Šok: Výrobní ceny v Německu v prosinci stouply o 24,2 procenta, vůbec nejvíce v historii

Výrobní ceny v Německu vzrostly v prosinci v meziročním srovnání o rekordních 24,2 procenta, vysoký růst způsobily hlavně sprintující ceny energií. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil spolkový statistický úřad.
Analytici v anketě agentury Reuters očekávali v průměru růst o 19,4 procenta. Prosinec byl přitom už třetím měsícem za sebou, kdy ceny pádily dvouciferným tempem. V říjnu se zvýšily o 18,4 procenta a v listopadu o 19,2 procenta. Prosincový růst byl nejvyšší nejméně do roku 1949, kdy se tyto údaje začaly sledovat.
[[Twitter status: https://twitter.com/martinslany01/status/1484067384134717444]]
Ve srovnání s předchozím měsícem výrobní ceny stouply o pět procent, což je také rekord. V listopadu se zvýšily o 0,8 procenta.
Ceny energií meziročně stouply o 69 procent. Bez zahrnutí cen energií výrobní inflace činila 10,4 procenta. Je důležitým ukazatelem budoucího vývoje spotřebitelských cen. Růst výrobních cen se totiž často promítá do vyšších nákladů pro spotřebitele.
Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v loňském roce zvýšil o 2,7 procenta, uvedl ve své předběžné zprávě spolkový statistický úřad. Ekonomika se tak vrátila k růstu po předloňském propadu o 4,6 procenta, za kterým stály negativní hospodářské dopady koronavirové pandemie.
Německo se zotavuje z covidu. Největší evropská ekonomika loni vzrostla o 2,7 procenta
Money
Spotřebitelské ceny v Německu loni meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo nejvíce od roku 1993. Motorem inflace byly především vysoké tempo růstu cen energií a také problémy v dodavatelských řetězcích. V samotném prosinci se meziroční tempo růstu spotřebitelských cen podle německé metodiky zvýšilo na 5,3 procenta.
Míra růstu spotřebitelských cen na konci roku 2022 se bude opticky blížit cíli České národní banky, tedy úrovni dvou procent. Vedle dopadů zvyšování sazeb ČNB se na tom podepíše zejména vysoká základna inflace z konce loňského roku, upozornili ekonomové na konferenci Investiční výhledy 2022, kterou uspořádala investiční společnost EMUN.
Inflace se ke konci roku uklidní, ale jen zdánlivě, varují ekonomové
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.