Výpadek dodávek do Evropy bolí. Těžba plynu v Rusku spadla o desetinu

Těžba plynu v Rusku se v prvním čtvrtletí meziročně snížila o deset procent na 180 miliard metrů krychlových. Produkce státního plynárenského podniku Gazprom, který má monopol na vývoz plynu z Ruska sítí potrubí, klesla o 18 procent. Uvedl to ruský deník Kommersant.
Těžba plynu padá podle Kommersantu kvůli výrazně nižším dodávkám do Evropy. V samotném březnu se těžba snížila také o deset procent a činila 61 miliard metrů krychlových. Stejný propad jako Gazprom, tedy o 18 procent, vykázala i těžba jeho dceřiné společnosti Gazpromněfť.
Měsíční příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu v lednu v důsledku západních sankcí sestoupily na nejnižší úroveň od srpna 2020. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů ruského ministerstva financí.
Sešup dolů, ruské příjmy z ropy a plynu klesly nejníže od roku 2020
Money
Zároveň se ale zvyšuje produkce velkých nezávislých výrobců – Rosněfti a Novateku. Novatek vytěžil ve stejném období 20 miliard metrů krychlových plynu, což je zhruba o procento více. Státní ropný koncern Rosněfť pak pod vedením Igora Sečina, který je důvěrníkem ruského prezidenta Vladimira Putina, zvýšil v prvním čtvrtletí těžbu o více než 70 procent na 19,7 miliardy metrů krychlových. Vystřídal tak firmu Novatek na pozici druhého největšího producenta plynu.
Největší ruská ropná společnost Rosněfť v prvním pololetí zvýšila čistý zisk meziročně o 13 procent na 432 miliard rublů (177 miliard korun). Rosněfť se zároveň snaží snižovat náklady a s nimi i dluh, uvedla firma. Tržby vzrostly o 32,5 procenta na 5,17 bilionu rublů (2,1 bilionu korun).
Ruská továrna na peníze Rosněfť i přes sankce zvýšila pololetní zisk
Zprávy z firem
Nezávislí producenti posilují
V souvislosti s poklesem dodávek ruského plynu do Evropy připomíná Kommersant, že podmořský plynovod Nord Stream je po sérii výbuchů mimo provoz, zatímco na plynovod Jamal-Evropa, který přiváděl ruský plyn přes Bělorusko do Polska a dál do Německa, Moskva uvalila sankce. Plyn na západ proudí pouze přes Turecko a v menší míře přes Ukrajinu. Gazprom se snaží rozšířit vývoz do Číny, objem dodávek ale nemůže kompenzovat výpadky směrem na západ.
Sergej Kondratěv z Institutu pro energetiku a finance podotýká, že trh je v současné době v neobvyklé situaci, když s prudkým poklesem exportu potrubími a slabou poptávkou na domácím trhu nadále roste produkce zemního plynu od nezávislých producentů. Kondratěv odhaduje, že těžba plynu v Rusku bude letos činit 630 miliard metrů krychlových proti 673,8 miliardy metrů krychlových loni. Jen Gazpromu by mohla produkce klesnout na 385 až 390 miliard metrů krychlových ze 412,6 miliardy metrů krychlových loni, dodává Kondratěv.
Do České republiky se v prvním čtvrtletí letošního roku nedovezl žádný plyn z Ruska. Ten země nahradila plynem z Norska a zkapalněným plynem LNG z Nizozemska a Belgie, informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). V předchozích letech činil podíl ruského plynu v tuzemské spotřebě kolem 97 procent.
Do Česka letos ještě nepřitekl žádný plyn z Ruska, oznámil Síkela. Šetřit se bude muset dál
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.