Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Britská výroba aut je nejníže za 65 let, na vině je nedostatek čipů

Land Rover, ilustrační foto
Land Rover MENA / Creative Commons / CC BY 2.0

Výroba aut v Británii v říjnu klesla o 41,4 procenta a byla nejnižší od roku 1956. Mohl za to globální nedostatek čipů a uzavírání továren. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil britský svaz výrobců a prodejců motorových vozidel SMMT.

Reklama

V samotném říjnu se vyrobilo 64 729 vozů. Za deset měsíců letošního roku britské automobilové továrny opustilo 721 505 vozů, což je dokonce o 2,9 procenta méně než v roce 2020, kdy byly továrny několik měsíců zavřené kvůli pandemii koronaviru.

Výroba v mladoboleslavské továrně Škoda Auto

Čipový hladomor letos připraví světové automobilky o biliony na tržbách

Pokračující nedostatek čipů v letošním roce připraví globální automobilový průmysl na tržbách o 210 miliard dolarů (přes 4,5 bilionu korun). Předpověděla to podle serveru CNBC poradenská společnost AlixPartners.

Přečíst článek

Podle prognózy nezávislé společnosti AutoAnalysis se letos v Británii již druhým rokem za sebou vyrobí méně než jeden milion vozů. V příštím roce by se však výroba měla opět vrátit nad jeden milion.

„Britský automobilový sektor je odolný, ale vzhledem k tomu, že na některých z našich největších trhů znovu propukl covid-19 a globální dodavatelské řetězce jsou napjaté, a dokonce se přetrhávají, jsou bezprostřední výzvy k udržení odvětví v provozu obrovské,“ uvedl generální ředitel SMMT Mike Hawes.

Reklama

Toyota Motor Manufacturing Czech

Čipy došly už i jindy dobře zásobené Toyotě. Automobilka snížila plán výroby

Japonská automobilka Toyota snížila kvůli nedostatku čipů zářijový plán výroby o 40 procent, píše deník Nikkei.

Přečíst článek

Výroba automobilů v Česku se v říjnu kvůli odstávkám způsobeným nedostatkem čipů propadla meziročně o 47 procent, vyrobeno bylo 68 202 osobních vozidel. Celkově podle Sdružení automobilového průmyslu bylo letos vyrobeno 899 855 automobilů, což je o čtyři procenta méně než ve stejném období loňského roku, který byl dosud nejhorší od roku 2014.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Výroba automobilů

Britský automobilový průmysl loni zkolaboval. Hůř bylo naposledy před 65 lety

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme