. Požár na palubě vypuknul 16. února a do dnešního dne se jej nepodařilo uhasit.
Podle zahraničních agentur mají některé vozy lithium-iontové baterie a není jasné, zda právě ty nezpůsobily požár. Záchranáři hned ve středu evakuovali všech 22 členů posádky a loď začala volně plout po moři. Po uhašení požáru bude plavidlo odtaženo do některé evropské země nebo na Bahamy, ale není jasné, kdy se tak stane.
Loňský rok byl pro britský automobilový průmysl nejhorší od roku 1956, uvedl tamní svaz výrobců a prodejců aut. Kvůli čipové krizi vyrobil jen 859 575 aut, což je o 6,7 procenta méně než v prvním koronavirovém roce 2020.
Britský automobilový průmysl loni zkolaboval. Hůř bylo naposledy před 65 lety
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.