Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Britská výroba aut je nejníže za 65 let, na vině je nedostatek čipů

Land Rover, ilustrační foto
Land Rover MENA / Creative Commons / CC BY 2.0

Výroba aut v Británii v říjnu klesla o 41,4 procenta a byla nejnižší od roku 1956. Mohl za to globální nedostatek čipů a uzavírání továren. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil britský svaz výrobců a prodejců motorových vozidel SMMT.

V samotném říjnu se vyrobilo 64 729 vozů. Za deset měsíců letošního roku britské automobilové továrny opustilo 721 505 vozů, což je dokonce o 2,9 procenta méně než v roce 2020, kdy byly továrny několik měsíců zavřené kvůli pandemii koronaviru.

Výroba v mladoboleslavské továrně Škoda Auto

Čipový hladomor letos připraví světové automobilky o biliony na tržbách

Pokračující nedostatek čipů v letošním roce připraví globální automobilový průmysl na tržbách o 210 miliard dolarů (přes 4,5 bilionu korun). Předpověděla to podle serveru CNBC poradenská společnost AlixPartners.

Přečíst článek

Podle prognózy nezávislé společnosti AutoAnalysis se letos v Británii již druhým rokem za sebou vyrobí méně než jeden milion vozů. V příštím roce by se však výroba měla opět vrátit nad jeden milion.

„Britský automobilový sektor je odolný, ale vzhledem k tomu, že na některých z našich největších trhů znovu propukl covid-19 a globální dodavatelské řetězce jsou napjaté, a dokonce se přetrhávají, jsou bezprostřední výzvy k udržení odvětví v provozu obrovské,“ uvedl generální ředitel SMMT Mike Hawes.

Toyota Motor Manufacturing Czech

Čipy došly už i jindy dobře zásobené Toyotě. Automobilka snížila plán výroby

Japonská automobilka Toyota snížila kvůli nedostatku čipů zářijový plán výroby o 40 procent, píše deník Nikkei.

Přečíst článek

Výroba automobilů v Česku se v říjnu kvůli odstávkám způsobeným nedostatkem čipů propadla meziročně o 47 procent, vyrobeno bylo 68 202 osobních vozidel. Celkově podle Sdružení automobilového průmyslu bylo letos vyrobeno 899 855 automobilů, což je o čtyři procenta méně než ve stejném období loňského roku, který byl dosud nejhorší od roku 2014.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Výroba automobilů

Britský automobilový průmysl loni zkolaboval. Hůř bylo naposledy před 65 lety

Přečíst článek
Karel Masařík z Codasipu

Nejúspěšnější český byznysmen přes čipy: Jdeme ve stopách Avastu i Laurina a Klementa

Přečíst článek
Doporučujeme