Vydělávaly méně než muži. Teď Disney doplatí zaměstnankyním přes miliardu

Americká zábavní společnost Walt Disney urovnala žalobu kvůli rozdílům ve mzdách a ženám z Kalifornie, které pobíraly na stejných pozicích výrazně méně peněz než jejich mužští kolegové, doplatí 43,3 milionu dolarů (přes miliardu korun), uvedla agentura Reuters. Dohodu ještě musí potvrdit soudce.
Ženy v žalobě uvedly, že za období osmi let dostaly v úhrnu o 150 milionů dolarů méně než mužští kolegové na stejné pracovní pozici. Firma obvinění původně odmítala, nyní kromě vyplacení odškodného souhlasila, že najme pracovníka, který bude analyzovat nerovnost v odměňování kalifornských zaměstnanců na plný úvazek, kteří nejsou členy odborů a pracují na pozicích nižších než viceprezidenti.
Rozdíl 20 tisíc dolarů
Žalobu podala LaRonda Rasmussenová v roce 2019, když se dozvěděla, že šest jejích mužských kolegů na stejné pozici vydělává výrazně více než ona. Patřil mezi ně i muž, který vydělával o 20 tisíc dolarů ročně více než ona, přestože Rasmussenová měla o několik let delší pracovní zkušenosti. K žalobě se nakonec připojilo asi 9000 současných i bývalých zaměstnankyň.
„Paní Rasmussenové a ženám, které podaly žalobu na diskriminaci proti společnosti Disney, jedné z největších zábavních společností na světě, vyslovuji uznání. Riskovaly svou kariéru, aby upozornily na nerovnosti v odměňování ve společnosti Disney,“ uvedla Lori Andrusová z právní společnosti Andrus Anderson, která ženy zastupovala.
Žalobci svá tvrzení podepřeli také analýzou údajů o pracovní síle ve společnosti Disney od dubna 2015 do prosince 2022. Ta zjistila, že zaměstnankyně vydělávaly přibližně o dvě procenta méně než jejich mužské protějšky. Analýzu provedl profesor a ekonom práce David Neumark na Kalifornské univerzitě v Irvine.

Buffett odkáže téměř celý svůj majetek charitě
LeadersLegendární investor a předseda správní rady společnosti Berkshire Hathaway Warren Buffett se dále připravuje na to, že jeho majetek připadne potřebným.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.