Výklep na burzách. Od ledna se evropské akcie zřítily minimálně o pětinu
Pražská burza ráno klesla o více než šest procent, rakouská přes sedm procent. V závěru dne pražská burza ztráty zmírnila, přesto zavřela na nejnižší hodnotě od loňského 4. srpna. Šlo o nejvýraznější denní pokles od poloviny března 2020.
Zostřující se geopolitické napětí si vybírá krutou daň v podobě úprku peněz z akciových trhů. V pondělí ráno pokračuje prudký propad evropských burz. Index PX pražské burzy cenných papírů o 5,83 procenta na 1230,04 bodu, přičemž dvouciferné propady postihly bankovní akcie, Erste a Komerční banku.
Na akciových trzích je podle analytiků stále značná nervozita, kterou způsobuje ruská agrese na Ukrajině a s ní spojené sankce proti Rusku. „Aktuálně se mluví například o embargu na dovoz ruské ropy. Trhy jsou tak stále značně rozkolísané,” uvedl ekonom Vojtěch Boháč ze společnosti Wood & Company.
Ještě větší ránu dostala rakouská burza, tam index při otevření klesl o 7,3 procenta. Padá i německý DAX, který odepsal skoro pět procent i francouzská burza. Hlavní evropské burzovní klesly podle Bloombergu od ledna o minimálně o dvacet procent.
Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena zvažuje zákaz dovozu ruské ropy. Podle zdroje z blízkého okolí amerického prezidenta nyní probíhají rozhovory s ekonomy ohledně dopadů na ekonomiku Spojených států a EU, upozorňuje server agentury Bloomberg.USA zvažují zákaz dovozu ruské ropy. Evropa si to dovolit nemůže
Politika
Akcie klesají jednak z obav nad zesilujícím konfliktem na východě Evropy, zprostředkovaně také kvůli napětí na surovinovém trhu. Prudce roste cena plynu, ropy i kovů, což tlačí na energetické a výrobní akcie. Třeba palladium či měď se dostaly na historické rekordy, prudce roste i cena železa. Bloomberg připomíná, že Bidenova administrativa zvažuje, zda zakázat dovoz ruské ropy a energetických produktů. Což může dále zvýšit ekonomický tlak, protože v reakci na invazi Moskvy na Ukrajinu se ze země stahují firmy. Vysoké ceny energií ohrožují globální růst, což vyvolává paniku napříč trhy. Prudce rostou i ceny potravin.
Nejvíce dnes na evropských burzách ztrácejí akcie maloobchodních podniků, výrobců automobilů a bank, které klesají o pět až sedm procent. Zisky si připisují pouze akcie ropných a těžařských společností, které těží z rostoucích cen ropy a plynu. „V americké ekonomice nyní vidíme stagflaci s trvale vyšší inflací a nižším ekonomickým růstem, než se očekávalo před válkou,” napsal Bloombergu Ed Yardeni, prezident Yardeni Research. „Co se týče akciových investorů, rok 2022 bude jedním z nejtěžších let býčího trhu.”
>>>>>> Vše k současnému dění na Ukrajině čtěte zde <<<<<<
Rusko stojí válka 25 miliard korun denně, spočítal profesor válečných studií. I při embargu na ropu tak mohou válku financovat dlouhé měsíce, vždyť barel ropy teď prvně v historii stojí přes 3000 korun.Rusko může válčit dlouhé měsíce. Pomáhá mu drahá ropa
Názory
Ačkoli průměrná mzda loni překonala hranici 40 tisíc korun, kvůli rapidnímu růstu spotřebitelských cen reálné mzdy klesly. V Praze se průměrná mzda blíží 50 tisícům, ukazují data Českého statistického úřadu (ČSÚ).Češi loni brali nejvíce v historii. Přesto kvůli inflaci chudnou
Money
Ukrajině dochází potraviny, proto je nebude vyvážet. To bude dále tlačit na růst cen základních potravin i jinde ve světě, včetně Česka. Ukrajina se bojí hladomoru. Končí s vývozem potravin
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.