Výroba aut v Česku nabrala na tempu, stejně jako elektromobilů

Výroba automobilů v Česku nabrala tempo. Za první čtyři měsíce stoupla o více než čtvrtinu, jen za duben pak o pětinu. Nejvyšší nárůst hlásí Škoda Auto. Každé osmé auto pak mělo elektrický pohon, uvedlo Sdružení automobilového průmyslu.
Výroba osobních aut v Česku za čtyři měsíce meziročně stoupla o 28,5 procenta na 464 444 vozů. V dubnu se produkce tuzemských automobilek zvýšila proti stejnému měsíci loni o pětinu. Elektrických vozidel bylo od ledna do konce dubna vyrobeno 56 143 a jejich podíl na tuzemské produkci vzrostl na 12 procent, což je o 1,9 procentního bodu více než loni. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu.
Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v dubnu meziročně zvýšil o 17,2 procenta na 803 188 vozů, růst vykázal už devátý měsíc za sebou. V dubnu se výrazně zvýšil podíl prodaných elektromobilů, ukazují data Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA). Prodej aut v České republice vzrostl o více než 25 procent.
Blýskání na lepší časy. Prodej aut v EU se v dubnu zvýšil o 17 procent, vyšší je podíl elektromobilů
Money
"Pokračující trend růstu výroby osobních vozidel, dokončení všech rozpracovaných vozů Škoda Auto, čekajících na odstavných parkovištích či trvající poptávka po nových vozidlech, to jsou velmi dobré zprávy nejen pro český automobilový průmysl, ale i celou domácí ekonomiku," uvedl výkonný ředitel sdružení Zdeněk Petzl.
Čipová krize ještě neskončila
"Přetrvávající meziroční pokles výroby v segmentech autobusů a motocyklů však potvrzuje, že čipová krize není zcela za námi a jak finální výrobci, tak dodavatelé budou muset čelit rozkolísaným dodávkám i v průběhu roku 2023," dodal.
Největší tuzemská automobilka Škoda Auto vyrobila do konce dubna ve svých tuzemských závodech 296 851 osobních automobilů, což je nárůst o 40 procent. Elektrických vozů bylo vyrobeno 31 411, tedy 10,6 procenta z celkové produkce značky. Z toho bylo 26 024 vozidel bateriových a 5387 plug-in hybridních.
Americký producent polovodičů ON Semiconductor Corporation (onsemi) zvažuje investici dvě miliardy dolarů (zhruba 44 miliard korun) do rozšíření výroby čipů z karbidu křemíku. Tyto polovodiče se využívají pro prodloužení dojezdu elektromobilů. Firma se podle agentury Reuters rozhoduje mezi Spojenými státy, Českem a Koreou.
Výrobce čipů onsemi zvažuje investici dvou miliard dolarů. Česko je ve hře
Zprávy z firem
Nošovický závod Hyundai zvýšil produkci o 10,3 procenta na 114 650 aut. Z toho bylo 14 705 vozů na čistě elektrický a 10 025 na plug-in hybridní pohon. Celkově tak elektrické vozy tvořily téměř 21,6 procenta produkce. V kolínské Toyotě stoupla výroba o 14,9 procenta na 52 943 automobilů. Přes 53 procent produkce představovaly hybridní vozy.
Klesla výroba autobusů i motocyklů
V prvních čtyřech měsících bylo v České republice vyrobeno 1407 autobusů, tedy o 248 méně než ve stejném období loňského roku. Vysokomýtské Iveco CR vyrobilo 1303 autobusů, tedy o 12,6 procenta méně než ve stejném období loňského roku. SOR Libchavy vyrobil 99 autobusů, což je pokles o třetinu.
Tradiční výrobce motocyklů Jawa Moto zaznamenal pokles výroby o 70 procent na 266 strojů, uvedlo sdružení.
Dodavatel automobilových součástek Continental, který má výrobní aktivity rovněž v České republice, zvýšil v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o téměř 60 procent na 382 milionů eur, tedy zhruba devět miliard korun.
Automobilky šláply na plyn. Německý dodavatel komponentů Continental prudce zvýšil čtvrtletní zisk
Zprávy z firem
Nejprodávanějším elektromobilem v Česku za první čtyři měsíce se díky pokračujícímu zlevňování stala Tesla, na druhém místě skončila domácí Škoda Auto s modelem Enyaq. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů. Centrum dopravního výzkumu (CDV) nicméně už dříve uvedlo, že v podílu elektromobilů mezi nově registrovanými osobními auty Česko zaostává.
Zlevňování zabralo. Tesla je v Česku nejprodávanějším elektromobilem
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.