Výplach na burzách. Investoři očekávají ruskou invazi na Ukrajinu

Pod tlakem se v úvodu týdne ocitla naprostá většina evropských akciových trhů, včetně pražského parketu. Nervozita na burzách pramení především ze zpráv o možné ruské invazi na Ukrajinu, která by se podle některých zdrojů měla uskutečnit tento týden.
Akcie na evropských trzích od rána prudce klesaly, den zakončily nejníže za uplynulých 20 dní. Na jejich ceny mají vliv zejména obavy z dalšího zhoršení vztahů mezi Ruskem a Západem kvůli Ukrajině. Spojené státy tvrdí, že Rusko se chystá Ukrajinu v těchto dnech napadnout, což Moskva opakovaně odmítá.
Hlavní index evropských akcií STOXX Europe 600 v závěru odepsal 1,8 procenta - má za sebou nejhorší den od 24. ledna a od začátku roku ztratil 5,5 procenta. Indikátor sleduje vývoj na burzách v 17 zemích Evropy, včetně například Británie a Polska.
Klesaly především akcie firem z odvětví cestovního ruchu, dále banky anebo automobilky. Ztráty se většinou pohybovaly kolem tří procent. Investoři se snaží vyhodnotit geopolitická rizika a jejich dopady na fungování firem v nejrůznějších odvětvích. Hlavní index evropských akcií se tak pohyboval v blízkosti nejnižších hodnot od druhé poloviny ledna.
Pražská burza nebyla výjimkou, následovala další evropské akciové trhy. Index PX ztratil 1,41 procenta na 1447,68 bodu. Nedařilo se bankovním titulům. Z bankovních emisí Erste Bank klesla o 3,30 procenta na 1027 korun, Komerční banka o 1,26 procenta na 977 korun a Moneta Money Bank o 0,53 procenta na 93,45 koruny. Cenné papíry pojišťovny VIG zlevnily o 2,02 procenta na 631,50 koruny. Oslabily také akcie ČEZ o 1,57 procenta na 846,50 koruny.
Některé evropské banky s expozicí do Ruska, včetně Raiffeisen Bank International, Unicredit a Société Générale, ztratily od 4,2 do 6,1 procenta. Tvrdě zasaženy byly také letecké společnosti - akcie WizzAir, vlastníka British Airways IAG, německé Lufthansy a Air France KLM klesly od 3,3 do 6,3 procenta.
„Když už se zdálo, že ta covidová bouře odeznívá, začíná teď investory znervózňovat hrozba sílícího očekávání invaze Ukrajiny,” poznamenala hlavní analytička společnosti Hargreaves Lansdown Susannah Streeterová. „Dvojí trable v podobě hrozícího konfliktu a silného růstu cen (ropy) zřejmě povedou k prudkému poklesu důvěry mezi investory,” citovala ji agentura Reuters.
Ostře sledovaný údaj je tu. Lednová meziroční míra inflace vystoupala na 9,9 procenta, což je nejvyšší míra za 23 let. Statistiky zveřejněná hodnota zaskočila i analytiky. Ti se shodují, že ceny ještě dál porostou.
Magické číslo 10 odolalo. Lednová inflace byla 9,9 procenta, nejvyšší za 23 let
Money
Globální investoři se zbavují aktiv, která za současné situace považují za rizikovější. Volné peníze naopak přesouvají do takzvaných bezpečných přístavů, což je teď například zlato či státní dluhopisy. Vede je k tomu varování ze strany Washingtonu, který tvrdí, že Rusko může napadnout Ukrajinu prakticky kdykoliv a že by k tomuto účelu mohlo použít překvapivou záminku.
Přesně 16 procent odepsaly v závěru akcie švýcarské společnosti Clariant, která se věnuje výrobě speciálních chemikálií. V tomto případě jsou ale důvody jiné - firma totiž odložila zveřejnění výsledků hospodaření za loňský rok, protože zjistila účetní nesrovnalosti, které vyšetřuje.
Akcie německého finančního ústavu Commerzbank ztratily 2,7 procenta. Reagovaly tím na oznámení ministra financí, který uvedl, že německá vláda si podíl v bance dlouho nenechá.
Hlavní index londýnské akciové burzy FTSE 100 odepsal 1,7 procenta na 7531,59 bodu. Ztrácely hlavně banky.
Hlavní index německé burzy DAX klesl o 2,02 procenta na 15 113,97 bodu. Během dne se dostal i výrazně pod hranici 15 tisíc bodů.
Pandemie koronaviru se kvůli variantě omikron v prvních týdnech roku znovu přelila světem. Jednotlivé vlády na to zareagovaly nejrůznějšími opatřeními a poptávka po očkování opět vzrostla. Na úspěchu akcií firem produkujících vakcíny se však růst poptávky neprojevil. A cenné papíry všech producentů očkovacích sér od začátku roku padají.
Vakcínové akcie pod tlakem. Od začátku roku Pfizer a spol. investorům prodělávají
Money
Burzy se boji ruské invaze na Ukrajinu jako nikdy, uklidnit je může jen dnešní telefonát Bidena a Putinem. Barel ropy stojí poprvé od roku 2014 přes 2000 korun, rekordně zdražuje hliník.
Invaze na Ukrajinu přinese další zdražování
Money
Míra inflace ve Spojených státech v lednu vystoupila na 7,5 procenta, a dostala se tak nejvýše od února 1982. Prudce rostly opět zejména ceny energií, uvedlo americké ministerstvo práce. Jak zareaguje Fed?
USA svírá nejvyšší inflace za 40 let, vystoupala na 7,5 procenta
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.