Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Palec dolů. Nadnárodní banky předpovídají Číně horší budoucnost

Peking kontroluje příliv zahraničního kapitálu. Západní peníze do země přesto proudí. Skrze daňové ráje.
iStock
 ČTK

Několik významných bank v poslední době zhoršilo výhled vývoje čínské ekonomiky na letošní rok, naposledy tak učinila americká investiční banka Goldman Sachs. Oživení druhé největší ekonomiky světa po uvolnění protipandemických opatření totiž ztrácí dynamiku, upozornil zpravodajský server CNBC.

Goldman Sachs snížil výhled letošního růstu hrubého domácího produktu (HDP) Číny na 5,4 procenta, zatímco dosud analytici této banky počítali s růstem o šest procent. Dříve už výhled revidovaly směrem dolů například banky UBS, Bank of America nebo JPMorgan.

banka předchozí výhled aktuální vyhled
Bank of America 6,3 5,7
Goldman Sachs 6,0 5,4
JPMorgan 5,9 5,5
Nomura 5,5 5,1
Standard Chartered 5,8 5,4
UBS 5,7 5,2

Goldman Sachs má za to, že Čínu čekají další potíže. Výhled snížila mimo jiné s ohledem na slabé ekonomické statistiky a rostoucí tlak na sektor nemovitostí.

Čína překvapivě snížila krátkodobé úvěrové sazby. Nepřímo tím přiznává potíže s obnovou ekonomiky, míní analytik

„Čína tímto krokem nepřímo přiznává potíže s obnovou ekonomiky a mohlo by to být předzvěstí intenzivnější stimulace a snížení klíčových úrokových sazeb později v tomto roce,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Přečíst článek

Pesimismus na všech stranách

„Vzhledem k přetrvávajícím problémům na trhu nemovitostí, všudypřítomnému pesimismu mezi spotřebiteli a podnikateli a pouze mírnému uvolnění vládních opatření (...) snižujeme prognózu reálného HDP na rok 2023,” uvedli ve zprávě ekonomové této americké investiční banky.

Země podle nich čelí řadě makroekonomických problémů, z nichž jmenovali "demografii, několikaletý pokles na trhu nemovitostí, problémy s implicitním zadlužením místních vlád a geopolitické napětí".

Očekávají také další oslabení jüanu vůči americkému dolaru vlivem rozdílného přístupu centrálních bank dotyčných zemí k úrokovým sazbám. Zatímco čínská centrální banka bude patrně svou měnovou politiku uvolňovat, americká centrální banka (Fed) naznačila další zvýšení úroků.

Čína se po covidu otevřela světu, ale ne tak docela. Nový zákon o špionáži je rizikem pro návštěvy zahraničních byznysmenů.

Čína se otevřela světu, ale jen trochu. Nový zákon o špionáži odrazuje zahraniční byznysmeny od návštěvy

Naděje vkládané do raketového ekonomického čínského oživení na přelomu roku se nenaplnila. Čínské akcie klesají. Návrat zahraničních manažerů do Číny a tedy i případného kapitálu se navíc stal rizikový kvůli novému zákonu o špionáži a snaze Pekingu kontrolovat informace plynoucí mimo Čínu. Byznysmeni zejména ze Západu tak své cesty do říše středu pečlivě zvažují.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Čínský hospodářský zázrak se nekoná

Čínský hospodářský zázrak se nekoná. Tamní vláda musí stimulovat ekonomiku

Přečíst článek
Rusko zvažuje zákaz exportu paliv kvůli jejich nedostatku na domácím trhu

Cena ropy padá. Obchodní války a rostoucí nabídka tlačí černé zlato dolů

Přečíst článek
S&P 500 oficiálně vstoupil do býčího trhu

Týden tradera: Americká ekonomika dál pádí vpřed, ale Čína jí může zavařit

Přečíst článek
Doporučujeme